Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Wrześniowe konferencje regionalne podsumowujące stopień wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 w województwie mazowieckim nadal trwają. Pięć z ośmiu konferencji odbyło się między 4 a 18 września w Siedlcach, Radomiu, Warce, Ostrołęce i w Płocku. W gronie panelistów znaleźli się przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego, Dyrekcji Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Władz Samorządowych, a także beneficjentów środków unijnych. Organizatorem wydarzeń jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

W perspektywie 2014-2020 Mazowsze ma do zainwestowania ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Do tej pory podpisaliśmy 3,3 tys. umów z dofinansowaniem unijnym przekraczającym 6,8 mld zł. Ogłosiliśmy ponad 200 konkursów i naborów pozakonkursowych. Budżet wszystkich ogłoszonych do tej pory naborów (konkursowych i pozakonkursowych) przekroczył 8 mld zł. Ze wsparcia mogą korzystać samorządy, ich jednostki organizacyjne, przedsiębiorcy, inwestycje kultury, edukacji, uczelnie, czy stowarzyszenia, organizacje pozarządowe.

Środki unijne są wielkim wsparciem dla Mazowsza. Wpływają na wzrost gospodarczy regionu i dają szansę rozwoju i przetrwania wielu firmom realizującym inwestycje. Aktualnie prowadzone są także prace nad programami europejskimi na przyszłą perspektywę unijną, czyli lata 2021 – 2027. Zgodnie z obowiązującym podziałem statystycznym Mazowsze będzie wtedy traktowane jako dwie jednostki NUTS2 – region warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny.

– Będziemy budowali jeden program operacyjny, jakby dwufunduszowy, skierowany do dwóch przestrzeni. W regionie lepiej rozwiniętym (warszawskim stołecznym) maksymalne dofinansowanie będzie mogło wynosić do 40 procent, w pozostałych częściach dofinansowanie będzie możliwe do 85 procent. Przypomnę, że teraz poziom ten wynosi 80 procent, więc możliwe wsparcie będzie jeszcze większe niż obecnie. – powiedział podczas uroczystego otwarcia konferencji  w Ostrołęce Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Już od 16 lat Fundusze Europejskie zmieniają otaczającą nas rzeczywistość. Konferencje regionalne są okazją do podsumowania sukcesów i aktywności beneficjentów z danego regionu. Coroczna cykliczność tych wydarzeń jest bardzo ważna. Pokazuje potrzebę spotkań regionalnych, jest to okazja do pokazania lokalnych beneficjentów i dowód na dobrą współpracę między samorządami. Mazowieccy wnioskodawcy odważnie aplikują o środki europejskie i z sukcesem realizują swoje pomysły.

Wydarzenia w ramach cyklu konferencji regionalnych:

Odbyło się już pięć konferencji regionalnych:

 • 4 września w Siedlcach (konferencja organizowana w budynku NoveKino w Siedlcach)
 • 9 września Radomiu (konferencja organizowana w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu)
 • 14 września w Warce (konferencja organizowana w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce)
 • 16 września w Ostrołęce (konferencja organizowana w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce)
 • 21 września w Płocku (konferencja organizowana w Europejskim Centrum Artystycznym im. F. Chopina w Sannikach)

Już dziś zapraszamy do śledzenia transmisji z kolejnych trzech konferencji, które prowadzone będą w dniach:

 • 21 września (relacja z konferencji organizowanej w Parku Nauki Torus w Ciechanowie)
 • 23 września (relacja z konferencji organizowanej w Urzędzie Miasta Legionowo)
 • 24 września (relacja z konferencji organizowanej w Bibliotece Głównej w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym w Piasecznie)

Konferencje to także szansa uzyskania informacji o wciąż dostępnych możliwościach uzyskania dotacji i pożyczek w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Jakie są aktualne możliwości ubiegania się o dofinansowanie z UE?

Do 30 września – Aktywizacja społeczno-zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (Działanie 9.1)

Aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców (np. w ramach działań klubów integracji społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, poradnictwa)  – o dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. samorządy, ich jednostki organizacyjne, ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe.

Do 31 października – Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej (Działanie 4.2)

Termomodernizacji budynków użyteczności publicznej (jako element projektu można dołączyć instalacje OZE) – o dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. samorządy, ich związki i stowarzyszenia, podmioty posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, instytucje kultury, szkoły wyższe, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, kościoły, organizacje pozarządowe.

Do 30 listopada – Ochrona zabytków (Działanie 5.3)

Ochrona zabytków – odnowa historycznych obiektów i zespołów zabytkowych wraz z ich otoczeniem, umożliwiająca zachowanie dotychczasowych funkcji, a także służąca nadaniu im nowych funkcji, zwłaszcza kulturalnych, edukacyjnych. O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. samorządy, ich związki i stowarzyszenia, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych, parki narodowe i krajobrazowe,

Jeszcze w tym roku w listopadzie planujemy ogłoszenie konkursu z zakresu ekonomii społecznej (tworzenie miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej, rozwój ekonomii społecznej).

Oprócz dotacji cały czas dostępne są pożyczki, którymi zarządzają Bank Gospodarstwa Krajowego (wsparcie przedsiębiorców, również pożyczki płynnościowe w związku z COVID) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (termomodernizacja, rewitalizacja. Nabory wniosków prowadzone są przez pośredników finansowych. Kontakty do pośredników można znaleźć na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce „Znajdź dofinansowanie” oraz w przypadku wsparcia przedsiębiorstw również na stronie pozyczkiunijne.bgk.plpozyczkiunijne.bgk.pl

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś