Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

O nowej filozofii przyznawania środków publicznych, sposobach motywowania środowisk przedsiębiorczych, problemach Centrów Badawczych wybudowanych ze środków unijnych oraz o dostępie innowacyjnego przemysłu do nowoczesnej infrastruktury badawczej. O tych i wielu innych związanych z finansowaniem innowacji w Polsce zagadnieniach rozmawiano podczas śniadania tematycznego techBrainers R&D Club, którego partnerem merytorycznym była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Zorganizowane 21 czerwca w Centrum Nowych Technologii UW spotkanie przedsiębiorców z ekspertami z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz CeNT, pozwoliło zebranym wymienić poglądy i zasięgnąć informacji w zakresie możliwości pozyskania wsparcia dla innowacyjnych rozwiązań
ze środków publicznych. Spotkanie miało formę śniadania, co doskonale sprawdziło się, zwłaszcza podczas sesji networkingowych i roundtables z ekspertami, zapewniając dość atmosferę sprzyjającą otwartości i współpracy.

W trakcie spotkania odbyła się debata pomiędzy przedstawicielami NCBR, MJWPU oraz CeNT. Poszczególne instytucje reprezentowali kolejno: Małgorzata Skibska-Zielińska, Ekspert z Biura Dyrektora Centrum, Krzysztof Wocial, Kierownik Wydziału Wdrażania Projektów z Obszaru Innowacyjności MJWPU oraz Dr Robert Dwiliński, Zastępca Dyrektora ds. Wdrożeń CeNT UW, Dyrektor UOTT. Debatę poprowadziła Magdalena Jackowska-Rejman, CEO techBrainers.

Podczas panelu eksperci dyskutowali m.in. o tym jakie mechanizmy dla przedsiębiorców proponują MJWPU, NCBR oraz na ile są one perspektywiczne i faktycznie pozwalają osiągać Polsce wyższą pozycję w rankingu innowacyjności wśród państw UE. Mówiono też o tym, na jakie główne kierunki rozwoju, kładzie nacisk Polska, tworzonymi programami sektorowymi, jakie branże dzięki nim mają szanse się rozwijać, jakie są rynkowe instrumenty finansowania innowacji i co przemawia na ich korzyść. Dodatkowo dyrektor CeNT mówił o roli programów B+R prowadzonych przez konsorcja naukowo-przemysłowe w stymulowaniu współpracy nauki z biznesem.

Na zdjęciu: Debata „Finansowanie innowacji, czyli jak przekuć ryzyko w sukces?”

Ten ostatni temat wywołał dość duże poruszenie zebranych gości, którzy zgodnie przyznali, że istnieje problem z korzystaniem z aparatury Centrów Naukowo-Technologicznych z powodu braku wiedzy o ofercie tych podmiotów.  Obecni na sali przedstawiciele takich spółek jak PKN Orlen, Ponar, Engineo, PPPT, UWRC, czy ICRA, CRiDO zasugerowali, iż dobrą zmianą, jakiej spodziewaliby się ze strony Centrów Naukowo-Technologicznch, byłoby wychodzenie do przedsiębiorstw z ofertą i rozmawiać z nimi językiem usług, a nie aparatury, najlepiej zaś stworzyć Centralny Punktu Promocji Usług.

– Dzięki temu wiedzielibyśmy, co możemy zlecić danemu Centrum, w czym może nam ono pomóc w kwestii innowacyjnego rozwoju – mówili – A także jakimi wynikami badań już ono dysponuje, które moglibyśmy wdrożyć w naszych firmach.

Na zdjęciu: Dyskusje w ramach stolików eksperckich

Małgorzata Skibska-Zielińska zapewniła natomiast, że wszystko zmierza ku lepszemu, wspomniała, iż NCBR zmienia filozofię przyznawania pieniędzy publicznych, zwracając się w stronę przedsiębiorców i projektów mających największą szansę komercjalizacji.

– Musimy jednak pamiętać, że Polska w porównaniu z innymi krajami zaawansowanymi technologicznie ma zupełnie inną strukturę finansowania innowacyjnych rozwiązań, niż np. jedno z najbardziej innowacyjnych państw na świecie – Szwecja – mówiła – U nas większość innowacji finansowana jest z funduszy państwowych, w Szwecji zaś na odwrót, głównie z prywatnych. My natomiast powinniśmy zmierzać przynajmniej do wyrównania tych proporcji.

Zaznaczyła też, iż Centrum podejmuje szereg działań, które pozwolą lepiej wykorzystać obecną infrastrukturę naukową oraz możliwości, jakie dają przedsiębiorcom fundusze Venture Capital.

Krzysztof Wocial z kolei zaprezentował wsparcie, jakie oferuje przedsiębiorcom MJWPU, podkreślając instrumenty dofinansowania dla tych, którzy chcą wdrażać istniejące już wyniki badań. Tylko w konkursach zaplanowanych jeszcze do zorganizowania w tym roku zarezerwowane jest ponad 250 mln zł dla biznesu.

Cały czas trwa konkurs o bony na innowacje, polegające na zleceniu naukowcom opracowania innowacyjnych produktów lub usług. Przedsiębiorcy wystartują też o fundusze na utworzenie lub rozwój firmowych centrów badawczo-rozwojowych, prace eksperymentalne i poszukiwanie nisz rozwojowych. Dostępne będą też środki na przykład na doradztwo w zakresie transferu technologii. Pod koniec listopada rozpocznie się natomiast konkurs na wdrażanie innowacji powstałych w wyniku badań – powiedział Krzysztof Wocial, Kierownik Wydziału Wdrażania Projektów z Obszaru Innowacyjności w MJWPU.

Po debacie odbyła się sesja stolików eksperckich, podczas której uczestnicy mieli czas na rozmowy indywidualne
z ekspertami od funduszy unijnych. Umożliwiło to lepsze poznanie specyfiki finansowania innowacji ze środków publicznych.

Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach na Mazowszu dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś