Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzisiaj, 9 maja, obchodzimy wyjątkowe święto – Dzień Europy. Dzień ten upamiętnia rocznicę podpisania słynnej deklaracji Schumana. Właśnie 9 maja 1950 r. Robert Schuman przedstawił plan współpracy państw europejskich na rzecz pokoju i jedności w Europie. To wydarzenie zapoczątkowało integrację europejską, której kontynuacją jest Unia Europejska. O tym, jak ważne jest współdziałania państw na rzecz pokoju warto mówić zwłaszcza teraz, gdy za naszą wschodnią granica trwa wojna. Dołącz do działań na rzecz pokoju w UE!

Na grafice znajduje się napis: 9 maja - Dzień Europy. Świętujemy dzień jedności #EuropeDay. W tle flaga Unii Europejskiej.

 

Historia Dnia Europy

Dzień Europy upamiętnia podpisanie deklaracji Schumana. Dokładnie 9 maja 1950 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, przedstawił rewolucyjny plan ścisłej współpracy państw europejskich na rzecz pokoju i jedności w Europie. Plan ten zainicjował w dalszej perspektywie powstanie Unii Europejskiej. Pamięć o tym nadrzędnym celu UE, czyli działaniach wspierających pokój w Europie, jest niezwykle istotna także w kontekście konfliktu trwającego za naszą wschodnią granicą.

 

Świętuj z nami

Nie zwlekaj i buduj z nami zjednoczoną i solidarną Europę. Komisja Europejska dba o aktywny udział obywateli w wydarzeniach unijnych. Z okazji Dnia Europy właśnie dzisiaj, 9 maja nastąpi oficjalne zakończenie „Konferencji w sprawie przyszłości Europy”, dzięki której obywatele mogli zaprezentować swoje propozycje w różnorodnych obszarach wsparcia UE i tym samym realnie wpłynąć na przyszłość Unii Europejskiej. Ponadto obecnie trwa Europejski Rok Młodzieży, w ramach którego organizowany jest szereg inicjatyw dla młodzieży.

 

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco inicjatyw organizowanych przez Komisję Europejską:

https://europeday.europa.eu/eu-your-country_pl – interaktywna mapa Europy z aktualnymi wydarzeniami

https://futureu.europa.eu/?locale=pl – Konferencja w sprawie przyszłości Europy

https://europa.eu/youth/year-of-youth_pl#content – inicjatywy organizowane w ramach Europejskiego Roku Młodzieży 2022

https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine_pl – Unia Europejska solidarna z Ukrainą

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś