Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzień 21 marca to nie tylko znany nam wszystkim Pierwszy Dzień Wiosny, ale to także Światowy Dzień Lasu. Warto znaleźć dzisiaj wolną chwilę i wybrać się do lasu. Ten cenny ekosystem produkuje tlen, oczyszcza powietrze, jest domem dla zwierząt i oczywiście atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu. W ramach programu regionalnego realizowane są projekty dbające o naturę, chroniące bioróżnorodność i zagrożone gatunki. Dzięki wsparciu funduszy europejskich, Mazowsze jest regionem bardziej ekologicznym i zielonym.

 

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie dbają o ochronę natury. Zdjęcie przedstawia zielony las.

 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego wspiera nie tylko projekty infrastrukturalne. Bardzo ważne i potrzebne są działania wpływające na poprawę stanu środowiska naturalnego i walorów przyrodniczych województwa mazowieckiego. Wspólne działania samorządów, mieszkańców oraz przedsiębiorstw realizujących projekty dofinansowane ze środków europejskich, przynoszą efekty. Nasza przyroda i otoczenie zmieniają się na lepsze.

 

#eFEktEU

Dbając o środowisko, poprawiamy jakość naszego życia. Fundusze europejskie są ogromnym wsparciem w realizacji projektów mających wpływ na środowisko. Zapraszamy do obejrzenia filmu – jest to magiczny spacer po Mazowieckich Parkach Krajobrazowych:

Ochrona bioróżnorodności na terenie Gminy Pomiechówek

Dzięki Funduszom Europejskim Pomiechówek zyskał nowe, ekologiczne miejsce zachęcające mieszkańców i turystów do bliskiego kontaktu z naturą. Na terenie lasów pomiechowskich, w tym w dolinie rzeki Wkry, wzmocniono ochronę bioróżnorodności, ochronę zagrożonych gatunków i ich siedlisk, a także ograniczono negatywne oddziaływanie ruchu turystycznego na przyrodę. Powstała infrastruktura przyczyniła się do rozwoju edukacji przyrodniczej. Na blisko 10 ha powstały atrakcyjne trasy do spacerów. Poprowadzone je tak, aby chronić bogactwo fauny i flory.

Ważnymi elementami inwestycji są kładka (1,5 m nad powierzchnią ziemi) przeprowadzająca ruch turystyczny przez część łęgu, ścieżka linowa z punktami widokowymi na występujące w terenie zbiorowiska roślinne, wieża widokowa z umocowanymi lornetkami do obserwacji ptaków i motyli, a także tematyczne podesty edukacyjne w postaci tablic i modeli trójwymiarowych. Wybudowano też wiatę do organizacji konferencji i warsztatów, a także ścieżki edukacyjne dla uczniów szkół do prowadzenia lekcji przyrodniczych. W kompleksie znajduje się ekspozycja rzeźb obrazujących sylwetki występujących na terenie gminy leśnych ssaków, łąka motyli z trójwymiarowymi rzeźbami w powiększeniu 50:1 oraz rzeźba pająka krzyżaka łąkowego w skali 100:1.

 

Inwestycje w ekologiczne rozwiązania na terenie Parków Krajobrazowych

Samorząd Województwa Mazowieckiego otrzymał dofinansowanie ze środków europejskich na działania dotyczące ochrony gatunków roślin i zwierząt na terenie Kozienickiego, Mazowieckiego i Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Projekt zrealizował Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych w Otwocku. Przedsięwzięcie polegało na realizacji takich działań jak:

  • ochrona raka szlachetnego, raka błotnego oraz strzebli błotnej i różanki przy ośrodku edukacyjnym Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie,
  • ochrona 10 gatunków roślin zagrożonych wymarciem w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym,
  • poprawa stanu wilgotnych siedlisk na obszarze obszaru Natura 2000 Bagno Całowanie w Mazowieckim Parku Krajobrazowym,
  • wykonanie remontu ścieżki przyrodniczej „13 błota stóp” na Bagnie Całowanie w Mazowieckim Parku Krajobrazowym.

 

Fot. Urząd Gminy Pomiechówek

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych w Otwocku

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś