Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Mazowsze jest na ostatniej prostej w wydawaniu środków unijnych. W całym regionie podpisanych zostało już 3,3 tysiąca umów, w ramach których przekazano 4,1 mld zł wsparcia. – Utrzymujemy dobre tempo, co oznacza, że wykorzystamy efektywnie wszystkie przyznane nam fundusze – podkreśla Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. Z funduszy europejskich dla rozwoju regionu aktywnie korzystają również beneficjenci z Płocka i okolicznych powiatów.

W perspektywie unijnej na lata 2014-2020 Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8,8 mld zł. Największe wsparcie zyskają obszary gospodarki niskoemisyjnej (1,7 mld zł), transportu (1,2 mld zł) oraz działalności badawczo-rozwojowej (1,2 mld zł). Na dofinansowanie mogły też liczyć projekty z zakresu wdrażania e-usług, zwiększania innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw, doposażenia placówek medycznych, zwiększania dostępności kultury, czy działań społeczno-edukacyjnych. Do tej pory podpisanych zostało 3,3 tysiąca umów, których unijne wsparcie przekracza 7,3 mld zł, co stanowi 79 procent środków programu regionalnego.

Jak Fundusze Europejskie wspierają subregion płocki? Oto przykłady projektów:

 • budowa trasy północno – zachodniej miasta Płocka (76 mln zł),
 • rozwój systemu zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie Płocka i jego obszaru funkcjonalnego
  (w sumie ponad 100 mln zł w ramach dwóch projektów),
 • budowa obwodnicy Gąbina w ciągu drogi wojewódzkiej nr 577 relacji Łąck-Ruszki (36,5 mln zł),
 • odnowa śródmiejskich przestrzeni miasta Płocka, w tym rewitalizacja nabrzeża wiślanego (14,2 mln zł),
 • budowa ścieżek rowerowych na terenie Płocka (11,3 mln zł),
 • rozbudowa ciągu drogowego ulicy Przemysłowej, ulicy Kostrogaj i Wiadukt w Płocku wraz z niezbędną infrastrukturą, aby zwiększyć dostępność do terenów inwestycyjnych (10,4 mln zł),
 • szereg działań z zakresu ochrony zdrowia, m.in. poprawa jakości udzielanych świadczeń dla osób z chorobami układu krążenia i w stanach krytycznych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku (8,6 mln zł), ale też zakup aparatury i modernizacja infrastruktury szpitalnej dla świadczenia ambulatoryjnej i podstawowej opieki zdrowotnej (5,5 mln zł),
 • rewitalizacja najstarszej części Gąbina (2,6 mln zł),
 • odtworzenie zabytkowego budynku przy od ul. Kolegialnej 6 w Płocku oraz przebudowa przynależnych oficyn na potrzeby Muzeum Mazowieckiego (3,4 mln zł),
 • rozbudowa Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim (3,2 mln zł),
 • modernizacja zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach (3,2 mln zł).

 

Wsparcie płockich placówek medycznych w obliczu epidemii koronawirusa

Samorząd Województwa realizuje projekt pozakonkursowy dotyczący doposażenia placówek medycznych w związku z pojawieniem się epidemii koronawirusa. Wartość projektu to aż 150 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniesie 124,9 mln zł.  Do placówek medycznych z subregionu płockiego trafiło blisko 270 tysięcy środków ochrony osobistej, w tym 63,5 tysiąca masek, ponad 13,8 tysięcy kombinezonów, 170 tysięcy rękawiczek, 5,4 tysiące fartuchów, 10,5 tysiące nogawek, 1,9 tysięcy gogli, 15,1 tysięcy płynów do dezynfekcji i 2,5 tysiąca przyłbic.

Placówki otrzymały także niezbędny w walce z koronawirusem sprzęt medyczny. Dla płockiej stacji pogotowia, władze Mazowsza zakupiły specjalny bus do przewozu osób zakażonych niewymagających opieki ratowników medycznych, 4 defibrylatory z wyposażeniem dodatkowym, 50 termometrów bezdotykowych oraz 10 urządzeń do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania. Wkrótce trafi do niej również ambulans typu CC. Z kolei szpital wojewódzki otrzymał mobilny RTG, urządzenie do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania, 5 urządzeń do dezynfekcji pomieszczeń, 12 ssaków medycznych, 10 pulsoksymetrów, 17 termometrów bezdotykowych, 5 ciśnieniomierzy oraz 20 wózków transportowych. W szpitalu zamontowany został także system do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś