Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzięki Funduszom Europejskim mieszkańcy gmin Policzna, Chotcza, Garbatka-Letnisko i Kazanów korzystają z energii elektrycznej wytwarzanej przez odnawialne źródła. W gospodarstwach zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. Wartość inwestycji wyniosła przeszło 7,6 mln zł, z czego unijne wsparcie to ponad 5,5 mln zł. Pieniądze pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Za wdrażanie środków z programu regionalnego odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

 

Fundusze Europejskie pomagają mazowieckim gminom realizować działania, które mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Ekologia to nie tylko moda, ale przede wszystkim realna potrzeba zatrzymania zmian klimatycznych.  Możemy pomagać naturze segregując śmieci czy ograniczając zużycie plastiku. Przyjazne środowisku jest także wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, które z każdym rokiem nabiera tempa.

Projekt dotyczący właśnie inwestycji w odnawialne źródła energii zrealizowała na swoim terenie gmina Policzna. Projekt pt. „Ekoenergia w gminach Policzna, Chotcza, Garbatka-Letnisko i Kazanów” w ramach Działania 4.1 „Odnawialne źródła energii (OZE)” otrzymał  ponad 5,5 mln zł  z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Skorzystali mieszkańcy domów jednorodzinnych z Policznej, Chotczy, Garbatki-Letnisko i Kazanowa. Projekt obejmował zakup i montaż instalacji paneli fotowoltaicznych, instalacji kolektorów słonecznych oraz  instalacji pomp ciepła typu powietrze-woda. Powietrzne pompy ciepła służą głównie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz do centralnego ogrzewania. Natomiast, panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną z odprowadzaniem nadwyżek produkcji do sieci energetycznej. Unijne dofinansowanie zostało wykorzystane także na zakup i montaż kotłów na biomasę (pellet), których moc wynosi od 10 do 30 kW. Kotły zastąpiły stare piece węglowe. W ramach projektu liczba wybudowanych jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE to blisko 100 sztuk, a liczba wybudowanych jednostek wytwarzania energii cieplnej z OZE to ponad 370 szt.

Gmina Policzna zadbała również o informację i promocję tematyki odnawialnych źródeł energii. Aby podnieść ekologiczną świadomość mieszkańców w urzędach gmin – uczestników projektu – pojawiły się ulotki i broszury oraz powstała informacyjna platforma internetowa.

Oprócz wartości ekologicznych, projekt ma realny wpływ na obniżanie co miesiąc kosztów utrzymania gospodarstw.

Tytuł projektu: Ekoenergia w gminach Policzna, Chotcza, Garbatka-Letnisko i Kazanów

Beneficjent: Gmina Policzna

Całkowita wartość projektu: 7 637 863,85 zł

Kwota dofinansowania UE: 5 522 666,52 zł

Działanie: 4.1 Odnawialne źródła energii (OZE)

Fot. Urząd Gminy Policzna

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś