Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzięki funduszom europejskim na Mazowszu nastąpił dynamiczny rozwój usług z zakresu cyfryzacji. E-usługi zostały wprowadzone w wielu obiektach użyteczności publicznej, m.in. w placówkach ochrony zdrowia, domach kultury, szkołach, uczelniach oraz urzędach. W ramach programu regionalnego podpisano aż 172 umowy. Na informatyzację mazowieckich instytucji przeznaczono 673 mln zł. Mieszkańcy Mazowsza zyskali możliwość załatwiania wielu spraw za pośrednictwem Internetu, bez konieczności wychodzenia z domu. Zobacz, jak wiele cyfrowych udogodnień pojawiło się na Mazowszu.

 

Grafika z napisem: „Fundusze Europejskie wspierają rozwój cyfryzacji na Mazowszu”; obok zdjęcie laptopa oraz ikonek pulpitu komputerowego.

 

Zwiększenie dostępu do usług elektronicznych, stanowi jeden z kluczowych obszarów wsparcia Unii Europejskiej. Pandemia wyraźnie uświadomiła nam, jak bardzo możliwość korzystania z e-usług usprawnia nasze codzienne funkcjonowanie. Z dofinansowań skorzystało wiele obiektów, zarówno placówki medyczne, kulturalne, jak i administracyjne czy oświatowe. Poznaj projekty, które ułatwiły życie mieszkańcom Mazowsza.

 

Wsparcie placówek ochrony zdrowia

Ogromne wsparcie z UE otrzymały placówki ochrony zdrowia. Cyfryzacja w tym obszarze jest niezwykle istotna, ponieważ przyczynia się do większej efektywności funkcjonowania szpitali oraz przychodni, poprawia komfort pracy personelu medycznego, a także ułatwia pacjentowi dostęp do historii choroby, przepisanych recept oraz umożliwia elektroniczne zapisy na kolejną wizytę. Rozwój e-usług nastąpił m.in. w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Wprowadzono tam sześć platform z e-usługami: platformę pacjenta, e-rejestrację, e-konferencję, e-learning, e-korespondencję oraz e-dokumentację. Dzięki podjętym działaniom pacjenci mogą samodzielnie rejestrować się na wizyty, zmieniać jej termin lub ją odwoływać, co znacznie usprawnia pracę rejestracji. Ponadto pacjenci mogą skorzystać z interaktywnych szkoleń w systemie e-learningowym np. dotyczącym chorób układu krążenia. Na cyfryzację Instytutu przeznaczono 2,9 mln zł. Elektroniczna platforma gromadzenia danych medycznych pojawiła się także w Szpitalu Powiatowym w Kozienicach. W ramach projektu wykonano modernizację i rozbudowę systemu teleinformatycznego szpitala, a także wdrożono system Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Działanie te nie tylko zwiększyły komfort pacjentów, ale także usprawniły pracę lekarzy poprzez umożliwienie im szybkiego dostępu do pełnej dokumentacji chorego. Ponadto system ułatwił wymianę informacji z innymi placówkami. Projekt był realizowany w partnerstwie z SPZOZ Przychodnie Kozienice, SPZOZ w Gniewoszowie, SPZOZ w Grabowie nad Pilicą, SPZOZ Gminy Tczów i SPZOZ w Policznie. Jego realizacja wyniosła 4,7 mln zł.

 

Rozwój e-usług w administracji

Dzięki funduszom europejskim utworzono portal e-usług m.st. Warszawy. Mieszkańcy Warszawy za pośrednictwem portalu mogą załatwić ważne sprawy z zakresu m.in. obsługi podatków, przyjmowania płatności na stronie portalu, obsługi e-faktur, wniosków oraz udostępniania danych, w tym informacji publicznej. Na realizację projektu przeznaczono 8 mln zł. Z dofinansowania na cyfryzację sektora publicznego skorzystali także mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego. W ramach projektu zaktualizowano system Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca, która została rozszerzona o dodatkowe funkcjonalności oraz stworzono aplikację mobilną. Ponadto zakupiono sprzęt komputerowy i serwerowy oraz niezbędne licencje na e-usługi związane z Kartą Mieszkańca. Na wymienione działania przeznaczono ponad 490 tys. zł.

 

Informatyzacja ośrodków kultury

Jednym z obiektów kultury, w którym dostępne są usługi elektroniczne jest Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki. W ramach projektu „Z kulturą w e-świat” wprowadzono m.in. aplikację turystyczną pn. „Poznaj Grodzisk Mazowiecki”, dzięki której mamy możliwość zapoznać się z najważniejszymi zabytkami Gminy oraz skorzystać z proponowanych w aplikacji tras spacerowych. Ponadto Ośrodek dysponuje elektroniczną platformą do zamawiania zasobów kulturowych oraz zapisów na warsztaty czy wycieczki. Realizacja projektu wyniosła ponad 600 tys. zł.

 

Cyfryzacja na rzecz edukacji

Dzięki funduszom europejskim e-usługi rozwinęły się także w obszarze edukacji. Wdrożono je m.in. na Uniwersytecie Warszawskim. W ramach tego projektu wprowadzono e-usługi skierowane m.in. do studentów, doktorantów, kandydatów na studia czy uczestników kursów organizowanych przez uczelnię. Działania te nie tylko usprawniły procesy rekrutacyjne, ale także przyczyniły się do rozwoju usług dydaktycznych. W ramach projektu wdrożono m.in. system e-rekrutacji kandydatów na studia, aplikację mobilną dla studentów i pracowników, system do wideokonferencji i webinariów oraz platformę edukacyjną wspierającą współpracę uczelni ze szkołami średnimi. Na ten cel przeznaczono 2,5 mln zł.

Wszystkie wymienione działania poprawiły funkcjonowanie instytucji z różnych obszarów, dzięki czemu Mazowszanie zyskali łatwiejszy dostęp do usług urzędowych, medycznych, edukacyjnych czy kulturalnych.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś