Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzisiaj, 4 września 2020 r. odbyła się pierwsza konferencja regionalna pt. „Efekty UE w wielu odsłonach. Mazowsze 2020”. Nie wychodząc z domu, można było znaleźć się w Siedlcach i wspólnie z beneficjentami funduszy europejskich zobaczyć efekty i doświadczenia z realizacji projektów z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Organizatorem konferencji była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Wydarzenie dedykowane było regionowi siedleckiemu, a gości przywitała Justyna Zembrowska Kierownik Oddziału Zamiejscowego MJWPU w Siedlcach.

 

– Dzisiejsze spotkanie jest szansą do zaprezentowania wielu osiągnięć, ale też dyskursem o tym co będzie, co jest przed nami – przywitała uczestników Elżbieta Lanc Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego – konferencja ma pokazać nasze wspólne osiągnięcia, ma być również podsumowaniem, a dodatkowo będziemy rozmawiać o przyszłości – powiedziała Elżbieta Lanc.

 

Unia Europejska wspiera Mazowsze w walce z COVID – 19

Członek Zarządu Elżbieta Lanc przybliżyła uczestnikom konferencji, że samorząd województwa mazowieckiego, jako pierwszy region w kraju uruchomił środki unijne na walkę z pandemią i jest w trakcie realizacji kilku projektów:

  • „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” – wartość projektu to obecnie 255 mln zł, z czego 224,9 mln zł stanowią środki unijne.

 

  • Przygotowanie do edukacji zdalnej – „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” – wartość projektu to blisko 35 mln zł, z czego 27,9 mln zł stanowią środki unijne. Łączna liczba szkół objętych wsparciem to 236.

 

  • Pomoc dla zespołów ratownictwa medycznego – „Zwiększenie potencjału zespołów ratownictwa medycznego oraz zespołów transportu medycznego i sanitarnego w przeciwdziałaniu COVID-19” – wartość projektu to 29,9 mln zł, a 24 mln zł z funduszy europejskich. Do 3 września br. stacjom pogotowia ratunkowego przekazano środki finansowe w wysokości 19,8 mln zł.

 

  • Dotacje dla przedsiębiorców – konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, Działanie 3.3 Innowacje w MŚP, typ projektów – Finansowanie wydatków MŚP, których sytuacja pogorszyła się w związku z pandemią COVID-19, dotyczących utrzymania bieżącej działalności firmy i zapewnienia jej płynności finansowej – pula środków z UE to ponad 66,9 mln zł.

 

Wsparcie dla subregionu siedleckiego

O efektach Funduszy Europejskich w regionie opowiedziała  Monika Tchórznicka Zastępca Dyrektora MJWPU ds. EFRR. Projekty realizowane dzięki funduszom europejskim są różnorodne, a do siedleckich beneficjentów trafiło już 493,9 mln zł dofinansowania z UE. Udało się zrealizować 210 projektów.

Najwięcej inwestycji, bo aż 40,  to projekty z zakresu gospodarki niskoemisyjnej, np. nowe centra przesiadkowe w Siedlcach, Sokołowie Podlaskim czy Pilawie. W gminach Korczew, Jabłonna Lacka, Repki, Sadowne udało się wymienić urządzenia grzewcze. W regionie wzrosło także zastosowanie odnawialnych źródeł energii m.in. w gminie Łochów, Stoczek, Strachówka, Długosiodło i Jadów. Wartość dofinansowania projektów to 168,7 mln zł.

Fundusze europejskie bardzo zmieniły region siedlecki, poprawiła się jakość życia mieszkańców pod kątem zdrowia, edukacji i bezpieczeństwa. Unijne dofinansowanie otrzymały projekty Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach na budowę siedleckiego ośrodka onkologii, doposażenie kardiologii i chirurgii. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim aplikował w obszarze ginekologii i kardiologii. Wsparcie otrzymały także samodzielne zakłady opieki zdrowotnej w Rudce, Siedlcach i Węgrowie oraz szkoły z terenu gmin: Górzno, Garwolin, Łosice, Stara Kornica, Platerów, w Węgrowie, czy Siedlcach.

Region siedlecki zajmuje 2. miejsce pod względem liczby projektów drogowych. Blisko 71,4 mln zł pomogło w budowie trasy Rotmistrza Pileckiego w Siedlcach oraz przebudowie wielu dróg powiatowych np. droga nr 3604W Broszków – Żeliszew Podkościelny, droga nr 3641W Zbuczyn – Tchórzew – Izdebki-Kosny, droga nr 2008W Górki – Litewniki – Hołowczyce – Zabuże na odcinku Puczyce – Górki – Hruszniew Kolonia.

W subregionie dofinansowanie zdobywa co drugi wniosek. Najwięcej projektów realizują beneficjenci z terenu Siedlec i jest ich 59, następnie w Powiecie Garwolińskim realizowane są 44 projekty oraz 30 w Powiecie Sokołowskim  podkreślała Dyrektor M. Tchórznicka.

O Fundusze Europejskie najczęściej ubiegają się samorządy i ich jednostki organizacyjne (60% wszystkich wniosków). Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także jakie są najczęstsze błędy na etapie składania wniosków, np. brak załączników określonych w regulaminie konkursu, wnioski podpisane przez osoby nieupoważnione. Inne kwestie poruszane podczas wydarzenia, istotne dla beneficjentów to wyjaśnienie kiedy wniosek może zostać odrzucony oraz jakie są problemy na etapie realizacji projektów.

 

Prezentacje siedleckich beneficjentów

W dalszej części spotkania, o swojej przygodzie z funduszami opowiedzieli sami beneficjenci. Prezentacje projektów pokazali Dariusz Młynarczyk Członek Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Sp. z o.o., Andrzej Lucjan Skolimowski Wójt Gminy Przesmyki, Sławomir Kordaczuk Dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Albina Łubian Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa, Paweł Olszewski Kierownik Zakładu Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach, Elżbieta Miszkurka WUP Filia w Siedlcach oraz Paweł Trojanowski kierownik Zespołu ds. Regionalnej Polityki Rynku Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego WUP Filia w Siedlcach i Magdalena Sałata Dyrektor Delegatury UMWM w Siedlcach.

Więcej informacji o konferencjach organizowanych przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych znajduje się pod adresem: funduszedlamazowsza.eu a także w serwisie społecznościowym Facebook.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś