Przejdź do menu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dokładnie 1 maja 17 lat temu rozpoczęła się nasza wspólna europejska podróż w przyszłość. Dziś trudno sobie wyobrazić w jakim momencie rozwoju bylibyśmy jako kraj bez ponad 135 mld euro które już do tej pory otrzymaliśmy z Unii Europejskiej. Z tej puli korzystają również mazowieckie samorządy, przedsiębiorcy, uczelnie, szpitale, szkoły, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i przede wszystkim sami mieszkańcy. Członkostwo w europejskiej wspólnocie to jednak nie tylko fundusze, ale również wspólne wartości takie dbałość o poszanowanie praw i godności człowieka, wolności, czy demokracji. To także prawie nieograniczona możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń i poznawania dorobku innych państw.

 

Miejsca kulturalne i turystyczne dofinansowane z funduszy europejskich

 

Unia Europejska przenika nasz kraj i region już od 17 lat, wspierając procesy rozwojowe w wielu obszarach. Trudno jest przemierzyć Mazowsze bez zobaczenia efektów funduszy europejskich, czasem być może nie do końca zdając sobie nawet z tego sprawę. W końcu tylko na z programów realizowanych na poziomie regionalnym dofinansowanie zyskało ponad 13 tys. projektów, a pula pomocy wynosi już prawie 20 mld zł!

Gdyby nie ponad 135 mld euro pomocy skierowanej już do tej pory do Polski z pewnością nie byłoby możliwe zrealizowanie wielu inwestycji publicznych czy biznesowych. Trudno również wyobrazić sobie walkę z pandemią koronawirusa bez wsparcia skierowanego do szpitali, zespołów ratownictwa medycznego, szkół i przedsiębiorców. Przed nami kolejne lata wspólnych działań i zarazem kolejne rozdanie unijnego budżetu, z którego Polska otrzyma ponad 750 mld zł, w tym również środki w ramach Funduszu Odbudowy po pandemii – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Śladami funduszy europejskich po Mazowszu

Mazowsze pełne jest urokliwych miejsc przenikniętych śladami Unii Europejskiej. Są to chociażby Pałac w Korczewie nad Bugiem, Zespół Pałacowo – Parkowy im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Romantyzmu oraz Oranżeria w Opinogórze, czy dawna baza cyrkowa w Julinku. Miłośnicy teatru i kina również znajdą coś dla siebie. Ślady funduszy europejskich widoczne są w Teatrze Polskim, Teatrze Powszechnym, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Ochota, Kinie Elektronik czy Kinie Świt w Zwoleniu. Co więcej, z europejską pomocą odmienione zostały całe przestrzenie publiczne, na przykład w Szydłowcu, Węgrowie, czy jedynym na Mazowszu uzdrowisku – Konstancinie Jeziornie.

To jednak nie koniec. Zmodernizowane drogi, komfortowe pociągi, coraz większy zakres usług elektronicznych w urzędach, lepiej wyposażone szpitale to kolejne przykłady wspieranych obszarów. Z niskoemisyjnych autobusów zakupionych z pomocą UE korzystają mieszkańcy Ciechanowa, Płocka, Radomia czy Ostrołęki. W wielu miejscach, jak na przykład w Warszawie, Siedlcach czy Sokołowie Podlaskim powstały parkingi „Parkuj i Jedź”, które zachęcają do skorzystania z publicznych środków transportu. Budynki urzędów, ale też prywatne domy stają się bardziej efektywne energetycznie. Fundusze europejskie pomogły w powstaniu kliniki Budzik dla dzieci w śpiączce, a także przeprowadzeniu unikalnego w skali świata programu badań przesiewowych słuchu dla pierwszoklasistów z całego Mazowsza. Z pomocą UE powstały przestrzenie przyjazne dla biznesu, takie jak Centrum Przedsiębiorczości Smolna czy Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Fundusze Europejskie to również inwestycje w atrakcyjną ofertę edukacyjną i rozwój rynku pracy. Z dofinansowania korzystają m.in. osoby dopiero planujące założenie własnej firmy, ale też przedsiębiorcy. Pomoc kierowana jest także do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej – bezrobotnych, z niepełnosprawnościami czy ubogich. A to tylko niektóre przykłady obszarów wspieranych przez Unię Europejską na Mazowszu.

Zapraszamy do zapoznania się z przykładami dofinansowanych inwestycji w zakładce „Zobacz Efekty”.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych