Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w dużym mieście czy małej miejscowości wielu z nas dotyka problem zanieczyszczenia powietrza. Dlatego Unia Europejska wspiera inwestycje w wymianę starych pieców, a także większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Wszystko po to, abyśmy jak najmniej szkodzili środowisku i naszemu zdrowiu. Zapraszamy do poznania efektów pomocy na Mazowszu!

Hasło: "Fundusze Europejskie dla Klimatu, Wymiana pieców i odnawialne źródła energii w domach mieszkańców" a w tle dom z zamontowanymi na dachu panelami fotowoltaicznymi do produkcji prądu

W sezonie zimowym nawykiem wielu z nas stało się sprawdzanie jakości powietrza przed wyjściem z domu. A jest to efekt między innymi ogrzewania budynków starymi piecami węglowymi, czy palenia śmieci. Dlatego dzięki funduszom europejskim z programu regionalnego w wielu gminach Mazowsza prowadzona jest wymiana pieców na bardziej ekologiczne i efektywne energetycznie. Instalowane są również odnawialne źródła energii do produkcji prądu lub ciepła.

Zanieczyszczenie środowiska i postępujące zmiany klimatyczne wpływają na jakość życia i zdrowie mieszkańców. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań wspierających możliwie jak najszybsze osiągnięcie neutralności klimatycznej, co jest założeniem Europejskiego Zielonego Ładu. Na Mazowszu dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej inwestujemy między innymi w wymianę pieców i montaż odnawialnych źródeł energii, aby zwiększać efektywność energetyczną budynków – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ambasador Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu.

Samorządy inwestują fundusze europejskie w wymianę nieefektywnych energetycznie pieców, a także montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach mieszkalnych. W sumie na całym Mazowszu dofinansowanie uzyskało ponad 120 projektów z tych obszarów, a ich wsparcie przekroczyło 280 mln zł. Dodatkowo  w ramach programu regionalnego umożliwiliśmy wprowadzanie energetycznych przemian w przedsiębiorstwach – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Przykłady projektów

 • Dzięki funduszom europejskim Gminie Chynów z powiatu grójeckiego udało się zmodernizować urządzenia grzewcze w ponad 100 domach. Dodatkowo zamontowano 11 instalacji kolektorów słonecznych oraz ponad 30 instalacji fotowoltaicznych.
 • W działania na rzecz czystego powietrza inwestuje również Miasto Mińsk Mazowiecki. Przy wsparciu
  z programu regionalnego zamontowano 50 kotłów na gaz oraz jeden na biomasę w domach jednorodzinnych,
  a także budynkach wielorodzinnych należących do miasta.
 • Gmina Wieniawa z kolei przeznaczyła dofinansowanie na modernizację kotłowni oraz systemów do zarządzania energią w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej z Klasami Sportowymi im. Jana Kochanowskiego , a także termomodernizację dwóch bloków mieszkalnych znajdujących się w sąsiedztwie.
 • Gmina Myszyniec stawia na odnawialne źródła energii także po to, aby chronić przepiękny region kurpiowski przed zanieczyszczeniami. Na domach mieszkańców gminy zainstalowano ponad 500 zestawów kolektorów solarnych oraz 260 zestawów fotowoltaicznych. Ponadto fotowoltaikę zastosowano również na budynkach szkół, urzędu miejskiego, środowiskowego domu pomocy społecznej, Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej, remizie strażackiej oraz plebanii.
 • Z odnawialnych źródeł korzystają mieszkańcy gminy Lubowidz. Na budynkach publicznych i prywatnych zamontowano 45 instalacji fotowoltaicznych, 29 kolektorów słonecznych służących ogrzewaniu wody, a także 13 kotłów na biomasę.

Z pomocy w wymianie urządzeń grzewczych skorzystały również m.in.: Gmina Miasto Płońsk, Gmina Miejska Legionowo, czy Gmina Iłża. Inwestycje w odnawialne źródła energii zrealizowały z kolei np. Gmina  Tłuszcz, Gmina Sokołów Podlaski, Ostrów Mazowiecka, czy też Nasielsk. Unia Europejska wspiera walkę o czyste powietrze na Mazowszu. Każdy z nas swoimi codziennymi wyborami może dołożyć cegiełkę do osiągnięcia tego celu. Wspólnie zadbajmy o środowisko w którym mieszkamy oraz nasze zdrowie.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram,
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś