Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Mazowieccy przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji w wyniku epidemii koronawirusa będą mogli skorzystać z preferencyjnych pożyczek unijnych oraz możliwości odroczenia spłat. Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o zarezerwowaniu na ten cel 80 mln zł. Pomoc dla firm będzie pochodziła ze środków europejskich, którymi dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pożyczki na sfinansowanie celów obrotowych, czyli bieżącej działalności. To nowość w obecnej perspektywie unijnej, w której pomoc finansowa dotyczyła głównie opracowywania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Zielone światło dla działań mających na celu zapewnienie płynności finansowej małych i średnich firm dała Komisja Europejska. Pożyczki przekazywane będą w ramach umowy między Samorządem Województwa a Bankiem Gospodarstwa Krajowego (umowa z Działania 3.3 Innowacje w MŚP obowiązująca od 2017 roku).

 

Jakie będą zasady udzielania pożyczek?

 • możliwość uzyskania finansowania do 100 procent na cele obrotowe
 • maksymalna kwota pożyczki: 500 tysięcy złotych
 • okres spłaty: do 48 miesięcy
 • karencja w spłacie: do 12 miesięcy
 • oprocentowanie na zasadach de minimis od 0 procent
 • brak prowizji i opłat

 

Szczegółowe informacje o preferencyjnych pożyczkach zostaną opublikowane na stronie https://pozyczkiunijne.bgk.pl/ oraz dostępne będą u pośredników finansowych. Pośrednikami finansowymi przekazującymi fundusze europejskie do mazowieckich firm są:

 • Towarzystwo Inwestycji Społeczno- Ekonomicznych S.A,
 • Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o.,
 • Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

 

A co jeśli korzystasz z pożyczek z perspektywy 2007-2013?

Wsparcie obejmuje też przedsiębiorców korzystających ze środków zwróconych w ramach pożyczek z programu regionalnego na lata 2007-2013. Dotyczy to pożyczek przekazywanych przez Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o., Fundację na rzecz Polskiego Rolnictwa oraz funduszu poręczeniowego Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.

Ułatwienia w przypadku pożyczek:

 • Możliwość skorzystania z 6-miesięcznych wakacji kredytowych dla spłat rat kapitałowo-odsetkowych
 • Dodatkowa 6-miesięczna karencja w spłacie kapitału

W przypadku pożyczek proponowanych przez Fundację na rzecz Polskiego Rolnictwa firmy będą mogły sfinansować również cele obrotowe i bieżącą działalność.

Ułatwienia w przypadku produktów poręczeniowych:

W przypadku produktów poręczeniowych (poręczenia kredytowe, poręczenia leasingowe, poręczenia pożyczek, poręczenia wadialne) planowane jest wprowadzenie:

 • Odstąpienia od prowizji za wydłużenie okresu finansowania
 • Obniżenia prowizji o 0,1-0,2 proc. za udzielane nowe poręczenia
 • Uproszczonej procedury oceny ryzyka poręczeniowego (m.in. elektroniczne dostarczanie dokumentów przez przedsiębiorców)

Dodatkowo, Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. planuje wprowadzenie poręczenia dla firm, które wynajmują lokale użytkowe od m. st. Warszawy stanowiące kaucję lub wadium, a także poręczenia na dzierżawę urządzeń i maszyn.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś