Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Młodzi ludzie mogą liczyć na konkretną pomoc z Unii Europejskiej. Możliwości, jakie dają fundusze europejskie są ogromne. Dodatkowo rok 2022 jest  Europejskim Rokiem  Młodzieży. Na Mazowszu projekty skierowane do młodych ludzi dotyczą edukacji, rozwoju kompetencji kluczowych, wsparcia uczniów zdolnych poprzez wypłatę stypendiów, diagnostyki zdrowia, rehabilitacji, a także infrastruktury.

 

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie mają wpływ na przyszłość młodzieży. W tle widać młodych ludzi, kierują oni kciuk ręki do góry.

 

Fundusze Europejskie motywują do zmian

Światowy Dzień Umiejętności Młodzieży obchodzony 15 lipca jest okazją do zaznaczenia roli środków europejskich w rozwoju i kształtowaniu młodzieży. Dzisiejsza młodzież jest bardzo świadoma, wie, czym są fundusze europejskie, interesuje się Unią Europejską i widzi efekty i zmiany w swoim regionie.

W ramach programu regionalnego na lata 2014-2020 realizowane są projekty mające wpływ na jakość kształcenia. Dzięki funduszom europejskim uczniowie szkół podstawowych, średnich, branżowych uczą się w lepszych warunkach. Placówki edukacyjne na Mazowszu poddawane są remontom pod kątem  termomodernizacji i zwiększenia efektywności energetycznej. Celem realizowanych projektów jest także podniesienie kompetencji kluczowych m.in. cyfrowych, komunikacyjnych, językowych. W tym celu do szkół trafia sprzęt komputerowy, oprogramowanie, wyposażane są pracownie do nauki robotyki i programowania. Dodatkowe korzyści to także wprowadzenie nowoczesnych form nauczania, większa aktywność młodzieży, ciekawe interaktywne zajęcia.

Na wsparcie mogą liczyć uczniowie zarówno zdolni, jak i ci mający problemy z nauką. Ci pierwsi otrzymują stypendia i mogą finansować swoje edukacyjne pasje, a ci drudzy mają zapewnione zajęcia wyrównawcze. Fundusze europejskie pomagają także młodzieży z niepełnosprawnościami. Realizowane są programy rehabilitacyjne, a w szkołach, np. urządzane są sale sensoryczne z odpowiednim sprzętem służącym do terapii logopedycznej,  do ćwiczeń koordynacji wzrokowo ruchowej, równowagi, dotyku, orientacji przestrzennej i ogólnej sprawności fizycznej.

O środki europejskie aplikują także szkoły branżowe i zawodowe. Nowoczesne formy nauki zawodu, wyposażenie sal, w których odbywają się praktyki zawodowe to główne cele realizowanych projektów.

Większość projektów nigdy nie zostałaby zrealizowana, gdyby nie fundusze europejskie.  Unia Europejska jest siłą napędową i jest oknem możliwości.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś