Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia, chcemy podkreślić wkład Funduszy Europejskich w rozwój diagnostyki i leczenia chorób. Pieniądze z programu regionalnego pomagają w zakupach nowoczesnych urządzeń medycznych, karetek, a gdy jest potrzeba w przebudowie placówek medycznych.  Wsparcie otrzymują szpitale, oddziały ratunkowe, a także specjalistyczne przychodnie. W każdym regionie województwa, pacjenci mają lepszy dostęp do diagnostyki i leczenia. Fundusze Europejskie pomogły także w walce z pandemią COVID-19.

 

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie pomagają w diagnostyce i leczeniu, w tle widać dłoń lekarza trzymająca stetoskop

 

Dobro pacjenta priorytetem

Fundusze Europejskie pozwalają wdrażać najnowsze technologie w medycynie. Dzięki temu, lekarze np. z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie wprowadzili innowacyjne metody leczenia mózgu, a Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w ramach diagnostyki, zbadał słuch u ponad 48 tys. uczniów z mazowieckich szkół podstawowych. Dzięki środkom europejskim z programu regionalnego na lata 2014-2020 udało się stworzyć na Mazowszu najnowocześniejsze centra i oddziały zaawansowanego leczenia różnych schorzeń np.

  • neurologicznych,
  • kardiologicznych,
  • onkologicznych,
  • chorób układu krążenia,
  • zaburzeń psychicznych,
  • cukrzycy

Jeśli chodzi o ludzkie zdrowie, wszystko jest ważne – od profilaktyki do właściwego zdiagnozowania choroby i podjęcia leczenia. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na dłuższe życie i w tym obszarze właśnie pomagają pieniądze z programu regionalnego – podkreśla Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Fundusze Europejskie już 18 rok wspierają sektor ochrony zdrowia w Polsce i na Mazowszu. Dzięki temu szpitale stały się placówkami nowoczesnymi, wyposażonymi w najlepszą aparaturę medyczną. Poprawiła się także dostępność oraz poziom leczenia pacjentów. Powstały specjalistyczne oddziały np. kardiologiczne, onkologiczne, rehabilitacyjne. Wdrożone zostały e-usługi, które skracają kolejki do lekarzy. Trzeba jednak podkreślić, że większość inwestycji nie zostałaby zrealizowana, gdyby nie unijne dofinansowanie.

 

Regionalne Programy Zdrowotne na Mazowszu

Jednym z obszarów wsparcia Unii Europejskiej są projekty wynikające z Regionalnych Programów Zdrowotnych organizowanych przez Samorząd Mazowsza. Wśród nich są na przykład działania:

  • w zakresie chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci,
  • Program wczesnego wykrywania i profilaktyki cukrzycy,
  • rozszerzenie dostępności nowoczesnych instrumentalnych metod diagnostyki i rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym,
  • Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś