Nasze serwisy
Mazowieccy przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji w wyniku epidemii koronawirusa będą mogli skorzystać z preferencyjnych pożyczek unijnych oraz możliwości odroczenia spłat. Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o zarezerwowaniu na ten cel 80 mln zł. Pomoc dla firm będzie pochodziła ze środków europejskich, którymi dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pożyczki na sfinansowanie celów obrotowych, czyli bieżącej działalności. To nowość w obecnej perspektywie unijnej, w której pomoc finansowa dotyczyła głównie opracowywania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Zielone światło dla działań mających na celu zapewnienie płynności finansowej małych i średnich firm dała Komisja Europejska. Pożyczki przekazywane będą w ramach umowy między Samorządem Województwa a Bankiem Gospodarstwa Krajowego (umowa z Działania 3.3 Innowacje w MŚP obowiązująca od 2017 roku).
Szczegółowe informacje o preferencyjnych pożyczkach zostaną opublikowane na stronie https://pozyczkiunijne.bgk.pl/ oraz dostępne będą u pośredników finansowych. Pośrednikami finansowymi przekazującymi fundusze europejskie do mazowieckich firm są:
Wsparcie obejmuje też przedsiębiorców korzystających ze środków zwróconych w ramach pożyczek z programu regionalnego na lata 2007-2013. Dotyczy to pożyczek przekazywanych przez Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o., Fundację na rzecz Polskiego Rolnictwa oraz funduszu poręczeniowego Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
W przypadku pożyczek proponowanych przez Fundację na rzecz Polskiego Rolnictwa firmy będą mogły sfinansować również cele obrotowe i bieżącą działalność.
W przypadku produktów poręczeniowych (poręczenia kredytowe, poręczenia leasingowe, poręczenia pożyczek, poręczenia wadialne) planowane jest wprowadzenie:
Dodatkowo, Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. planuje wprowadzenie poręczenia dla firm, które wynajmują lokale użytkowe od m. st. Warszawy stanowiące kaucję lub wadium, a także poręczenia na dzierżawę urządzeń i maszyn.
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.