Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dwa budynki stojące w najstarszej części Gąbina wyglądają zupełnie inaczej dzięki środkom europejskim. Za otrzymane dofinansowanie w wysokości prawie 2,7 mln zł beneficjent wykonał remonty, przebudowy oraz dostosował budynki do nowych funkcji społeczno-kulturalnych. Z efektów zrealizowanego projektu korzystają mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Gąbin. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 4,2 mln zł.

 

 

Dwa odrestaurowane budynki to perły lokalnej architektury, a dzięki modernizacji odzyskały dawny blask. Mowa o kamienicy z 1809 roku – było to miejsca urodzin ostatniego premiera II RP Sławoja Felicjana Składkowskiego przy ul. Stary Rynek 6 oraz o budynku dawnego Sądu Grodzkiego przy ul. Płockiej 7.

 

Zachowanie lokalnego dziedzictwa dzięki funduszom europejskim

Dofinansowanie z programu regionalnego na lata 2014-2020 pomogło wykonać następujące prace: osuszenie budynków, wymiana pokrycia dachów, a także zmiana elewacji. Wnioskodawca wymienił okna i drzwi, a w środku przerobił  instalację sanitarną i elektryczną. Ważnym elementem projektu była budowa kotłowni i przyłącza gazowego – udało się to wykonać w obu lokalizacjach. Do kamienicy przy ul. Stary Rynek dobudowano zewnętrzną klatkę schodową oraz windę, co ułatwia dostęp osobom z niepełnosprawnościami. Natomiast w budynku przy ul. Płockiej, istniejąca winda została przebudowana i powstał podjazd dla osób z niepełnosprawnościami od strony ulicy Kościuszki.

Zrewitalizowane zabytki Gąbina, pełnią teraz wiele funkcji. W pomieszczeniach dawnego sądu znajdują się przestrzenie dla lokalnych artystów m.in. zespołów muzycznych, kół teatralnych, zespołów tanecznych czy chóru. Swoje miejsce znalazły również biblioteka oraz organizacje pozarządowe. Miejsce tętni życiem i zaprasza na wystawy, koncerty wernisaże oraz konkursy.

Zabytkowa kamienica na starówce to siedziba Społecznego Muzeum Ziemi Gąbińskiej a także Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej i Związku Piłsudczyków Oddział Gąbin. W czterech salach prowadzona jest działalność kulturalna i społeczna, np. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gąbinie, Centrum Integracji Społecznej

 

Tytuł projektu: Rewitalizacja najstarszej części Gąbina

Beneficjent: Miasto i Gmina Gąbin

Całkowita wartość projektu: 4 277 057,98 zł

Kwota dofinansowania UE: 2 692 082,98 zł

Działanie: 6.2 Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś