Nasze serwisy
Czy warto uczyć dzieci ekologii? Czy ochrona środowiska jest ważna? Czy edukacja ekologiczna wzmacnia funkcje wychowawcze? Na te pytania oraz wiele innych znajdziemy odpowiedź w przewodniku „Zielony ład w szkole”. Publikację przygotowała Komisja Europejska we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Przewodnik skierowany jest do nauczycieli, a głównym jej celem jest zachęcenie uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych do m.in. rozwijania wiedzy, w tym umiejętności i kompetencji kluczowych np. krytyczne myślenie, wyrażanie opinii, praca zespołowa, wiedza przyrodniczo-matematyczna, przedsiębiorczość, kreatywność, umiejętność radzenia sobie ze stresem. Publikacja będzie także podstawą do poznania wyzwań ekologicznych współczesnego świata, do zrozumienia, czym jest zielony ład i jak postępują zmiany klimatu. Dodatkowo, przewodnik w przystępny sposób zaprezentuje młodzieży, jak edukacja ekologiczna buduje więź z przyrodą i jak należy o nią dbać.
Zadania interdyscyplinarne
W przewodniku znalazły się przykładowe aktywności, których celem jest wspólne odnalezienie odpowiedzi na pytania:
Zadania zostały zaplanowane na sześć przedmiotów (geografia/przyroda/biologia, matematyka, język polski, godzina wychowawcza). Zadania można modyfikować i dostosować do możliwości i potrzeb nauczycieli i nauczycielek oraz uczniów i uczennic. O ostatecznym kształcie zadania decyduje nauczyciel/ nauczycielka.