Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

9 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Wynalazcy. Dzięki środkom z programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020 na wsparcie rozwoju innowacyjności przeznaczono ponad 1 mld zł. Wsparcie otrzymali zarówno naukowcy, jak i przedsiębiorcy z branży produkcyjnej, spożywczej, motoryzacyjnej, IT oraz wielu innych. Dowiedz się, jak wiele rozwojowych projektów zostało dofinansowanych przez Unię Europejską.

 

Fundusze europejskie umożliwiły wsparcie rozwoju mazowieckich ośrodków badawczo-rozwojowych. Dzięki środkom unijnym realizowanych jest wiele innowacyjnych projektów, jednym z nich jest utworzenie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego działającej w ramach Centrum Nauki Kopernik. Pracownia będzie stanowić przestrzeń, w której eksperci z wielu zróżnicowanych dziedzin będą mieli możliwość badać relacje między technikami i metodami nauczania, a procesami uczenia się i poznawania, efekty tych prac będą komercyjnie wdrażane. Ponadto wsparcie na działalność B+R otrzymały także takie ośrodki, jak: Instytut Matki i Dziecka, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Instytut Kolejnictwa. Dzięki dofinansowaniu utworzono m.in. Centrum Badawczo-Rozwojowe Żywności i Żywienia przy SGGW, a niebawem działalność rozpocznie także Multidyscyplinarne Centrum Badawcze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Mazowieckie Centrum Badawczo-Rozwojowe Diagnostyki Matki i Dziecka. W doposażonym Ośrodku Instytutu Matki i Dziecka rozwijana będzie diagnostyka genetyczna i biochemiczna, co pozwoli na opracowanie ulepszonych i wdrożenie nowych metod diagnostycznych.

Innowacyjnością odznaczyło się także wiele przedsiębiorstw. Na uwagę zasługują m.in. takie projekty jak: ognioodporny tynk architektoniczny do ochrony nowych i zabytkowych elementów budynku, innowacyjny system do telediagnostyki czy też innowacyjnego ekstraktu z grejpfruta.

Unia Europejska oferuje wsparcia nie tylko dla instytucji naukowych i przedsiębiorców, ale także dla najmłodszych odkrywców. Atrakcyjne miejsce edukacji poprzez zabawę stanowi Park Nauki Torus przy wieży ciśnień w Ciechanowie.

Fundusze Europejskie wspierają innowacje, a kreatywność i wiedza to bez wątpienia klucz do stworzenia nowatorskich rozwiązań potrzebnych nam wszystkim.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś