Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Codzienna walka z żywiołami, narażanie własnego życia dla ratowania innych – to krótka charakterystyka pracy strażaków. Dzisiaj, 4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Warto im podziękować za odwagę i poświęcenie oraz przypomnieć, jak środki z UE pomagają Ochotniczym Strażom Pożarnym na Mazowszu.

Samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiony ze środków w ramach funduszy europejskich

Na terenie województwa mazowieckiego funkcjonuje blisko 2 tys. jednostek OSP. Służbę na rzecz mieszkańców wykonuje ok. 75 tys. strażaków, którzy, zazwyczaj, jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego, czy lokalnego podtopienia. Obecnie strażacy biorą także czynny udział w walce z epidemią COVID-19.

Dzięki funduszom europejskim zmieniło się wyposażenie oraz wygląd strażnic. Odnowione budynki są estetyczne i funkcjonalne. Najważniejsze i niezbędne do wykonywania pracy strażaka są jednak samochody ratowniczo – gaśnicze oraz specjalistyczny sprzęt.

Miliony z UE na ochronę życia i zdrowia

Wspieranie służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo i chciałbym podkreślić, że i w tym zakresie nie zawodzą środki z funduszy europejskich. W ramach tej perspektywy 2014-2020 udało się zakupić 32 nowe pojazdy strażackie wyposażone w sprzęt do prowadzenia akcji ratowni­czych – podkreśla Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

W ramach programu regionalnego na lata 2014-2020 zrealizowanych zostało ponad 30 projektów, których wartość dofinansowania z UE wyniosło blisko 12,2 mln zł.

Fundusze Europejskie pomogły m.in. w zakupach średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych wraz z wyposażeniem dla OSP Gąsocin w gminie Sońsk, dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sabniach, w Jabłonnie, w Wąsewie oraz w Nowym Dworze Mazowieckim i w Wydmusach (gmina Myszyniec). Projekty zrealizowały także m.in. gminy: Kampinos, Naruszewo i Ciepielów. W sumie udało się doposażyć w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof aż 61 jednostek OSP z Mazowsza.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.

Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś