Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Mazowsze jest na ostatniej prostej w wydawaniu środków unijnych. W całym regionie podpisanych zostało już 3,3 tysiąca umów, w ramach których przekazano 4,1 mld zł wsparcia. – Utrzymujemy dobre tempo, co oznacza, że wykorzystamy efektywnie wszystkie przyznane nam fundusze – podkreśla Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. Z funduszy europejskich dla rozwoju regionu aktywnie korzystają również beneficjenci z Płocka i okolicznych powiatów.

W perspektywie unijnej na lata 2014-2020 Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8,8 mld zł. Największe wsparcie zyskają obszary gospodarki niskoemisyjnej (1,7 mld zł), transportu (1,2 mld zł) oraz działalności badawczo-rozwojowej (1,2 mld zł). Na dofinansowanie mogły też liczyć projekty z zakresu wdrażania e-usług, zwiększania innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw, doposażenia placówek medycznych, zwiększania dostępności kultury, czy działań społeczno-edukacyjnych. Do tej pory podpisanych zostało 3,3 tysiąca umów, których unijne wsparcie przekracza 7,3 mld zł, co stanowi 79 procent środków programu regionalnego.

Jak Fundusze Europejskie wspierają subregion płocki? Oto przykłady projektów:

 • budowa trasy północno – zachodniej miasta Płocka (76 mln zł),
 • rozwój systemu zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie Płocka i jego obszaru funkcjonalnego
  (w sumie ponad 100 mln zł w ramach dwóch projektów),
 • budowa obwodnicy Gąbina w ciągu drogi wojewódzkiej nr 577 relacji Łąck-Ruszki (36,5 mln zł),
 • odnowa śródmiejskich przestrzeni miasta Płocka, w tym rewitalizacja nabrzeża wiślanego (14,2 mln zł),
 • budowa ścieżek rowerowych na terenie Płocka (11,3 mln zł),
 • rozbudowa ciągu drogowego ulicy Przemysłowej, ulicy Kostrogaj i Wiadukt w Płocku wraz z niezbędną infrastrukturą, aby zwiększyć dostępność do terenów inwestycyjnych (10,4 mln zł),
 • szereg działań z zakresu ochrony zdrowia, m.in. poprawa jakości udzielanych świadczeń dla osób z chorobami układu krążenia i w stanach krytycznych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku (8,6 mln zł), ale też zakup aparatury i modernizacja infrastruktury szpitalnej dla świadczenia ambulatoryjnej i podstawowej opieki zdrowotnej (5,5 mln zł),
 • rewitalizacja najstarszej części Gąbina (2,6 mln zł),
 • odtworzenie zabytkowego budynku przy od ul. Kolegialnej 6 w Płocku oraz przebudowa przynależnych oficyn na potrzeby Muzeum Mazowieckiego (3,4 mln zł),
 • rozbudowa Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim (3,2 mln zł),
 • modernizacja zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach (3,2 mln zł).

 

Wsparcie płockich placówek medycznych w obliczu epidemii koronawirusa

Samorząd Województwa realizuje projekt pozakonkursowy dotyczący doposażenia placówek medycznych w związku z pojawieniem się epidemii koronawirusa. Wartość projektu to aż 150 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniesie 124,9 mln zł.  Do placówek medycznych z subregionu płockiego trafiło blisko 270 tysięcy środków ochrony osobistej, w tym 63,5 tysiąca masek, ponad 13,8 tysięcy kombinezonów, 170 tysięcy rękawiczek, 5,4 tysiące fartuchów, 10,5 tysiące nogawek, 1,9 tysięcy gogli, 15,1 tysięcy płynów do dezynfekcji i 2,5 tysiąca przyłbic.

Placówki otrzymały także niezbędny w walce z koronawirusem sprzęt medyczny. Dla płockiej stacji pogotowia, władze Mazowsza zakupiły specjalny bus do przewozu osób zakażonych niewymagających opieki ratowników medycznych, 4 defibrylatory z wyposażeniem dodatkowym, 50 termometrów bezdotykowych oraz 10 urządzeń do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania. Wkrótce trafi do niej również ambulans typu CC. Z kolei szpital wojewódzki otrzymał mobilny RTG, urządzenie do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania, 5 urządzeń do dezynfekcji pomieszczeń, 12 ssaków medycznych, 10 pulsoksymetrów, 17 termometrów bezdotykowych, 5 ciśnieniomierzy oraz 20 wózków transportowych. W szpitalu zamontowany został także system do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych