Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Czy warto uczyć dzieci ekologii? Czy ochrona środowiska jest ważna? Czy edukacja ekologiczna wzmacnia funkcje wychowawcze? Na te pytania oraz wiele innych znajdziemy odpowiedź w przewodniku „Zielony ład w szkole”. Publikację przygotowała Komisja Europejska we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

 

Przewodnik skierowany jest do nauczycieli, a głównym jej celem jest zachęcenie uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych do m.in. rozwijania wiedzy, w tym umiejętności i kompetencji kluczowych np. krytyczne myślenie, wyrażanie opinii, praca zespołowa, wiedza przyrodniczo-matematyczna, przedsiębiorczość, kreatywność, umiejętność radzenia sobie ze stresem. Publikacja będzie także podstawą do poznania wyzwań ekologicznych współczesnego świata, do zrozumienia, czym jest zielony ład i jak postępują zmiany klimatu. Dodatkowo, przewodnik w przystępny sposób zaprezentuje młodzieży, jak edukacja ekologiczna buduje więź z przyrodą i jak należy o nią dbać.

Zadania interdyscyplinarne

W przewodniku znalazły się przykładowe aktywności, których celem jest wspólne odnalezienie odpowiedzi na pytania:

  • Jakie możliwości daje nieskoszony trawnik?
  • Co to jest dobra żywność?
  • Co oznacza prąd i energia przyszłości?

Zadania zostały zaplanowane na sześć przedmiotów (geografia/przyroda/biologia, matematyka, język polski, godzina wychowawcza). Zadania można modyfikować i dostosować do możliwości i potrzeb nauczycieli i nauczycielek oraz uczniów i uczennic. O ostatecznym kształcie zadania decyduje nauczyciel/ nauczycielka.

Pliki do pobrania

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś