Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dobre wieści dla mieszkańców gminy Czerwonka. Już niebawem dzięki funduszom unijnym będą mogli wymienić w swoich domach stare piece na nowoczesne kotły spalające biomasę, olej lub wykorzystujące paliwa gazowe. Dodatkowo skorzystają ze wsparcia na instalację urządzeń fotowoltaicznych i solarnych. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 834 tys. zł dofinansowania w ramach RPO WM 2014-2020. Umowę w tej sprawie podpisali dziś Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego oraz Paweł Kacprzykowski burmistrz gminy Czerwonka i skarbnik Mirosława Gromelska.

Czystsze powietrze to cel, który planuje osiągnąć gmina Czerwonka dzięki funduszom europejskim. Ze względu na luźną zabudowę, na terenie gminy nie funkcjonuje scentralizowany system grzewczy. Ciepło w domach mieszkańców pochodzi więc z indywidualnych kotłowni i pieców, często o niskiej sprawności i efektywności energetycznej. Właśnie takie urządzenia są głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza. Dlatego fundusze europejskie przeznaczone zostaną na wymianę urządzeń o niekorzystnym wpływie na środowisko, a także zdrowie mieszkańców. Gmina zainwestuje środki w wymianę urządzeń zasilanych paliwem stałym na automatyczne kotły spalające biomasę, olej oraz wykorzystujące paliwo gazowe.

W planach jest również instalacja urządzeń fotowoltaicznych i solarnych na domach mieszkańców. Urządzenia pozwolą na zwiększenie produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Energia elektryczna wytworzona przez instalacje fotowoltaiczne wykorzystana zostanie na potrzeby własne mieszkańców, do prowadzenia działalności rolniczej, a także agroturystyki. Kolektory solarne będą natomiast wspomagać produkcję ciepłej wody użytkowej w domach. Dla mieszkańców gminy realizacja projektu oznacza niższe wydatki na energię, a także zmniejszenie negatywnego wpływu na ich najbliższe otoczenie.

 

Tytuł projektu: Ograniczenie ,,niskiej emisji‘’, wymiana urządzeń grzewczych na terenie gminy Czerwonka

Beneficjent: Gmina Czerwonka

Całkowita wartość projektu: 1 045 449,00 zł

Kwota dofinansowania: 834 883,20 zł z UE

Działanie: 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/

Za ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Dotychczas ogłoszono ponad 190 konkursów i naborów pozakonkursowych, w ramach których beneficjenci z Mazowsza uzyskali 6 mld zł dofinansowania.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś