Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Unia Europejska motywuje do zmian i realnych działań chroniących nasz klimat. Z okazji Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba przypominamy, jak ważną rolę odegrały fundusze europejskie w ograniczeniu niskiej emisji. Już 18 rok pieniądze z UE pomagają realizować inwestycje, które m.in. obniżają emisję gazów cieplarnianych, poprawiają jakość powietrza, chronią bioróżnorodność, a także zmieniają styl życia mieszkańców naszego regionu. Europa bezemisyjna i przyjazna dla środowiska to cel, do którego dąży Wspólnota państw członkowskich.

Grafika przedstawia napis Unia Europejska wspiera ochronę powietrza, Realne działania w kierunku poprawy jakości środowiska i życia mieszkańców Mazowsza. W tle widać drzewa z lotu ptaka, niektóre z nich stoją w mętnej wodzie.

 

Projekty ekologiczne cieszą się największym powodzeniem wśród mazowieckich beneficjentów. Działania na rzecz ochrony powietrza są różnorodne, a efekty wpływają na życie mieszkańców, na ich zdrowie, bezpieczeństwo i funkcjonowanie. Wszystkie zmiany napędzają fundusze europejskie.

Na Mazowszu udało się zrealizować setki projektów, mających pozytywny wpływ na klimat. Systematycznie zwiększa się także świadomość mieszkańców, jak ważne jest dbanie o środowisko. Większość z nas na przykład:

  • segreguje śmieci,
  • częściej jeździ rowerem, a nie samochodem,
  • wybiera transport miejski w drodze do pracy,
  • wymienia stare węglowe kopciuchy na piece gazowe lub na pellet,
  • montuje odnawialne źródła energii i wykorzystuje ją do ogrzewania domów,
  • inwestuje w małą retencję.

 

Korzyści w skali całego województwa

Przyszłość klimatu zależy od nas, a te pozytywne zmiany napędzają fundusze europejskie, które pomogły m.in. w rozwoju mobilności miejskiej poprzez zakupy niskoemisyjnych autobusów oraz budowę parkingów „Parkuj i Jedź” czy budowę ścieżek rowerowych. Realizowane projekty zdecydowanie wpłynęły na udział odnawialnych źródeł w produkcji energii. Dzięki inwestycjom z zakresu termomodernizacji udało się zamontować setki instalacji OZE na budynkach mieszkalnych oraz na budynkach szpitali, szkół, urzędów czy instytucji kultury. To realne oszczędności w budżetach. Środki z UE to też wsparcie w walce ze smogiem. Na terenie całego Mazowsza wymieniane są źródła ciepła na piece ekologiczne np. na gaz lub na pellet, na spalające biomasę czy lekkie oleje opałowe.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś