Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. Profilaktyka raka piersi pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowań, a także pomaga wykryć chorobę we wczesnym stadium zaawansowania. Fundusze europejskie odgrywają ważną rolę w walce o zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza. Na przykład współfinansują zakupy nowoczesnego sprzętu medycznego, w tym mammografów i aparatów USG.

 

Prośba dla pań – badajcie swoje piersi

Każda kobieta powinna wykonać USG piersi raz w roku, a panie po 40. roku życia powinny mieć wykonaną mammografię co 2 lata. Nie możemy też zapominać o samodzielnym badaniu swoich piersi. To tak niewiele, a może uratować nasze zdrowi i życie.

Choroby nowotworowe są jednymi z tych najczęściej atakujących. Aby diagnostyka i leczenie było skuteczne potrzebne są m.in. inwestycje w nowoczesny sprzęt. Pomagają w tym fundusze europejskie, które już od 17 lat wspierają mazowiecką służbę zdrowia.

 

Przykłady projektów

Jedną z większych inwestycji dla pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową była budowa nowego centrum onkologii przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich w kwocie 41,5 mln zł powstał nowoczesny i profesjonalny ośrodek. Zapewnia on profilaktykę i wczesne wykrywanie nowotworów, kompleksowe leczenie, radioterapię, badania i terapię izotopową oraz chirurgię onkologiczną. Ośrodek dysponuje nowoczesnym, specjalistycznym sprzętem (np. mammograf,  aparaty USG, stół do biopsji, skaner PET-CT, rezonans magnetyczny), co zapewnia zaopiekowanie chorego na każdym etapie leczenia.

Inny projekt polegający na zakupie sprzętu medycznego do kilku poradni specjalistycznych zrealizowało Powiatowe Centrum Zdrowia z Otwocka. Przyznane środki w wysokości blisko 4 mln zł pomogły m.in. wyposażyć poradnię ginekologiczno-położniczą. Niezbędnym zakupem był mammograf cyfrowy i aparaty USG. Dzięki temu zwiększył się dostęp do badań i wczesnego wykrywania raka piersi dla mieszkanek Otwocka.

Europejski plan walki z rakiem

Unia Europejska podejmuje zdecydowane działania, aby zminimalizować choroby onkologiczne. Bez skutecznej reakcji, odsetek zachorowań do 2035 r. wzrośnie o 24 proc. Oznacza to, że choroba nowotworowa stanie się główną przyczyną zgonów w UE.

Europejski plan walki z rakiem otrzyma finansowanie w wysokości 4 mld euro, w tym 1,25 mld euro z przyszłego Programu UE dla zdrowia. Najważniejsze jego założenia to:

  • Zrównoważona profilaktyka nowotworów ratuje ludzkie życie
  • Poprawa wczesnego wykrywania nowotworów
  • Równy dostęp do diagnostyki i leczenia nowotworów
  • Poprawa jakości życia pacjentów chorych na raka i osób, które przeżyły chorobę nowotworową

Więcej informacji znajduje się na https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/promoting-our-european-way-life/european-health-union/cancer-plan-europe_pl

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś