Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Środki europejskie pozwalają realizować wiele programów skierowanych do seniorów. Z okazji Dnia Babci i Dziadka chcemy podkreślić znaczenie funduszy z UE dla tej, coraz liczniejszej grupy osób. Dzięki funduszom europejskim rozwinęły się m.in. usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, powstały dzienne domy opieki medycznej, a w lokalnych domach kultury działają kluby seniora. To realne wsparcie dla starszych mieszkańców Mazowsza.

Fundusze europejskie na opiekę senioralną

W Polsce przybywa seniorów, czyli osób powyżej 60 roku życia. Osoby starsze, często schorowane, borykają się z utrudnionym dostępem do świadczeń medycznych, bywają samotni i zagubieni w dzisiejszym świecie. Gdy potrzebujących jest coraz więcej, realne wsparcie oferują fundusze europejskie. Na Mazowszu realizowanych jest ponad 140 inicjatyw w ramach programu regionalnego na lata 2014-2020, które wspierają osoby 60+.  Seniorom należy się szacunek, opieka, w tym medyczna, a także zapewnienie godnego życia.

Wsparcie z UE dla niesamodzielnych mieszkańców gminy Ciechanów

Fundusze Europejskie pomogły gminie Ciechanów wdrożyć szereg działań przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu osób niesamodzielnych. Z pomocy skorzystało 31 osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia bądź niepełnosprawność stały się niesamodzielne.

Osoby zamieszkujące tereny wiejskie często mają ograniczony dostęp do usług społecznych oraz zdrowotnych.  Dlatego w sołectwie Gumowo powstał „Klub Seniora +” który w znacznym stopniu przyczynił się do zwiększenia aktywności, integracji w lokalnym środowisku oraz rozwoju osób niesamodzielnych. Dzięki niemu 25 osób niesamodzielnych miało szansę uczestniczyć w takich wydarzeniach jak: dzień babci/dziadka, dzień seniora, czy też w wyjazdach kulturalno – turystycznych. Ponadto, sześć osób zyskało profesjonalną opiekę medyczną w postaci opiekunek środowiskowych w miejscu zamieszkania. 

Tytuł projektu: Rozwój usług społecznych w Gminie Ciechanów

Beneficjent: Gmina Ciechanów

Całkowita wartość projektu: 962 325,51 zł

Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 769 860,41 zł

Działanie: 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej

Warszawscy seniorzy zaopiekowani cyfrowo

Projekt pn. „Z@opiekowani – Kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w M.st. Warszawie” został zrealizowany przez Miasto st. Warszawa. Objęto nim 50-osobową grupę warszawskich seniorów. Wsparcie uzyskały samotne osoby starsze, w tym niewychodzące z domu. Ideą projektu było zapewnienie uczestnikom kompleksowej opieki przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Seniorzy otrzymali opaski z czerwonym przyciskiem, które mogą użyć w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Dzięki wbudowanej funkcji GPS mogą wezwać pomoc. Są one również wyposażone w detektor upadku, monitorowanie tętna, a także funkcję przypominania o konieczności zażycia leków. Dodatkowo, seniorzy zostali wyposażeni w tablety, które pełnią funkcję integracyjną oraz pobudzają do działania w lokalnej społeczności. W przypadku trudności, pomoc zapewniają opiekunowie, wspierając swoich podopiecznych w codziennych aktywnościach.

Tytuł projektu: Z@opiekowani – Kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w M.st. Warszawie

Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa

Całkowita wartość projektu: 975 449,92 zł

Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 907 168,43 zł

Działanie: 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś