Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną, poprawa jakości życia mieszkańców, edukacja oraz rozwój rynku pracy to główne obszary działań z subregionu żyrardowskiego, dofinansowanych z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Przyznana do tej pory pomoc z Unii Europejskiej przekroczyła 205 mln zł.  Najwięcej spośród ponad 100 projektów pochodzi z powiatów żyrardowskiego i sochaczewskiego.  

Jak Fundusze Europejskie wspierają subregion żyrardowski? Oto przykłady projektów: 

 • zielone płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej w gminach południowo-zachodniej części województwa (wartość 40,7 mln zł, dofinansowanie 31,2 mln zł);
 • redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w Żyrardowie i Grodzisku Mazowieckim poprzez budowę parkingów „Parkuj i Jedź”(wartość 18,7 mln zł, dofinansowanie 14,6 mln zł);
 • redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych – etap II(wartość 15,6 mln zł, dofinansowanie 12,5 mln zł);
 • zagospodarowanie terenów nad Bzurą w Sochaczewie – etap II – wyeksponowanie walorów historyczno-kulturowych miasta (wartość 14,3 mln zł, dofinansowanie 3,5 mln zł)
 • zintegrowany projekt rewitalizacji centrum osady fabrycznej w Żyrardowie służący aktywizacji społecznej i gospodarczej (wartość 9 mln zł, dofinansowanie 4,9 mln zł);
 • adaptacja budynku dworca w Teresinie wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na cele kulturalno-artystyczne – „Dworzec TO.Kultura!” (wartość 5,4 mln zł, dofinansowanie 3,1 mln zł);
 • rewaloryzacja zabytkowej ochronki w Żyrardowie (wartość 4,3 mln zł, dofinansowanie 2,6 mln zł);
 • wdrożenie usług E-zdrowie w SP ZOZ Nowe Miasto nad Pilicą (wartość 3,9 mln zł, dofinansowanie 3,1 mln zł)
 • budowa elektrowni fotowoltaicznej Feliksów o mocy 0,9 MW na działce nr 20/1 w miejscowości Feliksów gmina Sochaczew (wartość 4,1 mln zł, dofinansowanie 1,4 mln zł)
 • poprawa jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych dzięki wdrożeniu e-usług w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu (wartość 5 mln zł, dofinansowanie 3,8 mln zł);
 • odnawialne źródła energii w gminach: Sochaczew, Nowa Sucha, Rybno i Teresin– II etap (wartość 7,6 mln zł, dofinansowanie 5,7 mln zł);
 • budowa systemu ostrzegania ludności w powiecie grójeckim (wartość 238 tys. zł, dofinansowanie 190 tys. zł). 

Wsparcie placówek medycznych w obliczu epidemii koronawirusa

Samorząd Województwa realizuje projekt pozakonkursowy dotyczący doposażenia placówek medycznych w związku z pojawieniem się epidemii koronawirusa. Wartość projektu to aż 150 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 124,9 mln zł.

To nie tylko jeden z największych, ale przede wszystkim jeden z najbardziej potrzebnych projektów unijnych. Musieliśmy działać szybko, tak aby zabezpieczyć zarówno pacjentów, jak i personel medyczny. W sumie do ponad 70 mazowieckich szpitali, które zostały wyznaczone przez wojewodę mazowieckiego, trafiło około 4,5 mln maseczek, kombinezonów, fartuchów, gogli, przyłbic i płynów do dezynfekcji oraz około 3,5 tys. sztuk wyposażenia medycznego i specjalistycznego sprzętu. Wsparciem objęte zostały także stacje pogotowia ratunkowego. Ponadto personel medyczny mógł korzystać z szybkich testów na obecność koronawirusa – podsumowuje Wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

W sumie do Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu, Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego, Zespół Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie i SPZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą trafiło ponad 93,5 tys. środków ochrony osobistej, w tym 39 300 masek, blisko 2 800 kombinezonów, 35 000 rękawiczek, 920 fartuchów, 800 gogli, 12 500 litrów płynów do dezynfekcji i 800 przyłbic.

Samorząd Mazowsza zakupił także niezbędny w walce z koronawirusem sprzęt medyczny. Dla szpitala w Sochaczewie – 20 kardiomonitorów, 2 centrale monitorujące, mobilny aparat RTG, 5 aparatów do mierzenia ciśnienia i 30 termometrów, dla centrum zdrowia w Żyrardowie – 1 centralę monitorującą oraz 3 kardiomonitory i 3 aparaty do mierzenia ciśnienia, a dla placówki w Grójcu – 5 aparatów do mierzenia ciśnienia.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych