Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzień Edukacji Narodowej to święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. To szczególny dzień we wszystkich placówkach edukacyjnych. To także okazja do podziękowania nauczycielom za przekazywanie wiedzy, za wychowanie i prowadzenie przez trudny świat edukacji. Ważną rolę w rozwoju edukacji odgrywają fundusze europejskie. Od 18 lat miliony euro przekazywane jest m.in. na wsparcie szkół, przedszkoli i uczelni wyższych, na podniesienie jakości nauczania oraz na zwiększenie kompetencji nauczycieli. Z efektów działań Unii Europejskiej korzystają dzieci, uczniowie, nauczyciele, studenci i każda osoba związana z edukacją.

 

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie zmieniają mazowiecką edukację. Wsparcie kierowane do nauczycieli to realne działania UE. W tle widać nauczycielkę, która dostaje kwiaty od swoich uczniów.

 

Mazowieckie stawia na edukację

Fundusze europejskie zmieniły poziom i jakość kształcenia. W każdym regionie Mazowsza znajdziemy szkoły i przedszkola, w których realizowane były projekty. Nie osiągnęlibyśmy takiego postępu w edukacji, gdyby nie członkostwo w Unii Europejskiej.

 

Wsparcie kadry pedagogicznej

Fundusze europejskie pomagają nauczycielom w zakresie podnoszenia swoich kompetencji. Możliwości to np. udział w kursach uzupełniających czy podjęcie nauki na studiach podyplomowych, a także warsztaty z kompetencji cyfrowych. Zdobyte umiejętności ułatwiają później pracę z dziećmi, zarówno tymi uzdolnionymi, jak i tymi z niepełnosprawnościami lub mającymi trudności w nauce.

 

Efekty działań

Budowy nowych szkół i przedszkoli, hal sportowych, basenów wpłynęły na dostępność dzieci i młodzieży do edukacji, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Więcej miejsc do uprawiania sportu to lepsze zdrowie. Do szkół trafiał nowoczesny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem oraz multimedialne pomoce dydaktyczne. Dzięki temu uczniowie korzystają z innowacyjnych form nauczania wykorzystując technologie cyfrowe. Fundusze europejski nie zawiodły także w pandemii COVID-19, zapewniając uczniom edukację zdalną. W szkołach, których stan techniczny nie był najlepszy, przeprowadzono remonty dbając o bezpieczeństwo i komfort uczniów oraz nauczycieli i wszystkich pracowników.

Specjalne programy edukacyjne realizowane w szkołach rozwijają wśród uczniów kompetencje niezbędne na rynku pracy. Uczniowie mają szansę uczestniczyć w zajęciach uczących języka obcego, kreatywności, innowacyjności przedsiębiorczości, umiejętności pracy w zespole. Ważne są też zajęcia z matematyki oraz przyrodnicze. Wsparcie kierowane też było do szkół zawodowych. Wszystkie działania realizowane dzięki funduszom z UE wpłynęły na wyższą jakość kształcenia młodzieży. Polski uczeń, jako obywatel Unii Europejskiej może korzystać ze wszystkich możliwości i programów edukacyjnych, jakie są dostępne.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś