Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Na mapie Warszawy pojawiło się nowe miejsce, w którym edukacja, badania oraz innowacje łączą się w technologie nowej generacji. Mowa o Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, który powstał dzięki pomocy środków europejskich. Ten nowoczesny obiekt mieści się tuż obok Centrum Nauki Kopernik i zaprasza wszystkich, którzy chcą rozwijać naukę m.in. poprzez badania, tworzenie eksponatów oraz innowacyjnych pomocy dydaktycznych. Unia Europejska konsekwentnie wspiera edukację na najwyższym poziomie.

Grafika przedstawia napis Zapraszamy do Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Technologia nowej generacji dzięki Funduszom Europejskim. W tle widać nowoczesny budynek oraz maszynę do badań naukowych.

Infrastruktura badawczo rozwojowa w ramach Centrum Nauki Kopernik powstała z myślą o rozwoju edukacji przyszłości, o zapewnieniu dostępności i współpracy naukowców, inżynierów. Badaczy, a także ekspertów zaangażowanych w popularyzację nauki. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego została oficjalnie otwarta, a jej możliwości są ogromne.

Rok 2023 to rok Mikołaja Kopernika, więc otwarcie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego wpisuje się doskonale. Realizacja tej inwestycji zmieściła się w budżecie w tych trudnych czasach, a wsparcie przekazał samorząd województwa mazowieckiego oraz Unia Europejska w ramach programu regionalnego. Budynek będzie służyć potrzebom edukacyjnym, osobom szukającym innowacyjnych rozwiązań, to miejsce jest gotowe na współpracę z młodym pokoleniem oraz na kojarzenie myśli naukowych z biznesem – mówił Rafał Trzaskowski prezydent m.st. Warszawy.

– Wyrażam duże zadowolenie, że ta inwestycja została zakończona. Mazowsze skupia największy potencjał naukowy, mamy ponad 100 wyższych uczelni. Rozumiemy jak ważny jest transfer wiedzy do młodego pokolenia i prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Fundusze Europejskie zmieniają rzeczywistość, jest to element dźwigni, a to jest miejsce rozwoju emanujące atrakcyjnością – podkreślał Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego. 

Co oferuje Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego?

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego jest interdyscyplinarną przestrzenią, kompleksowo wyposażoną do przeprowadzania badań naukowych we współpracy z partnerami z obszaru nauki i biznesu. Prace badawczo-rozwojowe będą koncentrować się w obszarach:

– rozwoju innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych i komunikacji naukowej, wspierających wzmocnienie kompetencji XXI wieku w edukacji STEAM (Science and Technology, interpreted through Engineering and the Arts);

– prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych w obszarze edukacji i komunikacji naukowej we współpracy z instytucjami naukowymi i badawczymi w Polsce i na świecie oraz innowacyjnymi firmami z obszaru nowych technologii;

– tworzeniu rozwiązań naukowych i technologicznych wykorzystywanych przez firmy;

– tworzeniu, testowaniu i ewaluacji pomocy dydaktycznych (np. zestawów edukacyjnych, stacji badawczych) i formatów komunikacji naukowej do wykorzystania w edukacji szkolnej i pozaszkolnej;

– rozwoju nowatorskich metod edukacyjnych, służących kształceniu praktycznemu, technicznemu i zawodowemu;

– rozwoju prac z obszaru tzw. learning sciences.

W PPK połączy się wiedza o uczeniu się z pasją do odkrywania świata, a następnie przetworzy się tę wiedzę w nowe produkty, które pomogą doświadczać, poznawać i rozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

Realizacja projektu pozwoliła stworzyć miejsce i warunki dla zwiększenia nakładów z sektora przedsiębiorstw w zakresie prac badawczo – rozwojowych związanych z edukacją, sektorem zabawek, sektorem IT i nowych technologii. Budynek Pracowni został przystosowany do osób z niepełnosprawnościami. W ramach projektu powstały następujące laboratoria:

  • Laboratorium Rozwoju Kompetencji XXI wieku;
  • Warsztat Rozwiązań Edukacyjnych – przestrzeń kreacji i prototypowania;
  • Laboratorium Danych i Analiz – przestrzeń prac analitycznych;
  • Przestrzeń Living Lab – strefa prototypowania i weryfikacji założeń rozwiązań edukacyjnych.

Tytuł projektu: Utworzenie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego działającej w ramach Centrum Nauki Kopernik

Beneficjent: Centrum Nauki Kopernik

Całkowita wartość projektu: 75 180 113,60 zł

Kwota dofinansowania: 16 765 860,43 zł

Działanie: 1.1 Działalność badawczo – rozwojowa jednostek naukowych

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś