Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Rewolucja cyfrowa, która ma miejsce w dzisiejszych czasach, spowodowała, że e-usługi w administracji publicznej odgrywają ważną rolę. Wprowadzanie e-usług to przede wszystkim ułatwienia dla mieszkańców. Większy dostęp do różnego rodzaju e-usług w administracji, w tym w ochronie zdrowia, informatyzacja placówek oświatowych, kulturalnych, medycznych to główne cele projektów realizowanych dzięki wsparciu środków europejskich. Dzisiaj, 8 czerwca obchodzony jest Dzień Informatyka, więc warto podkreślić znaczenie nowoczesnych technologii w życiu każdego z nas.

Wystarczy mieć dostęp do Internetu i już można korzystać z nowoczesnych usług cyfrowych, które pozwolą na załatwienie spraw mieszkańców oraz przedsiębiorców w formie elektronicznej. E-administracja to nowe, wygodne metody komunikacji pomiędzy obywatelami, a administracją publiczną. Załatwianie spraw urzędowych on-line zwiększa poziom satysfakcji mieszkańców i jest dogodnym rozwiązaniem dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach programu regionalnego wsparcie otrzymało ponad 170 projektów (91 inwestycji zostało już zakończonych), a kwota dofinansowania z UE to blisko 640 mln zł.

W ochronie zdrowia korzystamy z takich usług on-line jak:

  • e-rejestracja – usługa umożliwia sprawdzenie dostępnego terminu wybranej usługi medycznej oraz zarejestrowanie się na wizytę lekarską w wybranym terminie, w danym podmiocie leczniczym;
  • e-skierowanie – umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji świadczenia i co ważne znika obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni;
  • e-recepta – to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę. E-receptę można zrealizować na podstawie czterocyfrowego kodu, który otrzymamy e-mailem lub SMS-em;
  • e-korespondencja – umożliwia elektroniczną komunikację pomiędzy pacjentem a placówką. Usługa umożliwia także prowadzenie korespondencji z podmiotem leczniczym, składanie wniosków, zapytań i otrzymywanie informacji zwrotnej za pomocą e-maili;
  • e-zgody – udostępnienie pacjentom możliwości podpisywania dokumentacji medycznej oraz zgód i innych dokumentów;

W urzędach gmin, powiatów i miast od dawna korzystamy z takich usług jak: e-podatki, e-odpady, e-zezwolenia, e-przedszkole, e-rekrutacja. Wnioskodawcy za przyznane środki budują także dedykowane portale e-mieszkańca, które ułatwiają załatwianie spraw urzędowych, biznesowych lub kulturalnych.

Ważnym elementem każdego projektu są zakupy sprzętu komputerowego, koniecznego do uruchomienia e-usług, zakup oprogramowania, niezbędnych licencji, a także prace modernizacyjne serwerowni.

Efekty projektów

Ponad 90 zakończonych projektów z zakresu informatyzacji  i zwiększenia dostępności do e-usług na terenie Mazowsza to fakt, oszczędność czasu, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, wyposażenie placówek w nowoczesny sprzęt komputerowy. Na liście zrealizowanych inwestycji znajduje się m.in. projekt Gminy Szelków, ponad 817 tys. dofinansowania pozwoliło wdrożyć e-usługi dla mieszkańców w Urzędzie Gminy. Fundusze europejskie pomogły także zbudować Elektroniczną platformę usług medycznych Otwarty Otwock, beneficjentem był Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpitala Specjalistycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Otwocku, kwota dofinansowania to blisko 3 mln zł. Z kolei Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce wdrożył innowacyjny system dystrybucji leków oraz e-usługi dla pacjentów i lekarzy, kwota dofinansowania to prawie 5,5 mln zł, a system e-usług rehabilitacyjnych uruchomiło Centrum Kompleksowej Rehabilitacji z Konstancina-Jeziornej – ponad 3,1 mln zł dofinansowania z UE.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś