Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Rozwój kultury i dbałość o dziedzictwo narodowe to niezwykle ważne obszary wsparcia dla Unii Europejskiej. Fundusze europejskie już od 18 lat pomagają w rewitalizacji zabytków, instytucji kultury i rozszerzaniu oferty kulturalno-edukacyjnej Mazowsza. W ramach tych działań udało się odnowić ponad 200 zabytków oraz rozwinąć ofertę kulturalną w ponad 150 instytucjach kultury. Zobacz, jak wiele kulturalnych punktów pojawiło się na mapie Mazowsza dzięki funduszom europejskim.

Grafika z hasłem: „WOW! To już 18 lat w Unii Europejskiej? Fundusze Europejskie wspierają rozwój kultury na Mazowszu.” Obok zdjęcie Pałacu w Wilanowie.

Inwestycje kulturalne są wyjątkowo różnorodne. Dzięki funduszom europejskim odnowione zostały zarówno instytucje kultury, muzea, jak i zespoły pałacowo-parkowe oraz zabytki sakralne. Część dofinansowań dotyczyła obiektów zabytkowych, które zostały przekształcone w miejsca kulturalno-artystyczne. Szeroki wybór atrakcji kulturalnych na Mazowszu gwarantuje, że każdy znajdzie coś w obszarze swoich zainteresowań.

Kulturalna mapa Mazowsza

W Płocku udało się zrewitalizować m.in. zabytkowe budynki dawnego kolegium i dawnej kolegiaty św. Michała. Za modernizację najstarszej polskiej szkoły (założonej ok. 1180 r.). Ponadto Płock może poszczycić się przekształceniem dawnej Bożnicy przy ul. Kwiatka 7 w Muzeum Żydów Mazowieckich, a także rozbudową i adaptacją kamienicy przy ul. Tumskiej oraz odtworzeniem zabytkowego budynku przy ul. Kolegialnej 6 na potrzeby działalności Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Warto również wspomnieć, że dzięki dofinansowaniom w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zrekonstruowano obiekty kultury olenderskiej. Skansen w Wiączeminie prezentuje dorobek i kulturę olenderską (Polaków, Niemców, Żydów i Holendrów) na Mazowszu.

Do jednej z wyjątkowo imponujących inwestycji należy także modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego ​im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Dofinansowanie zostało przeznaczone na odnowę XVIII-wiecznego pałacu, a także modernizację muszli koncertowej oraz zabytkowego ogrodzenia. Latem zeszłego roku została podpisana kolejna umowa – na stworzenie ekspozycji reliktów XVII wiecznego dworu.

Działania na rzecz ochrony dziedzictwa lokalnego zostały podjęte także w Ostrołęce, gdzie dzięki rewitalizacji zabytkowej kamienicy, Muzeum Kultury Kurpiowskiej zyskało nową przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Ponadto podczas prac remontowych, w kamienicy odkryto piwnice pochodzące z XVI wieku – jedne z najstarszych zachowanych murów w mieście. Fundusze Europejskie umożliwiły także renowację budynku bożnicy bractwa Bet-Hamidrasz, pochodzącego z 1873 r. w Makowie Mazowieckim oraz wybudowanie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Centrum składa się z trzech części funkcjonalnych: hotelowej, widowiskowo-konferencyjnej oraz rekreacyjno-rozrywkowej. Odnowiony został także zabytkowy budynek „Jatek” w Ostrowi Mazowieckiej.  W odrestaurowanym obiekcie odbywają się imprezy kulturalne, wystawy, konferencje, a także przedstawienia teatralne i koncerty. W mieście udało się także zaadaptować budynek starej elektrowni do pełnienia funkcji kulturalnej oraz utworzyć Muzeum Rodziny Pileckich, które stanowi pierwszą placówką muzealną poświęconą Rodzinie Pileckich i Ostrowskich.

Fundusze europejskie wsparły także rozwój Muzeum Romantyzmu ​w Opinogórze. W ramach podjętych działań utworzono m.in. Oranżerię Muzeum, która następnie została zaaranżowana z zastosowaniem technologii audiowizualnych. Ponadto odrestaurowano krypty grobowe w kościele i zabytkowe nagrobki na cmentarzu. W ostatnim czasie Muzeum otrzymało kolejne dofinansowanie na konserwację ośmiu historycznych nagrobków oraz remont i adaptację alejek zabytkowego parku. Z kolei w Ciechanowie udało się zmodernizować Wieżę Ciśnień, która dzięki renowacji pełni obecnie funkcję kulturalną i edukacyjną. Obok powstał Park Nauki Torus, w którym prowadzone są zajęcia i warsztaty multimedialne w zakresie matematyki, techniki i innych nauk ścisłych. ​

W Warszawie​ zmodernizowano m.in. Muzeum na Woli przy ul. Srebrnej 12, co pozwoliło na zachowanie historycznego dziedzictwa dzielnicy oraz wpłynęło na rozszerzenie oferty kulturalnej w stolicy. Fundusze Europejskie umożliwiły także utworzenie Teatru Kamienica oraz Teatru Polonia, a także modernizację sceny Teatru Powszechnego, Teatru Polskiego oraz Teatru Dramatycznego. Dzięki dofinansowaniom możliwy był również remont i przebudowa ewangelicko – augsburskiego kościoła Świętej Trójcy w Warszawie. W budynku wzmocniono istniejące konstrukcje, odtworzono klatkę schodową, a także zmodernizowano zewnętrzną kopułę oraz przystosowano budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  Wsparcie otrzymało także warszawskie Muzeum Niepodległości na renowację X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i utworzenie w nim Centralnego Magazynu Zbiorów muzeum. Dzięki funduszom europejskim możliwa była także renowacja zespołu pałacowo-parkowego w Wilanowie oraz murów obronnych Starego Miasta, a także wzniesienie nowego budynku Muzeum Pamięci Palmiry w Puszczy Kampinoskiej, upamiętniającego ofiary masowych egzekucji wojennych, w tym również więźniów Pawiaka.

Grodzisk Mazowiecki również może poszczycić się bogatą ofertą kulturalną. Dzięki funduszom europejskim odrestaurowano tam Willę „Niespodzianka”, a pobliska Adamowizna zyskała zrewitalizowany Dworek Rodziny Chełmońskich wraz z zabytkowym otoczeniem parkowym. Nowe życie zyskała także zabytkowa kamienica Deskurów w Radomiu. Dzięki wsparciu funduszy europejskich obiekt pełni teraz funkcje muzealne, edukacyjne oraz usługowo-biurowe. Fundusze europejskie umożliwiły także rozbudowę i adaptację budynku dawnej elektrowni miejskiej w Radomiu na potrzeby Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Ogromne wsparcie otrzymało także Muzeum Wsi Radomskiej, w którym przebudowano trasę turystyczną będącą częścią Muzeum, a także wzbogacono skansen o dwa nowe obiekty – amfiteatr z zapleczem wystawienniczo–konferencyjnym i pracownię konserwacji zabytków. Ponadto odrestaurowano także osiem innych zabytkowych budynków, w tym m.in. Zofiówkę z 1912 r. oraz zagrodę z połowy XIX w. Z kolei w Kozienicach​ zadbano o zabytkowy zespół pałacowo-parkowy, w którym odrestaurowano oficynę, budynek wieży oraz zbiornik fontanny. ​Dodatkowo dokonano także digitalizacji księgozbiorów muzealnych. Fundusze europejskie umożliwiły również zmodernizowanie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie. Powiat siedlecki zyskał nowoczesne centrum dostępu do wiedzy i oferty kulturalnej oraz lokalny ośrodek życia społecznego.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś