Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Co piąty mieszkaniec Mazowsza ma co najmniej 60 lat. Dlatego tak ważne jest dbanie o zapewnienie usług kulturalnych, społecznych, czy też zdrowotnych dopasowanych do potrzeb seniorów. W tym wszystkim pomaga Unia Europejska. Z okazji Europejskiego Dnia Seniora prezentujemy jak fundusze europejskie wspierają rozwój oferty skierowanej do tej wyjątkowej grupy mieszkańców.

Hasło "Fundusze Europejskie wspierają mazowieckich Seniorów", a w tle kobieta i mężczyzna patrzący w okno

Odejście z pracy zawodowej na emeryturę to ogromna rewolucja w życiu. Jest to czas wypracowywania nowych codziennych rytuałów, a często również poszukiwania pomysłów na siebie. Ponadto, osoby starsze w wielu przypadkach borykają się z problemami zdrowotnymi wymagającymi specjalnej opieki. Dlatego tak ważne jest zadbanie o rozwój oferty dopasowanej do potrzeb, aby dalej mogli aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym.

Jak Unia Europejska wspiera seniorów?

Osoby starsze są odbiorcami wielu działań dofinansowanych ze środków europejskich z programu regionalnego dla Mazowsza. Są to chociażby usługi świadczone w Dziennych Domach Pomocy, na przykład w Warszawie. Dzięki temu mieszkańcy mają możliwość skorzystania z zajęć rekreacyjnych, porad zdrowotnych, czy też warsztatów terapii zajęciowej. To również dodatkowa motywacja do wyjścia z domu i możliwość spędzenia czasu w atrakcyjny sposób. W gminie Gąbin powstał z kolei Klub Seniora, w którym są świadczone usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne. Seniorzy mogą również korzystać z wydarzeń i zajęć organizowanych w przestrzeniach dofinansowanych ze środków europejskich, jak to jest chociażby w zabytkowym budynku Austerii, w którym działa Centrum Kultury Raszyn. Nie można też zapomnieć o dofinansowaniu sprzętu medycznego, który wspiera diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobami kardiologicznymi, płucnymi, czy onkologicznymi.  W trudnym czasie pandemii COVID-19 seniorzy należeli do grupy szczególnego ryzyka zakażeniem i ciężkim przebiegiem choroby. Wsparcie w opiece medycznej stanowił specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia mieszkańców skierowany do ponad 70 placówek medycznych w całym województwie (były to m.in.: kardiomonitory, tomografy komputerowe, aparaty RTG, czy karetki).

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Dowiedz się więcej!

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami  Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Informacje o godzinach pracy oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram oraz Pinterest.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach).
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś