Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzięki funduszom europejskim powstało Wiązowskie Centrum Usług Społecznych, które objęło wsparciem 60 osób niesamodzielnych, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Mieszkańcy gminy brali udział w różnych zajęciach aktywizujących, integracyjnych i edukacyjnych prowadzonych przez terapeutów. Wsparciem zostali objęci także opiekunowie faktyczni osób niesamodzielnych, którym umożliwiono aktywizację społeczną, zawodową i edukacyjną. Projekt wart ponad 1,6 mln zł otrzymał 1,3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Za wdrażanie środków z programu regionalnego odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

Projekt pt. „Wiązowskie Centrum Usług Społecznych” realizowany był w partnerstwie. Liderem był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wiązownie, a partnerami Stowarzyszenia z Radiówka: „KROKUS-Wiązowna” i „Bądźmy Razem” oraz Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Jesteśmy” z Duchnowa. Wsparciem objęta została grupa 60 osób niesamodzielnych zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym z terenu gminy Wiązowna: 30 osób w wieku 60+, 20 osób chorujących psychicznie (w tym 10 dzieci z całkowitym zaburzeniem rozwoju do 15 roku życia i 10 osób chorujących psychicznie w wieku 15-60 lat) oraz 10 osób niepełnosprawnych w wieku 15-60 lat.

W ramach projektu w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wiązownie utworzono nowe miejsca świadczenia usług społecznych i miejsc krótkookresowego pobytu dla osób niesamodzielnych. Prowadzone były konsultacje psychologiczne i prawne, zajęcia z fizjoterapeutą oraz zajęcia opiekuńcze i asystenckie dla osób niesamodzielnych. Powstały kluby spotkań dla seniorów, osób niepełnosprawnych, dzieci z zaburzeniami rozwoju oraz grupa wsparcia dla osób chorujących psychicznie. Uczestnicy projektu mieli zapewniony m.in.: bezpłatny transport na zajęcia, serwis kawowy lub catering w czasie trwania zajęć, a także mogli korzystać z wypożyczalni sprzętu wspomagającego.

Ponadto w ramach projektu kupiono łóżka rehabilitacyjne, wózki podnośniki, materace przeciwodleżynowe, balkoniki oraz wózki inwalidzkie. Sprzęt znajduje się w wypożyczalni GOPS-u. Wsparcie otrzymali także opiekunowie i asystenci osób z niepełnosprawnościami. Były to m.in. szkolenia z podstaw gerontologii, pielęgnacji osób starszych, elementów pedagogiki leczniczej, zasad pielęgnacji osób niesamodzielnych czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia dostępności do usług opiekuńczych i asystenckich dla osób niesamodzielnych, a także do wzrostu aktywności społecznej, zawodowej i edukacyjnej opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych. Działania przyczyniły się do wzrostu udziału osób niesamodzielnych w społecznościach lokalnych, a co za tym idzie do poprawy jakości życia tych osób.

Tytuł projektu: Wiązowskie Centrum Usług Społecznych

Beneficjent: Gmina Wiązowna

Całkowita wartość projektu: 1 645 330,85 zł

Kwota dofinansowania: 1 525 474,81 zł (w tym 1 316 264,68 zł EFS + 209 210,13 zł BP)

Działanie: 9.2.1 Zwiększenie dostępności usług społecznych

Fot. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wiązownie

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś