Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dokładnie 16 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej, co otworzyło dla nas zupełnie nowe możliwości. Trudno dziś znaleźć na Mazowszu miasto lub gminę, której mieszkańcy nie skorzystali z efektów unijnego wsparcia, na przykład lepszej oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej, czy w razie potrzeby opieki medycznej. Dzięki pomocy europejskiej tysiące osób uczestniczy w projektach społecznych i działaniach zwiększających ich szanse na rynku pracy. Fundusze europejskie ułatwiają stawianie pierwszych kroków w biznesie i rozwój działalności. Unijne wsparcie to również nowe i zmodernizowane drogi, obwodnice, ścieżki rowerowe, autobusy, pociągi, a nawet lotnisko. To także dostęp do kanalizacji, a także wsparcie gospodarki odpadami. To tylko niektóre przykłady spośród ponad 11 tysięcy projektów możliwych do realizacji dzięki 20 miliardom złotych dla Mazowsza.

 

 

Początki Polski w Unii Europejskiej to był na Mazowszu czas podstawowych inwestycji, projektów wodno-kanalizacyjnych, drogowych, szpitalnych, ale też tych dotyczących remontów szkół czy budowy sal sportowych. Nie mogło zabraknąć wsparcia mieszkańców w formie szkoleń i kursów zawodowych, czy ułatwień dla mikroprzedsiębiorców. Gdzie szukać śladów funduszy europejskich z tego okresu? Takich miejsc jest mnóstwo. To na przykład Trasa Siekierkowska w Warszawie, obwodnica w Ostrołęce, budynki Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, czy odnowione przestrzenie Pałacu w Wilanowie.

Kolejne lata i zdecydowanie większe środki przyniosły dalsze możliwości rozwoju. I w efekcie dziś trudno przejechać Mazowsze bez skorzystania z fragmentu drogi lub ścieżki rowerowej dofinansowanej ze środków europejskich, odwiedzić urząd, szpital, szkołę, czy instytucję kultury, która nigdy nie korzystała z pomocy finansowej. Fundusze europejskie to nowoczesny transport publiczny, pociągi osobowe i lotnisko w Modlinie, z którego nie tylko co roku korzysta kilka milionów pasażerów, ale które również wpływa na stymulowanie lokalnego rynku pracy. To także pierwsza w Polsce klinika Budzik dla dzieci w śpiączce, a także unikalny w skali świata program badań przesiewowych słuchu dla pierwszoklasistów z całego Mazowsza. Unijne wsparcie odmieniło całe przestrzenie publiczne, na przykład w Szydłowcu, Węgrowie, czy jedynym na Mazowszu uzdrowisku – Konstancinie Jeziornie. Z pomocą UE powstały przestrzenie przyjazne dla biznesu, takie jak Centrum Przedsiębiorczości Smolna czy Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Kulturalna i turystyczna mapa Mazowsza również stoi pod tym znakiem! Przykłady na to można znaleźć w urokliwym Pałacu w Korczewie nad Bugiem, magicznym zespole pałacowo-parkowym w Opinogórze, miejscach pamięci takich jak Cytadela Warszawska czy Muzeum Palmiry, muzeach prezentujących życie mieszkańców – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej. A to tylko niektóre przykłady korzyści z członkowstwa Polski w Unii Europejskiej.

W tym roku rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej odbywa się w cieniu zagrożenia epidemicznego, ale rola unijnego wsparcia właśnie w tym momencie widoczna jest ze zdwojoną siłą – dzięki doposażaniu sektora medycznego w sprzęt i środki ochrony, ale też wsparciu przedsiębiorców mierzących się z negatywnymi skutkami koronawirusa. Ostatnie 16 lat na Mazowszu to okres intensywnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Duży udział w tym mają fundusze europejskie. W jakim miejscu bylibyśmy obecnie gdyby nie miliardy unijnego wsparcia na transport, drogi, ochronę zdrowia, wsparcie dla przedsiębiorców, ochronę środowiska, projekty energetyczne, edukację, kulturę, turystykę, projekty społeczne, czy wsparcie rynku pracy? Fundusze europejskie już na stałe wpisały się w otaczającą nas rzeczywistość i z ich efektów korzystamy na co dzień, pewnie czasem nawet nie do końca zdając sobie z tego sprawę – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Zapraszamy do poznawania efektów Funduszy Europejskich z domu!
Zapraszamy do poznawania świata funduszy europejskich z domu i wyprawę szlakiem funduszy europejskich gdy tylko będzie to możliwe! Zachęcamy do lektury publikacji prezentujących efekty projektów opublikowanych na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce „Poradniki i Publikacje”. Są wśród nich broszury poświęcone projektom unijnym w poszczególnych powiatach, a także m.in.:

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie www.funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram. 
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś