Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzisiaj, 9 września 2020 r. odbyła się kolejna konferencja regionalna pt. „Efekty UE w wielu odsłonach. Mazowsze 2020”. Śledząc relację online, można było przenieść się do Muzeum Wsi Radomskiej i wspólnie z beneficjentami funduszy europejskich zobaczyć jak prezentuje się subregion radomski w świetle pozyskanych środków oraz jak Unia Europejska pomaga w walce z COVID-19. Organizatorem konferencji była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Wydarzenie dedykowane było regionowi radomskiemu, a gości przywitała Ilona Jaroszek Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

 

– Spotykamy się z Państwem, mimo okoliczności, bo chcemy podzielić się tym, co zostało zrealizowane na ziemi radomskiej w ramach funduszy europejskich, co przed nami, jak będzie wyglądała następna perspektywa unijna  – powiedział Rafał Rajkowski Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego – fakty są takie, że do subregionu radomskiego w ramach RPO WM 2007-2013 trafił 1 mld zł. Bilans przyznanych środków europejskich zależy od samych beneficjentów, od ich aktywności. Wszystkim bardzo dziękuję za zaangażowanie w rozwój regionu  – powiedział Rafał Rajkowski.

 

Unia Europejska wspiera Mazowsze w walce z COVID – 19

Wicemarszałek Rajkowski podkreślił, że samorząd województwa mazowieckiego bardzo wspiera mazowieckie szpitale w walce z pandemią, wymieniając, że do placówek trafiają m.in. respiratory, ambulanse, łóżka szpitalne oraz do intensywnej terapii, kardiomonitory, defibrylatory, aparaty rentgenowskie, maski, kombinezony, przyłbice, rękawiczki, środki dezynfekujące, termometry bezdotykowe. Dodatkowo stacje pogotowia ratunkowego wyposażone zostały w busy do transportu osób zakażonych koronawirusem.

 

Wsparcie dla subregionu radomskiego

Efekty Funduszy Europejskich w regionie przedstawił  Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

– Jesteśmy w momencie, gdzie mamy podpisanych już 3,3 tys. umów na kwotę ponad 6,8 mld zł pochodzącą z funduszy europejskich i to jest połowa środków, która została rozliczona. Cały czas mamy projekty na etapie realizacji – rozpoczął Dyrektor M. Frankowski.

 

Wnioskodawcy z regionu radomskiego bardzo skutecznie aplikują o środki unijne. Dotychczas podpisanych zostało ponad 330 umów, część projektów już jest zrealizowanych, a efekty cieszą mieszkańców. Kwota dofinansowania to 552,2 mln zł.

Najwięcej projektów, bo aż 68,  to projekty edukacyjne, wspierające przedsiębiorczość oraz badania i rozwój, np. projekty wspierające sektor naukowy, takie jak utworzenie Ośrodka Inteligentnych Specjalizacji w Zakresie Innowacyjnych Technologii Przemysłowych oraz Bezpieczeństwa Technicznego i Środowiskowego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji  oraz Centrum Prototypowania. Natomiast największe dofinansowanie z UE – 127,5 mln zł zdobyły inwestycje dotyczące gospodarki niskoemisyjnej, np. projekt z obszaru zrównoważonej mobilności miejskiej gminy Miasta Radomia oraz powiatu radomskiego czy gospodarka niskoemisyjna z elementami OZE w powiecie szydłowieckim.

W regionie prężnie rozwijają się także e-usługi, głównie w placówkach medycznych, np. wsparcie funkcjonowania aptek szpitalnych  w ramach projektu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, wdrożenie platformy e-usług w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym oraz informatyzacja Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu wraz z wdrożeniem e-usług dla pacjentów.

 

– Co drugi wniosek z subregionu radomskiego otrzymuje dofinansowanie. Najwięcej projektów realizują beneficjenci z Radomia i jest ich 126, w Powiecie Radomskim mamy 62 projekty oraz 31 w Powiecie Szydłowieckim –  podkreślał Dyrektor M. Frankowski.

 

Fundusze Europejskie bardzo zmieniły region radomski, wiele zabytków odzyskało dawny blask, np. odnowiony został zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Kozienicach. Wiele budynków użyteczności publicznej przeszło kompleksową termomodernizacje np. Urząd Gminy w Wierzbica, Zespół Szkół w Rudzie Wielkiej, Szkoła podstawowa w Wierzbicy, Szkoła podstawowa w Polanach, a także Szkoła podstawowa w Zalesicach. Dzięki środkom unijnym możliwa była przebudowa zabytkowego Kina „Świt” w Zwoleniu.

Region radomski zajmuje 1. miejsce pod względem liczby projektów samorządów i ich jednostek organizacyjnych, których jest 191, a także 1. miejsce pod względem wartości dofinansowania rozwoju rynku pracy – jest to kwota 81,9 mln zł.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także jakie są najczęstsze błędy na etapie składania wniosków, np. brak załączników określonych w regulaminie konkursu, wnioski podpisane przez osoby nieupoważnione. Inne kwestie poruszane podczas wydarzenia, istotne dla beneficjentów to wyjaśnienie kiedy wniosek może zostać odrzucony oraz jakie są problemy na etapie realizacji projektów.

 

Prezentacje radomskich beneficjentów

W dalszej części spotkania, o swojej przygodzie z funduszami opowiedzieli sami beneficjenci. O projektach Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu opowiedział Wiceprezes Zarządu Krzysztof Zając. Jak zmieniło się Miasto Pionki dzięki funduszom europejskim przedstawił zebranym Kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji Miasta Pionki Dariusz Dygas. Prezentację projektów zrealizowanych przez gminę Jastrząb omówił Wójt Gminy Andrzej Bracha. Na terenie gminy wsparcie otrzymali m.in. najmłodsi mieszkańcy, projekty z zakresu ochrony środowiska – termomodernizacja, segregacja odpadów, odnawialne źródła energii. Kolejna prezentacja dotyczyła inwestycji miasta Radomia, przedstawiła ją Dyrektor Wydziału Funduszy Unijnych Urzędu Miejskiego w Radomiu Katarzyna Bernat. O projektach Muzeum Wsi Radomskiej opowiedziała Dyrektor Muzeum Ilona Jaroszek.

Więcej informacji o konferencjach organizowanych przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych znajduje się pod adresem: funduszedlamazowsza.eu a także w serwisie społecznościowym Facebook.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś