Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Ochrona środowiska oraz wszelkie działania z tym związane to główne cele polityki Unii Europejskiej. Globalne ocieplenie i  towarzyszące mu efekty niepokoją naukowców, ekologów i polityków. Klimat to kluczowy temat w przestrzeni publicznej. Fundusze Europejskie mocno wspierają transformację energetyczną. Jak Fundusze Europejskie pomagają chronić ziemię i klimat? Bez zaangażowania środków z programu regionalnego, nie udałoby się zrealizować aż tylu projektów, którymi dzisiaj mogą pochwalić się mazowieckie samorządy. Prezentujemy, w jakich obszarach pomogło unijne dofinansowanie.

 

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie dla klimatu. Obok jest zdjęcie elektrycznego autobusu.

 

Każdego dnia w mediach widzimy i czytamy ostrzeżenia o postępujących zmianach klimatu. Co robić, aby zatrzymać ten proces? Na Mazowszu realizowane są projekty ekologiczne przy ogromnym dofinansowaniu funduszy europejskich. Zrealizowane inwestycje wpływają na transformację energetyczną, obniżają emisję gazów cieplarnianych, a także poprawiają jakość powietrza.

Fundusze Europejskie pomogły w rozwoju mobilności miejskiej

Dbając o środowisko, poprawiamy jakość swojego życia. Dzięki środkom z mazowieckiego programu regionalnego  udało się zrealizować blisko 50 projektów, których celem był m.in. zakup niskoemisyjnych autobusów oraz budowa parkingów „Parkuj i Jedź”. Wartość dofinansowania z UE wyniosło ponad 482,2 mln zł. Oprócz dbałości o klimat UE promuje aktywny tryb życia np. ruch pieszy i jazdę na rowerze. Ważne są także ułatwienia w dojazdach do pracy i szkoły. Już ponad 60 autobusów zakupionych z funduszy europejskich przewozi mieszkańców mazowieckich miast.

Projekty transportowe to z jednej strony udogodnienia dla pasażerów i poprawa funkcjonowania systemu transportu, z drugiej zaś – dzięki nowym niskoemisyjnym autobusom, dbałość o jakość powietrza w miastach. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę aktywną walkę samorządu województwa mazowieckiego ze smogiem – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Przykłady projektów

  • W Ciechanowie fundusze europejskie pomogły zbudować węzeł przesiadkowy przy dworcu PKP. W ramach projektu powstały 2 parkingi dla ponad 200 samochodów, w tym 13 miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Natomiast rowerzyści mają do dyspozycji 40 stanowisk. Wnioskodawca przyznane środki zainwestował także w nowy tabor. Po mieście jeżdżą także dwa zakupione autobusy niskoemisyjne, jeden z napędem elektrycznym, drugi niskopodłogowy.

Celem wszystkich projektów jest m.in. zapobieganie niekorzystnym zmianom klimatycznym poprzez zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, wymianę starych kopciuchów, wprowadzanie niskoemisyjnego transportu w miastach, czy wreszcie budowa ścieżek rowerowych i zachęcanie mieszkańców do pozostawiania samochodów w domu – dodaje dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.

  • Kolejny projekt został zrealizowany w Płocku i dotyczył zakupu 25 autobusów o napędzie hybrydowym oraz budowy parkingu typu „Parkuj i Jedź” wraz z infrastrukturą przy ulicy Bielskiej. W ramach projektu powstały 223 nowe miejsca postojowe, w tym 30 dla osób z niepełnosprawnościami oraz 100 stanowisk dla rowerów. Parking jest oświetlony, posiada kanalizację deszczową, teren wokół został zagospodarowany, pojawiła się zieleń.

Projekt spełnia założenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej miasta Płocka w aspekcie ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz rozwoju mobilności miejskiej. Dodatkowo zdecydowanie poprawił się komfort podróżowania, więcej mieszkańców zostawia samochód w domu, co ma wpływ na niższy poziom hałasu w mieście. Więcej miejsc parkingowych zachęca do jeżdżenia autobusem lub rowerem. Warto też podkreślić, że poprawa jakości usług przewozowych wpłynęła na pozytywny wizerunek miasta. Zwiększyło się także bezpieczeństwo na drogach i przystankach.

  • Gmina Michałowice jest w trakcie realizacji projektu w partnerstwie z gminą Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, gminą miastem Pruszków, miastem Sulejówek oraz Żyrardów. W tych lokalizacjach powstanie 10 parkingów typu „Parkuj i Jedź” dla ponad 600 samochodów oraz ponad 450 miejsc dla rowerów. Wszystkie parkingi będą zlokalizowane w bliskiej odległości od stacji kolejowych i przystanków autobusowych. Realizacja inwestycji poprawi jakość powietrza w regionie oraz zmniejszy ruch samochodowy.
  • W Sochaczewie w ramach projektu „Sochaczewski Eko-bus” mieszkańcy korzystają z ekologicznego transportu miejskiego. Fundusze europejskie pomogły w zakupach kilku autobusów spełniających normy ekologiczne, dodatkowo zainstalowano biletomaty oraz tablice z rozkładem jazdy.
  • Działania mające wpływ na klimat dzieją się również w Radomiu. Miasto za przyznane dofinansowanie z UE kupiło 10 autobusów elektrycznych wraz ze stacjami do ładowania. Wybudowano także parking „Park&Ride” na osiedlu Południe w Radomiu na ponad 160 miejsc postojowych.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś