Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Ponad 230 mazowieckich szkół weźmie udział w projekcie Samorządu Województwa dotyczącym doposażenia placówek w sprzęt potrzebny do prowadzenia edukacji zdalnej. Z efektów projektu skorzystają nauczyciele oraz uczniowie ze szkół podstawowych oraz średnich.  Wartość zatwierdzonych dziś do dofinansowania działań wyniesie 34,9 mln zł, z czego 27,9 mln zł to wsparcie z Unii Europejskiej. Fundusze europejskie na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Fundusze europejskie wspierają mazowieckie szkoły w dostosowywaniu do współczesnych wyzwań. Rok 2020 pokazał, że edukacja zdalna nie jest odległą przyszłością, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców.

Epidemia Covid-19 pokazała, że odpowiednie wyposażenie jest niezbędne, żeby w sytuacjach zagrożenia można było prowadzić dalej edukację. Sprzętem zakupionym w ramach tego dużego unijnego projektu chcemy pomóc uczniom odnaleźć się w nowej szkolnej rzeczywistości. Wesprzemy ponad 230 szkoły z 212 mazowieckich samorządów. Co ważne, samorządy nie muszą mieć żadnego wkładu własnego. Wszystkie koszty są po naszej stronie – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Szkoły wyposażone zostaną w sprzęt potrzebny do prowadzenia edukacji zdalnej. Będą to stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, ale również laptopy i tablety. Dofinansowanie przeznaczone zostanie na oprogramowanie, moduły i programy edukacyjne. Dzięki temu uczniowie otrzymają dostęp do materiałów i filmów edukacyjnych, a także interaktywnych treści.

Edukacja zdalna wymaga nie tylko sprzętu, ale również odpowiedniego przygotowania nauczycieli. Dlatego w projekcie przewidziano również szkolenia dla kadry pedagogicznej. W planach jest również przeprowadzenie zdalnych instruktaży z korzystania z zakupionego sprzętu. Uczniowie, którzy do tej pory nie mieli możliwości udziału w lekcjach z powodów technicznych otrzymają z kolei laptopy i tablety z dostępem do Internetu.

Jednym z wyzwań przed którym dziś stoimy jest zapewnienie dostępu do edukacji zdalnej, zwłaszcza dla uczniów którzy nie mają odpowiednich warunków do udziału w tej formule lekcji. Zatwierdzony dziś do dofinansowania projekt będzie więc dużym wsparciem dla szkół, nauczycieli i uczniów, ale również ich rodziców którzy w tym szczególnym okresie musieli jeszcze bardziej zaangażować się w edukację – powiedziała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Projekt pozakonkursowy pt. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”  realizowany będzie w ramach Osi X Edukacja dla rozwoju regionu; Działania 10.1 Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, Poddziałania 10.1.1 Edukacja ogólna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych