Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Kultura oraz dziedzictwo narodowe to ważne obszary wsparcia dla Unii Europejskiej. W ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020 podpisano aż 316 umów na realizację projektów z Działania 5.3. Dziedzictwo kulturowe. Aby zrealizować te niezwykle potrzebne i efektowne projekty przeznaczono ponad 200 mln zł z RPO WM 2014-2020. Zobacz, jak wygląda mapa zrewitalizowanych obiektów na Mazowszu.

 

Fundusze Europejskie wspierają rozwój kultury na Mazowszu

Działania na rzecz kultury były niezwykle różnorodne. Wsparcie uzyskały zabytki sakralne, ośrodki kultury, zespoły pałacowo-parkowe czy muzea. Dofinansowane zostały także projekty, których założeniem była adaptacja, często zabytkowych, budynków na cele kulturalno-artystyczne.

Bogactwo kulturowe na Mazowszu

Warto wspomnieć m.in. o projektach uhonorowanych w ramach konkursu: „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza”, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureatem konkursu został budynek Jatki w Ostrowi Mazowieckiej dofinansowany kwotą ponad 3 mln zł. Dzięki funduszom europejskim z programu regionalnego udało się odrestaurować ten zabytkowy, neogotycki budynek i utworzyć w nim miejsce spotkań, imprez kulturalnych, wystaw, a także przedstawień teatralnych i koncertów dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic. Jednym z nagrodzonych projektów jest także budynek Krzywej Hali w Ciechanowie, który stanowi najbardziej charakterystyczny zabytkowy obiekt w ciechanowskiej dzielnicy Bloki. Na modernizację obiektu przeznaczono ponad 6 mln zł z programu regionalnego dla Mazowsza. Swoją siedzibę mają tutaj m.in.: Miejska Biblioteka Publiczna, Klub Integracji, Placówki Wsparcia Dziennego czy Klub Osiedlowy.

Znaczną grupę dofinansowanych projektów stanowią zabytki sakralne. Każdy z nich wyróżnia niepowtarzalna historia, wiele zostało zniszczonych w trakcie II wojny światowej i mimo odbudowania wymagały generalnej renowacji, aby odzyskać dawną świetność. Jednym z takich przykładów jest „polski Panteon”, czyli Kościół Świętej Trójcy w Warszawie, na którego odrestaurowanie przeznaczono przeszło 3 mln zł. Renowacja budynków sakralnych ma niezwykle istotne znaczenie dla mieszkańców. Dzięki odnowieniu zabytkowego budynku modlitewnego Bet-Hamidrasz w Makowie Mazowieckim z 1873 r. lokalna społeczność zyskała obiekt, który z powodzeniem pełni dziś cele edukacyjne, kulturalne i turystyczne. Na odrestaurowanie budynku przeznaczono ponad 990 tys. zł. Wyjątkowe miejsce pojawiło się także na terenie powiatu mławskiego, dzięki renowacji zespołu klasztornego w Ratowie z XVIII wieku. Rewitalizacja sanktuarium za ponad 3,6 mln zł umożliwiła wykorzystanie obiektu na cele społeczne. Mieszkańcy oraz turyści mają teraz możliwość, by zwiedzić unikatowe miejsce historyczne z bogatą ofertą kulturalną, edukacyjną i rekreacyjną.

Pośród dofinansowanych projektów znalazły się również te dotyczące zachowania pamięci o kulturze ludowej. Jednym z takich przykładów jest Muzeum Wycinanki Polskiej w Konstancinie-Jeziornej, działające w ramach Domu Ludowego Konstańcińskiego Domu Kultury. Dofinansowanie z UE w kwocie ponad 2,5 mln zł umożliwi popularyzację tej unikalnej polskiej sztuki ludowej, jaką stanowi wycinanka. Ogromne wsparcie finansowe otrzymało również Muzeum Wsi Radomskiej. Skansen został wsparty kwotą ponad 10 mln zł. Inwestycja dotyczyła przebudowy trasy turystycznej Muzeum oraz odrestaurowania zabytkowych budynków, wchodzących w skład Skansenu. Na jego terenie powstał amfiteatr z zapleczem wystawienniczo-konferencyjnym, pracownia konserwacji zabytków oraz tzw. „Mała Wioska”, stworzona z myślą o najmłodszych.

Fundusze Europejskie w realny sposób wpłynęły na poszerzenie oferty kulturalnej na Mazowszu, co podniosło atrakcyjność turystyczną naszego regionu i poprawiło jakość życia mieszkańców.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś