Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Ponad 230 mazowieckich szkół weźmie udział w projekcie Samorządu Województwa dotyczącym doposażenia placówek w sprzęt potrzebny do prowadzenia edukacji zdalnej. Z efektów projektu skorzystają nauczyciele oraz uczniowie ze szkół podstawowych oraz średnich.  Wartość zatwierdzonych dziś do dofinansowania działań wyniesie 34,9 mln zł, z czego 27,9 mln zł to wsparcie z Unii Europejskiej. Fundusze europejskie na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Fundusze europejskie wspierają mazowieckie szkoły w dostosowywaniu do współczesnych wyzwań. Rok 2020 pokazał, że edukacja zdalna nie jest odległą przyszłością, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców.

Epidemia Covid-19 pokazała, że odpowiednie wyposażenie jest niezbędne, żeby w sytuacjach zagrożenia można było prowadzić dalej edukację. Sprzętem zakupionym w ramach tego dużego unijnego projektu chcemy pomóc uczniom odnaleźć się w nowej szkolnej rzeczywistości. Wesprzemy ponad 230 szkoły z 212 mazowieckich samorządów. Co ważne, samorządy nie muszą mieć żadnego wkładu własnego. Wszystkie koszty są po naszej stronie – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Szkoły wyposażone zostaną w sprzęt potrzebny do prowadzenia edukacji zdalnej. Będą to stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, ale również laptopy i tablety. Dofinansowanie przeznaczone zostanie na oprogramowanie, moduły i programy edukacyjne. Dzięki temu uczniowie otrzymają dostęp do materiałów i filmów edukacyjnych, a także interaktywnych treści.

Edukacja zdalna wymaga nie tylko sprzętu, ale również odpowiedniego przygotowania nauczycieli. Dlatego w projekcie przewidziano również szkolenia dla kadry pedagogicznej. W planach jest również przeprowadzenie zdalnych instruktaży z korzystania z zakupionego sprzętu. Uczniowie, którzy do tej pory nie mieli możliwości udziału w lekcjach z powodów technicznych otrzymają z kolei laptopy i tablety z dostępem do Internetu.

Jednym z wyzwań przed którym dziś stoimy jest zapewnienie dostępu do edukacji zdalnej, zwłaszcza dla uczniów którzy nie mają odpowiednich warunków do udziału w tej formule lekcji. Zatwierdzony dziś do dofinansowania projekt będzie więc dużym wsparciem dla szkół, nauczycieli i uczniów, ale również ich rodziców którzy w tym szczególnym okresie musieli jeszcze bardziej zaangażować się w edukację – powiedziała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Projekt pozakonkursowy pt. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”  realizowany będzie w ramach Osi X Edukacja dla rozwoju regionu; Działania 10.1 Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, Poddziałania 10.1.1 Edukacja ogólna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś