Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Unia Europejska wspiera dbałość o środowisko naturalne i umożliwia ratowanie tysięcy zwierząt. Dzięki funduszom europejskim doposażono Ptasi Azyl w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, a także Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Warszawie. W ramach projektu wybrano dwie lokalizacje na terenie województwa mazowieckiego i zasiedlono je zagrożonymi wyginięciem żółwiami błotnymi. Ponadto podjęto działania, mające na celu ochronę siedlisk w mazowieckich rezerwatach, na przykład w rezerwacie Łosiowe Błota czy Króla Jana III Sobieskiego. Zobacz, jak wiele udało się zrobić dla środowiska dzięki funduszom europejskim!

Hasło – Fundusze Europejskie dbają o mazowiecką przyrodę i ratują potrzebujące zwierzęta. Tysiące ocalonych zwierząt dzięki pomocy z Unii Europejskiej. W tle ptak na gałęzi.

 

Tysiące uratowanych zwierząt dzięki pomocy Unii Europejskiej  

Dzięki pomocy funduszy unijnych w Ptasim Azylu w warszawskim zoo utworzono profesjonalną bazę weterynaryjną. Wybudowano aż 11 wolier rehabilitacyjnych o różnych rozmiarach. Przebywają w nich ptaki poszkodowane m.in. w wyniku zderzeń z budynkami czy samochodami. Ponadto w Ośrodku prowadzony jest program przywrócenia bociana białego, a konkretnie osobników tego gatunku po rehabilitacji, do miejsca wcześniejszego bytowania. Ptasi Azyl zajmuje się nie tylko leczeniem poszkodowanych ptaków, ale również edukacją społeczeństwa – specjaliści prowadzą webinaria, a także audycje radiowe oraz telewizyjne.

Ze wsparcia Unii Europejskiej skorzystał także Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Warszawie. Placówka zajmuje się pomocą dzikim ssakom. Dzięki otrzymanym funduszom doposażono Ośrodek – zakupiono klatki na drobne ssaki oraz sprzęt zabiegowy m.in. lampy bakteriobójcze, a także sprzęt do monitoringu zwierząt, dzięki któremu personel ma możliwość stałego podglądu leczonych zwierząt.

 

Ochrona siedlisk w mazowieckich rezerwatach

W ramach projektu podjęto również działania mające na celu ochronę siedlisk w mazowieckich rezerwatach. Prace polegały m.in. na usuwaniu obcych inwazyjnych gatunków czy odkrzaczaniu. Niezwykle istotne jest także oznaczanie cennych przyrodniczo terenów. Tablice informacyjno-edukacyjne pojawiły się w rezerwacie Kalinowa Łąka, Łosiowe Błota czy w Lesie Kabackim im. Stefana Starzyńskiego. Ponadto w rezerwacie Łosiowe Błota powstała kładka umożliwiająca zwiedzającym korzystanie z uroków mokradeł oraz obserwowanie żyjących tam gatunków.

Natura to nasze wspólne dobro – dbajmy o nią razem!

 

Tytuł projektu: Kompleksowa ochrona bioróżnorodności w zakresie fauny i flory z elementami edukacji ekologicznej

Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa

Całkowita wartość projektu: 1 108 655,93 zł

Kwota dofinansowania: 601 987,82 zł

Działanie: 5.4 Ochrona bioróżnorodności

 

Kontakt do Ptasiego Azylu:

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie
ul. Ratuszowa 1/3 03-461
WARSZAWA, POLSKA

Tel.: +48 (22) 670 22 07
E-mail: azyl@zoo.waw.pl

Kontakt w sprawach dotyczących ptaków dostarczanych do Ptasiego Azylu
Email: ośrodki@zoo.waw.pl

 

W e-mailu prosimy o podanie następujących informacji:

  • data dostarczenia ptaka
  • gatunek (zdjęcie w małej rozdzielczości)
  • miejsce znalezienia
  • krótki opis okoliczności
  • czy ptak otrzymywał pokarm lub lekarstwa
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś