Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, który obchodzony jest 4 lutego, chcemy podkreślić znaczenie Funduszy Europejskich w walce o zdrowie mieszkańców Mazowsza. Dzięki pieniądzom z programu regionalnego udało się kupić ponad tysiąc nowoczesnych urządzeń medycznych. Wsparcie otrzymują szpitale, oddziały ratunkowe, a także specjalistyczne przychodnie. W każdym regionie województwa, pacjenci mają lepszy dostęp do diagnostyki i leczenia. Fundusze Europejskie pomagają także walczyć z pandemią COVID-19.

 

 

Dobro pacjenta priorytetem

Choroby nowotworowe, układu krążenia, zaburzenia psychiczne, cukrzyca, dodatkowo choroby układu oddechowego, kostno-stawowego i mięśniowego to choroby, które najczęściej atakują Polaków. Aby leczenie było skuteczne potrzebne są m.in. inwestycje w nowoczesny sprzęt, a także w remonty placówek medycznych.

Fundusze Europejskie już ponad 16 lat wspierają sektor ochrony zdrowia w Polsce i na Mazowszu. Dzięki temu szpitale stały się placówkami nowoczesnymi, wyposażonymi w najlepszą aparaturę medyczną. Poprawiła się także dostępność oraz poziom leczenia pacjentów. Powstały specjalistyczne oddziały np. kardiologiczne, onkologiczne, rehabilitacyjne. Wdrożone zostały e-usługi, które skracają kolejki do lekarzy. Trzeba jednak podkreślić, że większość inwestycji nie zostałaby zrealizowana, gdyby nie unijne dofinansowanie.

Siedlecki Ośrodek Onkologii

Jedną z większych inwestycji dla pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową była budowa nowego centrum onkologii. Ośrodek powstał przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich w kwocie 41,5 mln zł udało się stworzyć miejsce nowoczesne, profesjonalne i co ważne, przyjazne pacjentom w trudnym czasie hospitalizacji. Siedlecki Ośrodek Onkologii zapewnia profilaktykę i wczesne wykrywanie nowotworów na bazie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, systemowe leczenie nowotworów, radioterapię, badania i terapię izotopową oraz chirurgię onkologiczną. Ośrodek dysponuje nowoczesnym, specjalistycznym sprzętem (np. mammograf,  aparaty USG, stół do biopsji, skaner PET-CT, rezonans magnetyczny), co zapewnia kompleksowe leczenie pacjenta onkologicznego.

Wsparcie radomskiego Oddziału Kardiologicznego

Fundusze Europejskie pomogły także wyposażyć Oddział Kardiologiczny w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Tytusa Chałubińskiego. Za ponad 1,3 mln zł kupiono aparaturę i sprzęt medyczny przeznaczony do diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia. Wykonywane są tutaj zabiegi implantacji oraz diagnostyki zaburzeń rytmu, niewydolności serca i innych chorób kardiologicznych. Realizacja projektu poprawiła dostępność pacjentów do świadczeń diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacji kardiologicznej.

Walka z COVID-19

Kilkuset milionowe inwestycje pojawiły się w mazowieckich szpitalach, aby leczyć pacjentów zarażonych koronawirusem i chronić personel medyczny. Bez środków europejskich nie bylibyśmy w stanie osiągnąć tak wiele. Ogromne wsparcie w wysokości prawie 315 mln zł  pozwoliło kupić specjalistyczny sprzęt (np. mobilne i stacjonarne RTG, respiratory, pulsoksymetry, kardiomonitory) i środki ochrony osobistej (np. maski, kombinezony, rękawiczki, fartuchy, płyny do dezynfekcji). Stacje pogotowia w Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie otrzymały specjalne busy do przewozu osób zakażonych. Tam, gdzie była potrzeba pilnego remontu, prace budowlane zostały przeprowadzone.

Ratujemy życie i zdrowie

Skala pomocy w ochronę zdrowia sięga milionów euro. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 do tej pory do beneficjentów trafiło już ponad 567, 9 mln zł.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś