Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Grudzień zapowiada się kosmicznie, i to nie tylko z powodu Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia. Od 7 do 11 grudnia 2020 r. miłośnicy kosmosu będą mogli wziąć udział w najważniejszej konferencji kosmicznej UE. Wydarzenie zapowiada się ciekawie, w programie m.in. sesje plenarne, przemówienia, dyskusje i sesje konferencyjne. Dodatkowo ceremonie wręczania nagród konkursowych i wiele więcej. Przygotuj się więc i zapisz datę!

Program kosmiczny UE jest bliżej niż myślimy. Satelity mogą być niewidzialną infrastrukturą wirującą wiele tysięcy kilometrów nad naszymi głowami, ale świadczone przez nie usługi są bardziej niż widoczne. Przestrzeń jest wykorzystywana w większości naszego codziennego życia, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie!

Dzięki EGNOS samoloty lądują płynnie, wytwarzając mniej emisji i hałasu. Rolnicy z krajów członkowskich wykorzystują zdjęcia z systemu Copernicus i dokładnych wytycznych Galileo, aby dokładnie orać, unikać stosowania pestycydów, a tym samym zmniejszać negatywny wpływ na środowisko. Prawie 2 miliardy smartfonów obsługujących Galileo są w użytkowaniu Europejczyków.

Unijny program kosmiczny wraz z jego elementami Copernicus, EGNOS i Galileo umożliwiają wiele rozwiązań umożliwiających sprostanie globalnym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu, bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo. Są również kluczowym czynnikiem sprzyjającym gospodarce UE i rynkowi wewnętrznemu.

Kolejna edycja

W tym roku Europejski Tydzień Kosmiczny 2020 odbędzie się online. Jest to wydarzenie, którego nie można przegapić. Każdy, kto jest zainteresowany obecnymi wyzwaniami i przyszłymi trendami ekosystemu kosmicznego UE znajdzie coś dla siebie.

Do udziału zaproszona została cała europejska społeczność kosmiczna, np. decydenci, start-upy, władze publiczne i podmioty branżowe, a także inwestorzy i użytkownicy. Ta edycja to wyjątkowa mieszanka sesji plenarnych, dyskusji panelowych, aktualizacji statusu programów Galileo, Copernicus i EGNOS oraz wirtualnych wystaw.

Jakie atrakcje?

W tym roku Europejski Tydzień Kosmiczny skupi się na tym, w jaki sposób program kosmiczny Unii Europejskiej przyczynia się do osiągnięcia priorytetów Komisji Europejskiej na lata 2019-2024. Tematami odbywających się sesji będą: Europejski Zielony Ład czy unijny program kosmiczny i gospodarczy. To wkład dla ludzi oraz unijnego programu kosmicznego Europa na miarę ery cyfrowej i nie tylko.

W nowym budżecie UE na lata 2021–2027 Komisja Europejska zamierza zwiększyć inwestycje, dostosować się do nowych potrzeb i technologii oraz rozszerzyć autonomiczny dostęp Europy do przestrzeni kosmicznej.

A ponieważ przestrzeń kosmiczna ma pozytywny wpływ na gospodarkę UE, szczególny nacisk zostanie położony na przedstawienie w jaki sposób porozumienie między Galileo*, EGNOS, Copernicus i GovSatCom może wspierać innowacje, wzrost i zrównoważony rozwój.

#EUSpace

Jest też dobra wiadomość dla entuzjastów komunikacji i miłośników mediów cyfrowych. Sesja dotycząca skutecznego komunikowania się na temat programu #EUSpace poprowadzą czołowi technicy. Szybko rozwijająca się społeczność użytkowników #EUSpace przedstawi swoje potrzeby i wymagania podczas sesji plenarnej Platformy Konsultacyjnej dla Użytkowników jako wyjątkową okazję do wpływania na usługi i przyszłe zmiany komponentów programu kosmicznego oraz ich kształtowania.

Rejestracja

Zapraszamy do rejestracji na kosmiczne wydarzenie, podczas którego można odkryć nowatorskie zastosowania Galileo, EGNOS i Copernicus oraz wysłuchać opinii nagradzanych przedsiębiorców, start-upów i kosmicznych ekspertów. Rejestracja oraz więcej szczegółów pod adresem: https://www.euspaceweek.eu/event/8a96010d-1675-4d4e-815d-4ae1a7a0ca89/websitePage:2f3df511-be63-4025-81eb-ec223e08e626?environment=production-eu&5S%2CM3%2C8a96010d-1675-4d4e-815d-4ae1a7a0ca89

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś