Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził dziś do realizacji projekt doposażenia mazowieckich szpitali w związku z pojawieniem się zagrożenia koronawirusem. Planowana wartość projektu to 150 mln zł, z czego wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie 124,9 mln zł. W ubiegłym tygodniu działanie zostało wpisane do wykazu projektów pozakonkursowych, czyli szczególnie ważnych dla regionu. Pomoc finansowa pozwoli na zwiększenie możliwości diagnostycznych, ratowniczych i medycznych placówek ochrony zdrowia w obliczu coraz trudniejszej sytuacji epidemicznej.

Na co dofinansowanie?

Dzięki dofinansowaniu możliwy będzie zakup sprzętu dla szpitali i adaptacja pomieszczeń do przyjmowania pacjentów zarażonych koronawirusem. Wsparciem objęte zostaną placówki medyczne, stacje pogotowia ratunkowego oraz transportu sanitarnego. Pozwoli to na zwiększenie możliwości w diagnozowaniu i leczeniu mieszkańców Mazowsza, a także zwiększenie bezpieczeństwa lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.

 

Od ubiegłego tygodnia trwa analiza potrzeb szpitali. Dzięki funduszom europejskim możliwe będzie doposażenie placówek w m.in. respiratory, urządzenia i środki do dezynfekcji, testy do wykrywania koronawirusa, czy niezbędne leki. Dofinansowanie przeznaczone zostanie również na zakup środków ochrony osobistej. Projekt realizuje Samorząd Województwa Mazowieckiego, a decyzja o zakresie wsparcia dla poszczególnych szpitali podejmowana będzie we współpracy z Wojewodą Mazowieckim.

 

Mazowsze jako pierwsze województwo uruchomiło fundusze europejskie na walkę z epidemią koronawirusa. Środki pochodzą z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, a ich pilne przesunięcie na ten cel możliwe było na podstawie uzgodnień Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z Komisją Europejską.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie www.funduszedlamazowsza.eu  oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych