Przejdź do menu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Park miejski im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie wpisany jest do rejestru zabytków. Fundusze europejskie pomogły podkreślić i odnowić miejsca historyczne znajdujące się na terenie parku. Dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 wyniosło ponad 478,2 tys. zł. Za wdrażanie środków z programu regionalnego odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

 

Dzięki funduszom europejskim poprawił się stan techniczny oraz wizualny obiektów zabytkowych znajdujących się na terenie Wyszkowa. W ramach projektu wykonano wiele działań. W parku miejskim im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie powstała ścieżka  edukacyjno-informacyjna, prowadzi ona od parku przez bulwar im. K. Deptuły do Sanktuarium. św. Idziego. Wzdłuż ścieżki pojawiły się ławki oraz kosze na śmieci. Na terenie parku znajdują się dwa pomniki przyrody i aby je wyeksponować, wnioskodawca zaplanował ich podświetlenie. Pojawiły się również tabliczki informacyjne, aby zwrócić na nie uwagę osób odwiedzjących park. Zastosowanie podświetlenia umożliwiło wydłużenie możliwości zwiedzania parku, poprzez zapewnienie widoczności po zmroku.

W ramach projektu, wnioskodawca kupił i zamontował w parku ławeczkę z odlewem postaci polskiego matematyka i kryptologa – Jerzego Różyckiego. Różycki był jednym z trzech młodych matematyków, którzy w grudniu 1932 roku rozpracowali działanie niemieckiego cudu techniki – maszyny szyfrującej “Enigma”. Złamanie szyfru uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej.

Pilnych prac konserwatorskich wymagał również Obelisk Wazów, który jest jednym z najstarszych zachowanych w Polsce tego typu zabytków. Obelisk powstał po 1655 r. według projektu włoskiego architekta Giovaniego Batysty Gisleniego. W ramach projektu przeprowadzone zostały niezbędne działania konserwatorskie i renowacyjne. Dzięki środkom z funduszy europejskich zabytek odzyskał nowy blask.

Po zrealizowaniu projektu, wyszkowski park stał się miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla mieszkańców oraz turystów. W parku można spotkać ludzi w różnym wieku, od przedszkolaków do seniorów.

Tytuł projektu: Wzrost potencjału turystycznego gminy Wyszków poprzez ochronę obiektów zabytkowych

Beneficjent: Gmina Wyszków

Całkowita wartość projektu: 715 154,21 zł

Kwota dofinansowania: 478 215,74 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

Fot. Urząd Miejski w Wyszkowie

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych