Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Mikro, małe i średnie firmy borykające się z trudnościami w wyniku epidemii koronawirusa mogą skorzystać z dofinansowania wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Jak ubiegać się o fundusze europejskie na ten cel? Należy wejść na stronę powiatowego urzędu pracy właściwego dla miejsca prowadzenia działalności i sprawdzić aktualne nabory wniosków w ramach Tarczy antykryzysowej. Na złożenie elektronicznego wniosku o dofinansowanie jest tylko 14 dni od ogłoszonego przez urząd pracy terminu rozpoczęcia naboru.

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników wraz z należnymi od nich składkami na ubezpieczenie społeczne. Takie wsparcie może być wypłacane przez okres do 3 miesięcy. W zależności od sytuacji epidemicznej w kraju Rada Ministrów może wydłużyć ten czas.

Jaką pomoc mogą uzyskać firmy?

Warunkiem otrzymania pomocy finansowej jest spadek obrotów firmy o co najmniej 30 procent. Pod uwagę należy wziąć dwa kolejne miesiące (dowolnie wybrane, np. luty – marzec) lub 60 dni kalendarzowych, a następnie zestawić je z takim samym okresem w 2019 roku.

Wsparcie dla firm wyniesie:

  • do 50 procent minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne – w przypadku spadku obrotów o co najmniej 30 procent.
  • do 70 procent minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne – w przypadku spadku obrotów o co najmniej 50 procent.
  • do 90 procent minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne – w przypadku spadku obrotów o co najmniej 80 procent.

 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wejdź na stronę internetową powiatowego urzędu pracy na terenie w którym prowadzisz firmę i sprawdź termin naboru. Następnie zbierz potrzebne dokumenty i wypełnij wniosek w formie elektronicznej przez stronę www.praca.gov.pl. Na złożenie wniosku jest 14 dni od dnia ogłoszenia naboru.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami w ulotce przygotowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych