Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzięki Funduszom Europejskim Gmina miasto Płock zrealizowała projekt mający wpływ na jakość życia swoich mieszkańców oraz podróżnych. Zakup 25 nowych autobusów, budowa ścieżek rowerowych, zakup 40 wiat przystankowych, przebudowa ulic, a także wybudowanie parkingu przesiadkowego to były główne cele projektu. Wartość inwestycji wyniosła aż 96,5 mln zł, a wsparcie z UE to ponad 66,5 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Za wdrażanie środków z programu regionalnego odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

 

Priorytetem Unii Europejskiej są działania, które poprawiają jakość życia w miastach. Unia promuje aktywną mobilność np. ruch pieszy i jazdę na rowerze. Ważne są także ułatwienia w dojazdach do pracy i szkoły. Zrealizowana inwestycja dotyczyła właśnie rozwoju i usprawnienia komunikacji w Płocku. Projekt pt. „Rozwój systemu zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie Obszaru Funkcjonalnego Miasta Płocka” otrzymał dofinansowanie z RPO WM 2014-2020 w kwocie przeszło 66,5 mln zł w ramach Działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, Poddziałania 4.3.1 Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej.

Projekt został podzielony na pięć zadań:

1) zakup 25 autobusów o napędzie hybrydowym, w tym 17 sztuk dwunastometrowych i 8 sztuk osiemnastometrowych. Nowoczesny tabor zwiększył możliwości publicznego transportu zbiorowego o ponad 2,5 tys. osób więcej.

2) zakup 40 wiat przystankowych, z których 6 wyposażonych zostało w system dynamicznej informacji pasażerskiej, monitoring oraz system powiadamiania SOS.

3) budowa parkingu typu „Parkuj i Jedź” wraz z infrastrukturą przy ulicy Bielskiej. W ramach projektu powstały 223 nowe miejsca postojowe, w tym 30 dla osób z niepełnosprawnościami oraz 100 stanowisk dla rowerów. Parking jest oświetlony, posiada kanalizację deszczową, teren wokół został zagospodarowany, pojawiła się zieleń.

4) rozbudowa ul. Łukasiewicza wraz z przebudową na odcinku od ul. Tysiąclecia do ul. Długiej, budowa ronda z ul. Długą. Fundusze Europejskie pomogły w pracach budowlanych, takich jak przebudowa ulicy wraz ze skrzyżowaniami, przebudowa zjazdów i chodników, budowa i przebudowa oświetlenia, budowa sieci kanalizacyjnej, przebudowa kolizji, budowa ścieżki rowerowej z betonu asfaltowego, przebudowa zatok autobusowych oraz montaż wiat przystankowych.

5) budowa ścieżki rowerowej wraz z infrastrukturą w ciągu ulic Tysiąclecia i Mickiewicza. Ścieżka jest oświetlona, a na skrzyżowaniach z okolicznymi drogami powstały przejścia dla pieszych i przejazdy rowerzystów. Długość wybudowanych ścieżek rowerowych to 1,8 km.

Projekt wypełnia założenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej miasta Płocka w aspekcie ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz rozwoju mobilności miejskiej. Dodatkowo zdecydowanie poprawił się komfort podróżowania, więcej mieszkańców zostawia samochód w domu, co ma wpływ na niższy poziom hałasu w mieście. Więcej miejsc parkingowych zachęca do jeżdżenia autobusem lub rowerem. Warto też podkreślić, że poprawa jakości usług przewozowych wpłynęła na pozytywny wizerunek miasta. Zwiększyło się także bezpieczeństwo na drogach i przystankach.

Tytuł projektu: Rozwój systemu zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie Obszaru Funkcjonalnego Miasta Płocka

Beneficjent: Gmina – Miasto Płock

Całkowita wartość projektu: 96 506 769,53 zł

Kwota dofinansowania UE: 66 568 140,70 zł

Działanie: 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza

Fot. Urząd Miasta Płocka

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne. · Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie www.funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram. · Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś