Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Mieszkańcy Płocka i odwiedzający miasto turyści mają wyjątkową możliwość przeniesienia się w barwny świat sztuki Art déco. Jadąc dalej do pobliskiego Wiączemina Polskiego odkryją z kolei kulturę Olendrów osiedlających się nad Wisłą od XVII do połowy XIX wieku. Miło nam poinformować, że właśnie dzięki takim inwestycjom dofinansowanym przez Unię Europejską Muzeum Mazowieckie w Płocku zwyciężyło w plebiscycie „Szukamy Złotych Gwiazd”, którego organizatorem była Gazeta Wyborcza. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do zapoznania się z efektami inwestycji zrealizowanych dzięki funduszom europejskim!

 

Hasło "Fundusze Europejskie wspierają rozwój Muzeum Mazowieckiego w Płocku" oraz oryginalny kabriolet z 1926 roku

 

Unia Europejska wspiera rozwój Mazowsza już od lat. Z pomocy finansowej skorzystało wiele instytucji kultury, poszerzając dzięki temu ofertę skierowaną do mieszkańców i turystów. Jedną z takich instytucji jest Muzeum Mazowieckie w Płocku, które tylko ze środków programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020 otrzymało aż 6,7 mln zł wsparcia.

Muzeum Mazowieckie w Płocku od lat aktywnie pozyskuje fundusze europejskie wzbogacając dzięki temu swoją ofertę kulturalną. Rozbudowa kamienicy przy ulicy Tumskiej, remont zabytkowego spichlerza, a w obecnym okresie odnowa zabytkowego budynku na potrzeby prezentacji sztuki Art deco i rozbudowa Skansenu to inwestycje, z których efektów korzystają mieszkańcy oraz turyści. Gratulujemy sukcesów w realizacji tak ważnych projektów  – komentuje Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Wyjątkowy świat Art Deco

Kiedyś zrujnowany zabytek, a teraz wyjątkowa przestrzeń zapraszająca w świat lat 20-tych i 30-tych XX wieku – to efekt odnowy zabytkowego budynku przy ulicy Kolegialnej 6 w Płocku. Dzięki ponad 3,4 mln zł z Unii Europejskiej powstała piękna, trzykondygnacyjna kamienica, w której prezentowana jest kolekcja sztuki art déco. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji, takich jak oryginalny czerwony kabriolet z 1926 roku, mini kino Odeon,  puderniczka Tiffany’ego, czy gabinet prezesa banku z kolekcją papierów wartościowych i numizmatów. Swoje miejsce znalazła tam również wystawa aranżacji mieszkań polskiej inteligencji z lat 30-tych, galeria designu ze szklanymi wyrobami z polskich i zagranicznych hut, czy przepiękna ceramika. W muzeum zobaczyć można również wystawę malarstwa, w tym dzieła Stanisława Witkacego, czy dzieło „Martwa Natura” Tamary Łempickiej. Znajduje się tam również Sala Tożsamości poświęcona polskiej sztuce inspirowanej ludowością i folklorem.

 

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, Muzeum Mazowieckie w Płocku rozbudowało Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Znajduje się tam największa w kraju kolekcja pamiątek po Olendrach, czyli przybyszach z Flandrii, Fryzji oraz Niemiec osiedlających się nad Wisłą od XVII do połowy XIX wieku. Prawie 3,3 mln zł dofinansowania pozwoliło na poszerzenie oferty skansenu dzięki rozbudowie o budynki wystawowe, wyposażenia, czy też cyfryzacji zasobów. Odwiedzający skansen mają wyjątkową okazję zobaczenia dawnego kościoła ewangelicko-augsburskiego, szkoły, zabudowań gospodarczych, czy powidlarni (budynek służący do suszenia owoców).

 

Zdjęcia:

  • Zdjęcia od 1 do 4: wystawa sztuki Art deco, Materiały Muzeum Mazowieckiego w Płocku
  • Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, MJWPU

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Dowiedz się więcej!

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram,
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś