Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Unia Europejska od lat wspiera działania mające na celu ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko oraz efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych. Na Mazowszu wsparcie otrzymały do tej pory samorządy, szpitale, ale również przedsiębiorstwa. Firmy skorzystały głównie z dofinansowania projektów badawczo-rozwojowych oraz wdrożeń innowacyjnych produktów lub usług na rynek, w tym  również w obszarze działań środowiskowych. Pomoc z programu regionalnego objęła także instalacje odnawialnych źródeł energii.

Hasło: Fundusze Europejskie dla klimatu - Wsparcie innowacyjnych projektów biznesowych" a w tle pracownicy firmy

Jednym z głównych obszarów pomocy z Unii Europejskiej na Mazowszu jest wzmacnianie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw. Ponad 1 tys. projektów z tego zakresu uzyskało bezzwrotne dotacje ze środków programu regionalnego. Ich wsparcie przekroczyło 970 mln zł. Wśród dofinansowanych inwestycji znalazły się projekty pozwalające na ograniczenie negatywnego wpływu działalności na środowisko, wdrożenia do oferty nowych produktów lub usług. Dodatkowo, przedsiębiorcy mogli ubiegać się o fundusze na wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł, co przyczynia się do ograniczenia bieżących kosztów.  

Przykłady projektów

  • Firma Wastech Recycling opracowała innowacyjną technologię odzysku szkła i polimeru z bezpiecznych szyb zespolonych oraz samochodowych. Projekt zrealizowano we współpracy z naukowcami z Politechniki Warszawskiej. Celem działań było wypracowanie sposobu na ponowne wykorzystanie szyb samochodowych, które w innym przypadku trafiłyby na składowisko odpadów. Takie szyby najczęściej klejone są polimerem PVB, który po oddzieleniu od szkła może zostać wykorzystany na przykład w produkcji klejów, lakierów, czy też farb.
  • Firma AWAS-Serwis wykorzystała wyniki badań do utworzenia mobilnej stacji odwadniania osadów pochodzących z urządzeń kanalizacyjnych w dużych obiektach. Efektem tych działań jest możliwość unieszkodliwienia na miejscu większej ilości odpadów niebezpiecznych. Dzięki temu ograniczono również ryzyko dla środowiska związane z ich transportem.
  • Dzięki funduszom europejskim Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku wybudowało elektrownię fotowoltaiczną na terenie Zakładu Produkcyjnego w Kobiernikach. W miejscu dawnych miejsc składowania odpadów zainstalowano ponad 3 tysiące paneli do produkcji energii z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Dowiedz się więcej!

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram,
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś