Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzisiaj, 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. To święto wszystkich osób, które są zaangażowane w tę odpowiedzialną rolę tworzenia polskiego samorządu. To także święto mieszkańców miast, gmin, powiatów oraz województw. Trzeba podkreślić, że mazowieckie samorządy są aktywne i prężne, co widać w kontekście wykorzystywania funduszy europejskich. Kolejna perspektywa unijna kończy się sukcesem i tysiącami zrealizowanych inwestycji.

 

Dzień samorządu terytorialnego i jak fundusze europejskie wspierają mazowieckie samorządy

 

Na rzecz polskich samorządów pracuje sztab ludzi. Są to radni, wójtowie gmin, burmistrzowie i prezydenci miast, starostowie i marszałkowie, pracownicy samorządowi, członkowie związków i stowarzyszeń samorządowych. Od 30 lat podejmują wyzwania i aktywności zmieniając swoje małe ojczyzny.

Siła Funduszy Europejskich

Obecność w Unii Europejskiej dodała skrzydeł wszystkim samorządom, w tym mazowieckim. To dzięki środkom unijnym nasz region zmienia się od 17 lat tak prężnie, że  jesteśmy w czołówce zrealizowanych projektów. Dofinansowanie otrzymało ponad 13 tys. wniosków, a kwota wsparcia to prawie 20 mld zł.

Z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Samorządu Terytorialnego, składam wszystkim pracownikom samorządowym jak najlepsze życzenia – kolejnych sukcesów i nowych ambitnych wyzwań. Co trzeci dofinansowany z programu regionalnego projekt realizują właśnie mazowieckie samorządy. Dzięki ich wiedzy, determinacji i odwadze w sięganiu po środki europejskie, w całym województwie realizowanych jest wiele inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców, między innymi w obszarze dostępu do usług elektronicznych, transportu, czy kultury – podkreśla Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Fundusze europejskie są ogromnym wsparciem w realizacji projektów z zakresu ochrony powietrza. Ponad  440 projektów otrzymało dofinansowanie na inwestycje w termomodernizację budynków użyteczności publicznej, na wymianę starych węglowych kotłów, instalację solarów i paneli fotowoltaicznych. Wnioskodawcy budują ścieżki rowerowe, węzły komunikacyjne oraz Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Kupują ekologiczne autobusy i nowoczesne wozy strażackie. Wsparcie w ramach funduszy europejskich to w sumie przeszło 1,6 mld zł.

Ważnymi inwestycjami samorządowymi są także drogi. Budowa dróg gminnych, obwodnic miast to priorytet władz zarówno wojewódzkich, jak i lokalnych. Na ten cel przeznaczono w tej perspektywie już 630,6 mln zł.

Rewolucja cyfrowa, która ma miejsce w dzisiejszych czasach, powoduje, że e-usługi w administracji publicznej odgrywają istotną rolę. I w tym zakresie mazowieckie samorządy stanęły na wysokości zadania wprowadzając e-usługi w swoich urzędach oraz w placówkach zdrowia. Załatwianie spraw bez wychodzenia z domu poprzez portale komunikacji online oraz aplikacje mobilne to gwarantowane ułatwienia dla mieszkańców. W tym obszarze, samorządy realizują ponad 100 projektów na kwotę wsparcia z UE przeszło 500 mln zł.

Mazowsze walczy z COVID-19

Pandemia koronawirusa zaskoczyła wszystkich. W myśl zasady „wszystkie ręce na pokład”, samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył aż 360 mln zł na wsparcie służby zdrowia w tych trudnych miesiącach. Wkład UE to ponad 314 mln zł. Flagowy projekt pomógł doposażyć mazowieckie szpitale w specjalistyczny sprzęt (np. mobilne i stacjonarne RTG, respiratory, pulsoksymetry, kardiomonitory) i środki ochrony osobistej (np. maski, kombinezony, rękawiczki, fartuchy, płyny do dezynfekcji). Natomiast stacje pogotowia w Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie otrzymały specjalne busy do przewozu osób zakażonych, sprzęt medyczny do intensywnej terapii, a także koncentratory tlenu. Tam, gdzie była potrzeba pilnego remontu, prace budowlane również zostały przeprowadzone. Skala pomocy w ochronę zdrowia sięga milionów euro. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 do tej pory do beneficjentów trafiło już ponad 560 mln zł.

Samorządy dla ludzi

Prawie co drugi projekt, który jest realizowany przez samorządy dotyczy spraw społeczno-edukacyjnych. Walka z ubóstwem, wsparcie edukacji przedszkolnej i szkolnej na każdym etapie, pomoc nauczycielom w podnoszeniu swoich kwalifikacji, pomoc seniorom i osobom z niepełnosprawnościami to główne cele realizowanych przedsięwzięć. Lista działań, które są realizowane niemal w każdym mieście, gminie i powiecie województwa jest długa, są to m.in. tworzenie dziennych domów opieki społecznej, aktywizacja społeczno-zawodowa ludzi wykluczonych, organizacja terapii zajęciowych, warsztatów, kursów kwalifikacyjnych, staży zawodowych, doposażenie szkół i przedszkoli, tworzenie Klubów Seniora, a także przeprowadzenie badań przesiewowych słuchu u ponad 48,7 tys. uczniów klas pierwszych z mazowieckich szkół podstawowych.  Wartość dofinansowania ponad 770 projektów wynosi blisko 1 mln zł.

Zapraszamy do zapoznania się z przykładami dofinansowanych inwestycji na stronie: https://www.funduszedlamazowsza.eu/o-programie/zobacz-efekty/

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś