Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dobra wiadomość dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zarząd Województwa Mazowieckiego dofinansował kolejne 21 projektów, których celem jest pomoc mieszkańcom Mazowsza znajdujących się w trudnej sytuacji. Będzie to m.in. aktywizacja, umożliwienie powrotu do życia społecznego, a także powrót na rynek pracy. Do wybranych wnioskodawców  trafi ponad 20,6 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Konkurs przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Dzięki funduszom europejskim osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym mają szansę zmienić swoje życie i zaktywizować się społecznie oraz zawodowo.  Możliwości jest wiele, np. wzmocnienie swoich kompetencji i kwalifikacji zawodowych, udział w warsztatach rozwoju osobistego i kompetencji pedagogiczno-wychowawczych czy uzupełnienie zdobytego wcześniej wykształcenia.

Nowe projekty, które otrzymały dofinansowanie w ramach RPO WM 2014-2020 obejmą wsparciem prawie 5 tys. osób. Z pomocy skorzysta ponad 900 osób z niepełnosprawnościami.

Wykluczenie społeczne jest silnie związane z ubóstwem i  bezrobociem. To negatywne zjawisko jest jednym z najpowszechniejszych problemów społecznych we współczesnej Europie. Dlatego polityka Unii Europejskiej skupia się na zwalczaniu wykluczenia społecznego. Miliony euro w ramach mazowieckiego programu regionalnego pomagają realizować projekty z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej. Są to trudne projekty ale dzięki determinacji wielu ludzi, w tym specjalistów, prawników, pracodawców, udało się już tysiącom mieszkańcom Mazowsza wrócić do życia społecznego i zawodowego – powiedziała Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora ds. EFS w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

 

Jakie projekty otrzymały dofinansowanie?

„Aktywizacja Twoją szansą” to projekt realizowany w gminach: Parysów, Gostynin, Łosice, Maków Mazowiecki, Brok, Zaręby Kościelne, Słubice, Iłża, Skaryszew, Wierzbica, Sierpc, Jastrząb, Mirów oraz Szydłowiec. W ramach projektu 120 osób skorzysta z porad socjoterapeuty, psychologa, prawnika lub mediatora. Uczestnicy wezmą udział w treningu umiejętności społecznych, nauczą się jak reagować na swoje emocje, jak komunikować się z innymi ludźmi czy jak współpracować w grupie. Kolejnym działaniem będzie udział w szkoleniach zawodowych oraz stażach, a także spotkanie z trenerem zatrudnienia wspieranego. Celem projektu jest pomoc osobom wykluczonym podjąć pracę zawodową. Projekt realizuje CONSULTOR Sp. z o.o. a wartość dofinansowani to ponad 1,5 mln zł.

Kolejny projekt zrealizuje Powiat Żuromiński razem z Powiatowym Urzędem Pracy w Żurominie oraz w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Społecznej Samopomocy Lokalną Grupą Działania w Ciechanowie. Ze wsparcia skorzysta 40 długotrwale bezrobotnych mieszkanek powiatu żuromińskiego i celem projektu jest powrót pań do aktywności społecznej i zawodowej.  Uczestniczki otrzymają indywidualne wsparcie psychologiczne. Dodatkowo, wezmą udział w warsztatach reintegracji społecznej i zawodowej z udziałem doradcy zawodowego, psychologa, prawnika, a także pośrednika pracy. Te wszystkie działania wzmocnią wśród kobiet kompetencje społeczne, wpłyną na ich zaradność, samodzielność i aktywność w środowisku lokalnym. Kolejnym etapem projektu będą szkolenia zawodowe dostosowane do ich predyspozycji oraz potrzeb rynku pracy. Aby zdobyć umiejętności praktyczne, panie odbędą staże zawodowe, dzięki którym wzrosną ich szanse na podjęcie stabilnej pracy. Nauczą się także przeglądać oferty pracy i pewniej poruszać się po rynku pracy. Wartość dofinansowania projektu to ponad 0,5 mln zł.

Fundusze europejskie wspierają także osoby z niepełnosprawnościami. Projekt pn. „Pokonaj wykluczenie – niepełnosprawność to nie ograniczenie” pomoże 60 mieszkańcom Mazowsza powrócić do życia społeczno-zawodowego. Wnioskodawca zaplanował reintegrację społeczną oraz przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do zatrudnienia. Uczestnicy wezmą udział w spotkaniach z psychologiem, ekspertem od nauki kompetencji i umiejętności społecznych a także pośrednikiem pracy. Później będą szkolenia zawodowe oraz podjęcie staży u pracodawców. Wartość  dofinansowania projektu to prawie 800 tys. zł.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą rankingową dofinansowanych projektów: https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/ix-wspieranie-wlaczenia-spolecznego-i-walka-z-ubostwem-dzialanie-9-1-aktywizacja-spoleczno-zawodowa-osob-wykluczonych-i-przeciwdzialanie-wykluczeniu-spolecznemu-rpma-09-01-00-ip-01-14-086-19/

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowychFacebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś