Przejdź do menu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Unia Europejska motywuje do zmian i realnych działań chroniących nasz klimat. Z okazji Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba przypominamy, jak ważną rolę odegrały fundusze europejskie w ograniczeniu niskiej emisji. Już 18 rok pieniądze z UE pomagają realizować inwestycje, które m.in. obniżają emisję gazów cieplarnianych, poprawiają jakość powietrza, chronią bioróżnorodność, a także zmieniają styl życia mieszkańców naszego regionu. Europa bezemisyjna i przyjazna dla środowiska to cel, do którego dąży Wspólnota państw członkowskich.

Grafika przedstawia napis Unia Europejska wspiera ochronę powietrza, Realne działania w kierunku poprawy jakości środowiska i życia mieszkańców Mazowsza. W tle widać drzewa z lotu ptaka, niektóre z nich stoją w mętnej wodzie.

 

Projekty ekologiczne cieszą się największym powodzeniem wśród mazowieckich beneficjentów. Działania na rzecz ochrony powietrza są różnorodne, a efekty wpływają na życie mieszkańców, na ich zdrowie, bezpieczeństwo i funkcjonowanie. Wszystkie zmiany napędzają fundusze europejskie.

Na Mazowszu udało się zrealizować setki projektów, mających pozytywny wpływ na klimat. Systematycznie zwiększa się także świadomość mieszkańców, jak ważne jest dbanie o środowisko. Większość z nas na przykład:

  • segreguje śmieci,
  • częściej jeździ rowerem, a nie samochodem,
  • wybiera transport miejski w drodze do pracy,
  • wymienia stare węglowe kopciuchy na piece gazowe lub na pellet,
  • montuje odnawialne źródła energii i wykorzystuje ją do ogrzewania domów,
  • inwestuje w małą retencję.

 

Korzyści w skali całego województwa

Przyszłość klimatu zależy od nas, a te pozytywne zmiany napędzają fundusze europejskie, które pomogły m.in. w rozwoju mobilności miejskiej poprzez zakupy niskoemisyjnych autobusów oraz budowę parkingów „Parkuj i Jedź” czy budowę ścieżek rowerowych. Realizowane projekty zdecydowanie wpłynęły na udział odnawialnych źródeł w produkcji energii. Dzięki inwestycjom z zakresu termomodernizacji udało się zamontować setki instalacji OZE na budynkach mieszkalnych oraz na budynkach szpitali, szkół, urzędów czy instytucji kultury. To realne oszczędności w budżetach. Środki z UE to też wsparcie w walce ze smogiem. Na terenie całego Mazowsza wymieniane są źródła ciepła na piece ekologiczne np. na gaz lub na pellet, na spalające biomasę czy lekkie oleje opałowe.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych