Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Unia Europejska wspiera rozwój oferty dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy przybywających do Konstancina-Jeziorny, jedynego uzdrowiska na Mazowszu. Dzięki ponad 2,5 mln zł dofinansowania z programu regionalnego udało się zrewitalizować zabytkowy budynek Domu Ludowego w Mirkowie, który stanie się siedzibą Muzeum Wycinanki. W tym tygodniu odbyło się uroczyste przekazanie klucza do muzeum, które już za kilka miesięcy udostępni swoją ofertę wszystkim zainteresowanym sztuką ludową.

Hasło "Fundusze Europejskie pomogły utworzeniu Muzeum Wycinanki w zrewitalizowanym Domu Ludowym w Konstancinie-Jeziornie"

 

Grafika: MJWPU; zdjęcie Domu Ludowego: Konstanciński Dom Kultury

Dzięki funduszom europejskim Konstanciński Dom Kultury zrewitalizował zabytkowy budynek Domu Ludowego znajdującego się na terenie dawnego osiedla robotniczego „Mirków”. Budynek powstał w 1908 roku według projektu Stefana Szyllera, wybitnego architekta i konserwatora zabytków (autora m.in. gmachu głównego Politechniki Warszawskiej czy mostu Księcia Józefa Poniatowskiego). Inicjatorem jego budowy był Edward Natanson, właściciel dawnej fabryki papieru, nierozerwalnie związanej z tą częścią Mazowsza. Dzięki dofinansowaniu ze środków programu regionalnego na lata 2014-2020, zrewitalizowany obiekt stanie się już za kilka miesięcy siedzibą Muzeum Wycinanki. Będzie to przestrzeń do organizacji wystaw, warsztatów i spotkań promujących tą wyjątkową sztukę ludową. Swoje miejsce znajdzie tu m.in. unikalna kolekcja ponad 3,2 tys. wycinanek z lat 1949-2006 przekazanych przez kolekcjonera i kulturoznawcę Antoniego Śledziewskiego.

Zabytek odzyskał dawny blask

Podstawą prac rewitalizacyjnych w zabytkowym Domu Ludowym były materiały ikonograficzne oraz źródła historyczne znajdujące się z zasobach Domu Kultury oraz Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Dzięki skuciu tynku z elewacji udało się odkryć i zabezpieczyć charakterystyczną dla zabudowy osiedla czerwoną cegłę. Budynek został wzmocniony, zamontowano w nim oryginalne drzwi i okna, a także wymieniono instalacje. Konstanciński Dom Kultury przeznaczył dofinansowanie na przebudowę i adaptację pomieszczeń, w których prowadzona będzie działalność muzealna. Wnętrza dostosowano do potrzeb ekspozycji i prowadzenia działań społeczno-edukacyjnych skierowanych do mieszkańców. W budynku powstało również archiwum niezbędne do przechowywania zabytkowych wyrobów papierowych.

To już kolejna ważna inwestycja wspierana przez Unię Europejską w Konstancinie-Jeziornie. Do wyremontowanej kilka lat temu zabytkowej willi Hugonówka czy amfiteatru w Parku Zdrojowym dołącza teraz zrewitalizowany Dom Ludowy, w którym swą siedzibę znajdzie Muzeum Wycinanki. Dzięki temu poszerzy się oferta kulturalna skierowana do mieszkańców i osób odwiedzających to urokliwe miejsce – komentuje Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Projekt: Muzeum Wycinanki Polskiej

Beneficjent: Konstanciński Dom Kultury

Wartość projektu: 5 699 900,44 zł

Dofinansowanie z UE: 2 570 211,90 zł

Działanie 5.3 Dziedzictwo Kulturowe

Zdjęcia:

  1. Wejście do budynku Domu Ludowego, przyszłego Muzeum Wycinanki, fot. Konstanciński Dom Kultury
  2. Budynek zrewitalizowanego Domu Ludowego, fot. Konstanciński Dom Kultury
  3. Edyta Markiewicz-Brzozowska Dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury opowiada o rewitalizacji Domu Ludowego, fot. MJWPU
  4. Uroczystość oddania zrewitalizowanego Domu Ludowego na potrzeby Muzeum Wycinanki, fot. MJWPU
  5. Uczestnicy uroczystości przecinają symboliczną wstęgę w kształcie wycinanki, fot. MJWPU

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Dowiedz się więcej!

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram,
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś