Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Fundusze Europejskie są ogromnym wsparciem w ratowaniu i ochronie  zdrowia mieszkańców Mazowsza. Dzięki pieniądzom z programu regionalnego udało się kupić ponad tysiąc nowoczesnych urządzeń medycznych. Wsparcie otrzymują szpitale, oddziały ratunkowe, a także specjalistyczne przychodnie. W każdym regionie województwa, pacjenci mają lepszy dostęp do diagnostyki i leczenia. Fundusze Europejskie od ponad dwóch lat, pomagają także walczyć z pandemią COVID-19. Dzisiaj w Płocku z udziałem marszałka Adama Struzika, odbyło się przekazanie czterech nowych ambulansów z pełnym wyposażaniem płockiemu pogotowiu. Wartość każdego z nich to ponad 600 tys. zł. Natomiast w Płockim Zakładzie Opieki Zdrowotnej odbyła się prezentacja nowego tomografu o wartości 2,4 mln zł.

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie pomagają medykom - nowy tomograf dla szpitala w Płocku - cztery karetki dla pogotowia ratunkowego w Płocku. Na zdjęciu widać tomograf komputerowy

 

Cztery nowe karetki oraz tomograf to kolejne wsparcie, które trafiło do miasta dzięki realizacji unijnego projektu pn. „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”. Projekt jest realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego. Jego wartość to 480 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to ponad 414 mln zł.

 

Tomograf dla Płocka dzięki UE

 

– Dzięki środkom unijnym w trudnym czasie pandemii udało się doposażyć płocki szpital miejski w potrzebne środki ochrony osobistej, np. maseczki, rękawiczki czy płyny do dezynfekcji, ale też pozwoliło na zakup sprzętu medycznego, który będzie pomagał nie tylko covidowym pacjentom – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Do płockiej placówki trafił nowy tomograf komputerowy (model SOMATOM go. Up Siemens Healthcare GmbH) wraz z oprzyrządowaniem. W ramach projektu przeprowadzono również remont pomieszczeń. Koszt to ponad 2,4 mln zł. Na potrzeby montażu, instalacji oraz uruchomienia tomografu wykonano niezbędne prace adaptacyjne. Wyburzono stare ściany działowe i postawiono nowe ścianki wewnętrzne, wykonano osłony radiologiczne, zamontowano nowe drzwi i wymieniano podłogi. Instalacja elektryczna została dostosowana w zakresie wymaganym dla instalacji tomografu. Pojawiła się nowa klimatyzacja. Dodatkowo personel szpitala został odpowiednio przeszkolony. Tomograf został umieszczony w budynku K.

Wcześniej w ramach unijnego projektu samorządu województwa do Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej trafiły m.in.: środki ochrony osobistej (np. rękawiczki jednorazowe, przyłbice, kombinezony ochronne, fartuchy chirurgiczne, maski i okulary ochronne, płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni czy termometry bezdotykowe. A także aparat RTG Samsung GM 85, pompy infuzyjne, defibrylatory, ssak elektryczny i kardiomonitor.

 

Kolejne cztery nowe karetki dla Płocka

Do płockiego pogotowia trafiły także cztery ambulanse z pełnym wyposażaniem. Nowe pojazdy to karetki sanitarne typu B marki Volkswagen Crafter. Są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną. Na pokładzie każdej z nich znajduje się m.in. defibrylator, respirator, pompa infuzyjna, ssak z własnym akumulatorem, a także nosze z transporterem i podbierakowe, deski – ortopedyczna i pediatryczna, krzesełko transportowe, materac próżniowy, płachta ratownicza, tablet SWD PRM, kamizela ortopedyczna, plecak ratowniczy oraz koc wielorazowy bakteriostatyczny.

Ambulanse trafiły do zespołów ratownictwa medycznego w SP ZOZ WSPRiTS w Płocku. Dwa z nich będą stacjonowały w płockim oddziale na ul. Strzeleckiej 3, a po jednym w podstacji w Staroźrebach oraz w podstacji w Sochaczewie. Ich łączna wartość to ponad 2,4 mln zł.

Foto: źródło UM WM

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś