Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzięki Funduszom Europejskim na terenie gminy Warka powstała infrastruktura służąca ochronie siedlisk przyrodniczych i zagrożonych gatunków. Teren zyskał nowe, ekologiczne miejsce zachęcające mieszkańców i przyjezdnych do bliskiego kontaktu z naturą. Nowa infrastruktura przyczyniła się do rozwoju edukacji przyrodniczej oraz do promocji lokalnych zasobów przyrodniczych. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 940 tys. zł, z czego 700 tys. zł Gmina Warka pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Za wdrażanie środków z programu regionalnego odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

Dzięki Funduszom Europejskim z programu regionalnego na terenie gminy Warka powstała ścieżka turystyczna służąca ochronie przyrody i edukacji przyrodniczej. Gmina Warka na realizację projektu pt. „Ochrona bioróżnorodności obszaru nadpilicznego w Warcew ramach Działania 5.4 „Ochrona bioróżnorodności” pozyskała  ponad 700 tys. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Gmina Warka już od kilku lat stawia na turystykę i ochronę najbardziej cennych przyrodniczo terenów. W ramach inwestycji powstała ścieżka pieszo – rowerowa nad Pilicą. To prawie kilometrowy odcinek ścieżki turystycznej, od istniejącego ciągu wzdłuż ulicy Mostowej do Winiar. Nawierzchnia wykonana jest w początkowym odcinku z kostki betonowej, a dalej z ekologicznej nawierzchni szutrowej. Aby zapobiec niszczeniu cennej przyrody zastosowano ekologiczne, wiklinowe wygrodzenia chronionego terenu. Dzięki temu ograniczony został negatywny wpływ ruchu turystycznego na środowisko. Wybudowane zostały również kładka i podesty umożliwiające zwiedzającym obserwację przyrody, a także drewniana altana oraz ławki i kosze na śmieci. Przy szlaku dosadzono krzewy i drzewa oraz rodzime rośliny, w których bytuje blisko trzydzieści gatunków ptaków chronionych m.in. zimorodka, gąsiorka i bączka.

Ważnym elementem inwestycji jest edukacja przyrodnicza. Przy ścieżce znajdują się tablice edukacyjne opisujące charakterystyczne i występujące na tym terenie rośliny, ptaki i zwierzęta. Konstrukcja wyposażona jest w ławeczki oraz ruchome elementy. Odbywają się tu zajęcia edukacyjne z zakresu bioróżnorodności i jej ochrony. Nauczyciele z okolicznych szkół mogą „na żywo” prowadzić lekcje z przyrody i przekazywać uczniom informacje na temat chronionych siedlisk roślin czy ptaków. W ramach działań edukacyjnych odbył się także  międzypokoleniowy piknik ekologiczny, powstała broszura dostępna w Urzędzie Miejskim w Warce oraz strona internetowa www.przyrodanadpilica.warka.pl

Tytuł projektu: Ochrona bioróżnorodności obszaru nadpilicznego w Warce

Beneficjent: Gmina Warka

Całkowita wartość projektu: 949 866,69 zł

Kwota dofinansowania UE: 701 533,36 zł

Działanie: 5.4 Ochrona bioróżnorodności

 

Fot. Urząd Miejski w Warce

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś