Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W Warszawie odbyły się obrady Pierwszego Regionalnego Okrągłego Stołu  dotyczący finansowania efektywności energetycznej w województwie mazowieckim. W wydarzeniu udział wzięli samorządowcy, eksperci związani z branżą energetyczną, przedstawiciele urzędów, fundacji, uczelni wyższych, a także agencji energetycznych. Spotkanie odbyło się w ramach projektu RoundBaltic, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Jego celem jest pozyskiwanie finansowania zewnętrznego dla obszaru energetycznego. O wsparciu efektywności energetycznej przez fundusze europejskie oraz o efektach unijnych inwestycji opowiedział Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.

Spotkanie odbyło się pod  honorowym patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Organizatorami było  stowarzyszenie polskich agencji energetycznych SAPE, w imieniu którego działała Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. z Warszawy oraz Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Unia Europejska  wspiera efektywność energetyczną

W odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią Unia Europejska przygotowała wspólny plan odbudowy dla Europy, tzw. NextGenerationEU.  Jednym z jego głównych elementów jest instrument REACT-EU, z którego Mazowsze otrzymało ponad 25 mln euro dodatkowych środków na realizację inwestycji wspierających ekologiczną i cyfrową odbudowę gospodarki. Na Mazowszu są to inwestycje termomodernizacyjne.

Dyrektor MJWPU Mariusz Frankowski zaprezentował efekty realizowanych projektów w naszym regionie, podkreślając ogromne znaczenie i rolę funduszy europejskich. To dzięki pieniądzom z programu regionalnego na lata 2014-2020, możliwe były inwestycje np. w odnawialne źródła energii, kogenerację, termomodernizacje budynków. Dodatkowo realizowane działania dotyczyły budowy ścieżek rowerowych i parkingów „Parkuj i Jedź”, rozwoju mobilności miejskiej i wymiany starych urządzeń grzewczych. Fundusze europejskie sprawiły, że  tempo zmian jest szybsze i zwiększyła się świadomość ekologiczna. Beneficjenci środków unijnych najwięcej realizują projektów właśnie z zakresu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

– Środki z UE na inwestycje w gospodarkę niskoemisyjną  to kwota 1,7 mld zł. Dofinansowanie uzyskało  470 projektów, a na energetycznej mapie Mazowsza widać skalę działań mazowieckich beneficjentów. Każdy region walczy o czyste powietrze, wzrost udziału OZE, o ekologiczne rozwiązania czy oszczędności energetyczne. To są priorytety – podkreślał dyrektor Mariusz Frankowski.

Wśród efektów dofinansowanych inwestycji są:

  • Gmina Myszyniec – montaż ponad 500 sztuk instalacji kolektorów słonecznych oraz zestawów fotowoltaicznych na 10 budynkach użyteczności publicznej (m.in. szkołach, parafii, remizie strażackiej) a także 260 sztuk instalacji fotowoltaicznych na domach mieszkańców;
  • 57 wybudowanych lub przebudowanych parkingów „Parkuj i Jedź”, nowych 5,6 tys. miejsc postojowych – np. w Siedlcach, Wyszkowie, parking w Ząbkach przy ul. Orlej, w Łochowie, w Sokołowie Podlaskim;
  • 572 zmodernizowane energetycznie budynki urzędów, szkół, szpitali, przedszkoli, ośrodków pomocy społecznej, instytucji kultury – n termomodernizacja budynku urzędu gminy w Starej Błotnicy, Budynku Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie, budynku Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Białobrzegach.

Dyrektor Frankowski poruszył również kwestię wyzwań pojawiających się podczas realizacji projektów, a także przedstawił sugestie dla przyszłych beneficjentów ubiegających się o środki europejskie, np. przestrzeganie zasad Prawa Zamówień Publicznych i zasady konkurencyjności  czy przygotowywanie projektu na podstawie analizy potrzeb.

Co jeszcze było w programie?

W bogatej agendzie wydarzenia znalazły się takie tematy jak:

W Pierwszym Regionalnym Okrągłym Stole udział wzięło ponad 100 uczestników zaangażowanych w projekty z zakresu poprawy efektywności energetycznej w budynkach i przedsiębiorstwach regionu. Gośćmi byli przedstawiciele władz samorządowych, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji finansowych publicznych i prywatnych, doradcy energetyczni, naukowcy.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie https://nape.pl/roundbaltic-mazowieckie/

Dyrektor MJWPU Mariusz Frankowski prezentuje efekty realizowanych projektów w ramach programu regionalnego z zakresu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

Dyrektor MJWPU Mariusz Frankowski prezentuje efekty realizowanych projektów w ramach programu regionalnego z zakresu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś