Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Mazowieccy przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji w wyniku epidemii koronawirusa będą mogli skorzystać z preferencyjnych pożyczek unijnych oraz możliwości odroczenia spłat. Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o zarezerwowaniu na ten cel 80 mln zł. Pomoc dla firm będzie pochodziła ze środków europejskich, którymi dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pożyczki na sfinansowanie celów obrotowych, czyli bieżącej działalności. To nowość w obecnej perspektywie unijnej, w której pomoc finansowa dotyczyła głównie opracowywania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Zielone światło dla działań mających na celu zapewnienie płynności finansowej małych i średnich firm dała Komisja Europejska. Pożyczki przekazywane będą w ramach umowy między Samorządem Województwa a Bankiem Gospodarstwa Krajowego (umowa z Działania 3.3 Innowacje w MŚP obowiązująca od 2017 roku).

 

Jakie będą zasady udzielania pożyczek?

 • możliwość uzyskania finansowania do 100 procent na cele obrotowe
 • maksymalna kwota pożyczki: 500 tysięcy złotych
 • okres spłaty: do 48 miesięcy
 • karencja w spłacie: do 12 miesięcy
 • oprocentowanie na zasadach de minimis od 0 procent
 • brak prowizji i opłat

 

Szczegółowe informacje o preferencyjnych pożyczkach zostaną opublikowane na stronie https://pozyczkiunijne.bgk.pl/ oraz dostępne będą u pośredników finansowych. Pośrednikami finansowymi przekazującymi fundusze europejskie do mazowieckich firm są:

 • Towarzystwo Inwestycji Społeczno- Ekonomicznych S.A,
 • Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o.,
 • Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

 

A co jeśli korzystasz z pożyczek z perspektywy 2007-2013?

Wsparcie obejmuje też przedsiębiorców korzystających ze środków zwróconych w ramach pożyczek z programu regionalnego na lata 2007-2013. Dotyczy to pożyczek przekazywanych przez Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o., Fundację na rzecz Polskiego Rolnictwa oraz funduszu poręczeniowego Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.

Ułatwienia w przypadku pożyczek:

 • Możliwość skorzystania z 6-miesięcznych wakacji kredytowych dla spłat rat kapitałowo-odsetkowych
 • Dodatkowa 6-miesięczna karencja w spłacie kapitału

W przypadku pożyczek proponowanych przez Fundację na rzecz Polskiego Rolnictwa firmy będą mogły sfinansować również cele obrotowe i bieżącą działalność.

Ułatwienia w przypadku produktów poręczeniowych:

W przypadku produktów poręczeniowych (poręczenia kredytowe, poręczenia leasingowe, poręczenia pożyczek, poręczenia wadialne) planowane jest wprowadzenie:

 • Odstąpienia od prowizji za wydłużenie okresu finansowania
 • Obniżenia prowizji o 0,1-0,2 proc. za udzielane nowe poręczenia
 • Uproszczonej procedury oceny ryzyka poręczeniowego (m.in. elektroniczne dostarczanie dokumentów przez przedsiębiorców)

Dodatkowo, Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. planuje wprowadzenie poręczenia dla firm, które wynajmują lokale użytkowe od m. st. Warszawy stanowiące kaucję lub wadium, a także poręczenia na dzierżawę urządzeń i maszyn.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych