Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Jednym z największych wyzwań współczesności są choroby psychiczne, w tym również depresja. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią ok. 350 mln ludzi, a w Polsce nawet 1,5 mln osób. Problem ten dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci oraz młodzież. Dlatego w Międzynarodowym Dniu Walki z Depresją prezentujemy jak fundusze europejskie wspierają dbanie o zdrowie psychiczne mieszkańców Mazowsza.

 

Fundusze Europejskie wspierają walkę z depresją, a w tle kobieta siedząca na podłodze

 

Jednym z czynników wpływających na jakość życia jest zdrowie psychiczne. Stres, szybkie tempo życia, przeciążenie pracą, czy problemy rodzinne niestety odbijają się na naszym zdrowiu. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Fundację „Twarze depresji” nawet co trzeci pracownik mierzy się z klinicznymi objawami depresji. Należą do nich m.in.: przedłużające się poczucie smutku i przygnębienia, zobojętnienie emocjonalne, utrata wiary w siebie, a nawet myśli samobójcze. Depresja dotyka również dzieci i młodzież, a jej objawy niestety często bywają zbyt późno dostrzegane. Dbanie o zdrowie psychiczne jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej, dlatego wsparcie kierowane jest również na ten obszar.

 

Ponad 114 mln zł z Unii Europejskiej na dbanie o zdrowie psychiczne mieszkańców Mazowsza

Dzięki dofinansowaniu z programu regionalnego w podwarszawskich Ząbkach powstała nowoczesna placówka psychiatryczna – Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica”. Pomoc z Unii Europejskiej przeznaczono na wybudowanie nowoczesnego siedmiosegmentowego budynku. W efekcie do dyspozycji pacjentów jest 300 łóżek, centrum rehabilitacyjne, sale do terapii, ale też ogród zimowy, alejki spacerowe, czy miejsca np. do gry w tenisa stołowego. Dofinansowanie europejskie inwestycji przekroczyło 95 mln zł. Fundusze europejskie skierowano również na mniejsze działania dotyczące wsparcia osób borykających się z problemami psychicznymi oraz ich rodzin. Pomoc dotyczyła m.in. osób które przeszły leczenie szpitalne na oddziale psychiatrycznym lub zagrożonych takim leczeniem.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Dowiedz się więcej!

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram,
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś