Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzisiaj, 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Ekologia i związane z nią działania, to obecnie kluczowy temat w przestrzeni publicznej. Obchody pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię” są doskonałą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz do pokazania, jak ogromny wpływ na ochronę środowiska mają Fundusze Europejskie.

 

 

Naukowcy niemal każdego dnia ostrzegają nas przed niebezpiecznymi zmianami klimatu, postępującymi w zatrważającym tempie. Przyszłość planety jest zagrożona – to fakt. Jednak świadomość ekologiczna wzrasta, a edukacja na ten temat zaczyna się już w przedszkolu.

Środki z UE pomagają przeprowadzać inwestycje związane z ochroną powietrza na terenie Mazowsza. Dzięki temu, tempo zmian jest szybsze i zmienia się podejście do ekologii. Warto podkreślić, że beneficjenci najwięcej projektów realizują właśnie z zakresu dbania o czyste powietrze, które jest naszym wspólnym dobrem. Wartość dofinansowanie tych inwestycji to ponad 1,1 mld zł – podkreśla Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Fundusze Europejskie na ochronę środowiska

Dbając o środowisko, poprawiamy jakość swojego życia. Pieniądze z mazowieckiego programu regionalnego są ogromnym wsparciem w realizacji projektów mających wpływ na środowisko, np.:

termomodernizacja budynków, dzięki której następuje redukcja zanieczyszczeń do atmosfery, niższe koszty energii, większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a także poprawa estetyki budynków;

kogeneracja, która wytwarza energię elektryczną i ciepło w wysokosprawnej kogeneracji, czyli w najbardziej efektywny sposób, np. z odnawialnych źródeł energii;

wymiana starych kotłów węglowych na urządzenia spalające biomasę, lekkie oleje opałowe lub na takie, które wykorzystują paliwa gazowe;

rozwój mobilności miejskiej poprzez budowę nowych tras rowerowych, węzłów przesiadkowych, parkingów typu „Parkuj i Jedź” czy zakupy nowych ekologicznych autobusów;

Celem wszystkich projektów jest m.in. dbałość o zrównoważony rozwój, zapobieganie niekorzystnym zmianom klimatycznym, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Przykłady projektów

Gmina Leszno za przyznane środki z Funduszy Europejskich wykona termomodernizację Budynku Zespołu Sportowo-Rekreacyjnego przy ul. Szkolnej 12. Zaplanowane prace to m.in. wymiana istniejącego źródła ciepła na gazową pompę ciepła powietrze/woda, wymiana instalacji centralnego ogrzewania, w tym montaż grzejników oraz zastosowanie systemu zarządzania energią. Wnioskodawca przeprowadzi modernizację systemu przygotowania c.w.u., ociepli ściany zewnętrzne, a także dach hali sportowej. Podłogi na gruncie zostaną ocieplone, a okna i drzwi zewnętrzne wymienione. W budynku będzie funkcjonował system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Fundusze Europejskie zostaną także wykorzystane na modernizację budynku Urzędu Gminy Leszno. Część prac została już wykonana, np. ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu, wymiana okien z montażem rolet i drzwi zewnętrznych. Do wykonania jest jeszcze wymiana istniejącego źródła ciepła na gazową pompę̨ ciepła powietrze/woda, wymiana instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem grzejników z zaworami termostatycznymi. Nieocieplony stropodach zostanie docieplony, wybudowany wiatrołap, a także będzie kontynuacja wymiany okien i drzwi zewnętrznych. W ramach projektu wykonana zostanie instalacja elektrowni fotowoltaicznych.

Realizacja inwestycji przyczyni się do większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie gminy, zmniejszenia kosztów utrzymania budynków, spowoduje redukcję emisji CO2 o ponad 30%.

 

Tytuł projektu: Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w gminie Leszno

Beneficjent: Gmina Leszno

Całkowita wartość projektu: 2 857 853,51 zł

Kwota dofinansowania: 1 858 766,52 zł

Działanie 4.2 Efektywność energetyczna

 

Dzięki Funduszom Europejskim w sześciu podwarszawskich gminach: Halinów, Józefów, Karczew, Otwock, Sulejówek i Wiązowna powstało  45 km nowych ścieżek rowerowych, a także ponad 3,5 km ciągów pieszo-rowerowych.

Realizacja projektu pozwoliła stworzyć spójne połączenia międzygminne,  pełniące funkcję korytarzy transportowych.

Mieszkańcy korzystają z nowych tras rowerowych w dojeździe do pracy, szkoły czy do przystanku autobusowego. Celem projektu była także poprawa stanu powietrza, zmniejszenie hałasu oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Tytuł projektu: Wybierzmy rower – Partnerstwo dla rozwoju komunikacji niskoemisyjnej WOF 

Beneficjent: Miasto Józefów

Całkowita wartość projektu: 45 779 807,69 zł

Kwota dofinansowania: 26 695 627,21 zł

Działanie 4.3.2 Mobilność miejska w ramach ZIT

 

Gmina Olszewo-Borki zainwestowała środki europejskie w montaż odnawialnych źródeł energii. Projekt został zrealizowany na terenie 29 miejscowości: Antonin, Białobrzeg Bliższy, Białobrzeg Dalszy, Chojniki, Dobrołęka, Drężewo, Grabowo, Grabówek, Kordowo, Kruki, Łazy, Mostówek, Nakły, Nowa Wieś, Nożewo, Olszewo-Borki, Przystań, Rataje, Rżaniec, Stępna Michałki, Stępna Stara, Wyszel, Zabiele-Piliki, Zabiele-Wielkie, Zabrodzie, Żebry-Chudek, Żebry-Stara Wieś, Żebry-Żabin oraz Żerań Mały. W ramach inwestycji na budynkach mieszkalnych zamontowano łącznie 152 instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła pracujące w układzie powietrze-woda. Ponadto mikroinstalacje pojawiły się na 22 budynkach użyteczności publicznej, takich jak placówki oświatowe, świetlice, biblioteka, urząd, oczyszczalnia ścieków, stacja uzdatniania wody oraz na czterech budynkach partnerów projektu czyli obiektach ochotniczych straży pożarnych.

 

Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia udziału OZE w ogólnej produkcji energii na terenie gminy Olszewo-Borki. Nastąpiła redukcja gazów cieplarnianych, zmniejszenie wykorzystania energii elektrycznej oraz cieplnej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł. W regionie jest czyściej i zdrowiej.

 

Tytuł projektu: Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii w gminie Olszewo-Borki
Beneficjent: 
Gmina Olszewo-Borki  

Całkowita wartość projektu: 7 046 631,04 zł

Kwota dofinansowania: 6 975 873,04 zł (w tym 5 580 698,42 zł EFRR +1 395 174,6 zł BP)

Działanie: 4.1 Odnawialne źródła energii

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś